Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Zaginiona Księga Z Salem

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Zaginiona Księga Z Salem | Autor: Katherine Howe

Wybierz opinię:

Falka

Od czasów Harrego Pottera wszyscy wiemy, że magia istnieje tuż za rogiem, tylko nam nieszczęsnym śmiertelnikom nie dany został bilet wstępu to tego cudownego świata. Mimo tego fenomenu z naszej pamięci nie chce odejść wizerunek wiedźmy znanej z baśni. Czarownicą jest więc brzydka starucha, która lata na miotle i wymachuje różdżką, zaraz po uwarzeniu śmierdzącej mikstury (z krwi dziewicy, oka nieboszczyka i pazura starego kruka) w towarzystwie czarnego kota. Wszystko by porwać nieszczęsne dzieci, zesłać urok na sąsiadów, albo przywołać demona z zaświatów. Historia wyobrażeń czarownic jest długa i kręta, choć jak przekonuje Katherine Howe, od średniowiecza niewiele w istocie się zmieniło, bo magia istnieje dziś tak jak i wtedy.

 

Świeżo upieczona doktorantka historii na Harvardzie, Connie przeprowadza się do rodzinnego domu, który od śmierci babci stoi pusty i niszczeje rok po roku. Na prośbę swojej matki ma uporządkować go na tyle, by dał się szybko i bezboleśnie sprzedać. Są wakacje, Connie zbiera siły i pomysły do swojej pracy doktorskiej, a stary dom pełen duchów z przeszłości kryje w sobie niejedną tajemnicę. Wszystko zaczyna się od niepozornie wyglądającego klucza, który wraz z karteczką z kobiecym nazwiskiem wypada ze starej Biblii. Wiedziona naukową ciekawością, Connie nie może nie sprawdzić do kogo ono należało. Po nitce do kłębka trafia na ślad Deliverance Dane, kobiety skazanej za uprawianie czarów podczas XVII-wiecznych procesów, które miały miejsce w Salem. Gdy okazuje się, że wśród rzeczy po zmarłej odnotowano tajemniczy zbiór przepisów, Connie jest pewna, że trafiła na niezbadane dotąd źródło pierwotne, które będzie mogła uczynić przedmiotem swojej rozprawy naukowej. Teraz wystarczy odnaleźć tylko księgę, która wydaje się być niczym innym jak autentycznym zbiorem zaklęć.

 

Akcja powieści biegnie dwutorowo. Czasy współczesne Connie splatają się z wydarzeniami z życia Deliverance i kolejnych pokoleń, które, chcąc nie chcąc, obdarzone są magicznym dziedzictwem. Bardzo rzetelne przedstawienie okoliczności procesów czarownic z Salem, zarówno pod względem historycznym jak i antropologicznym wpływa na przyjemność odbioru i brak rozdźwięku pomiędzy opisywanymi wiekami. Skontrastowanie wiedzy naukowej, racjonalnego umysłu z zacofaniem przeszłości, a przede wszystkim irracjonalnym istnieniem magii daje doskonałe tło do rozwoju wciągającej fabuły, w której poszukiwania księgi będę łączyć się tajemniczymi wydarzeniami, siłą miłości, ale przede wszystkim odkrywaniem siebie i swoich korzeni, które okażą się nie do końca takie, jak logicznie myślący naukowcy, mogliby oczekiwać.

 

Plastyczne postacie od razu budzą sympatię czytelnika. Doskonale wyważone połączenie zbeletryzowanej historii i wiary w magię, w asyście których rozgrywa się opowieść sprawiają, że nie jest to kolejna zwyczajna powieść o czarownicach. Choć akcja nie trzyma w napięciu a zakończenie nikogo nie zaskoczy, całość czyta się z nie lichą przyjemnością. To doskonała alternatywa dla tysiąca współczesnych powieści o magii, które wykorzystują ten motyw bez ładu i składu.

 

„Zaginiona księga z Salem" to powieść o czarach, choć nie znajdziemy tu żadnego machania różdżkami i wykrzykiwania zaklęć. Koncepcja Howe, zbiega się z moim ulubionym nurtem magii kobiecej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie, rozbudzanej w sobie instynktownie, praktykowanej blisko natury, dzięki wrażliwości i intuicji. To książka o tożsamości i więzach krwi, które traktuje się jako chlubne dziedzictwo, warunkujące o naszej formie.

Violy

Jako że od czasów Harre'go Potter'a kompletnie mi odbiło na punkcie magii (co przekłada się nie tylko na czytanie, ale także filmy), "Zaginiona księga z Salem" znalazł się na szczycie książek do przeczytania. Dreszczyku dodaje fakt, że autorka jest potomkinią Elizabeth Howe, która została osądzona o używanie czarów i skazana na śmierć przez powieszenie.

 

Connie Goodwin, absolwentka Harvardu, w czasie lata mieszka w domu należącym do swojej nieżyjącej już babki, który znajduje się w pobliżu miejsca, gdzie dawniej urządzano procesy czarownic. Podczas tych wakacji poznaje swoje korzenie, dowiaduje się niezwykłych rzeczy na temat swojej rodziny, oraz poznaje Sama...

 

Pierwsze, co przypadło mi do gustu w tej książce to podział na czas teraźniejszy i przeszły. Każdy rozdział był z innej perspektywy, co dodawało książce wartości, choć trochę irytowało mnie przeskakiwanie w przeszłość przez bohaterki, czytało się z przyjemnością. Do tej pory spotkałam się z tym tylko w jednej książce, a mianowicie "Endymionie Springu" M. Skeltona, który przypadł mi do gustu. Jednoczesne rozgrywanie się historii w dwóch płaszczyznach czasowych okazało się bardzo dobrym pomysłem.

 

Akcja, mimo że w kilku momentach okazała się monotonna i nużąca w innych biła siłą i szybkością. Magia została w książce opisania w ten bardziej przyjemny sposób, aczkolwiek popłakałam się w kilku momentach z historii opisywanej przez potomkinie Connie. Plusy to łatwość, z jaką czytało się książkę (mi osobiście zajęło to trzy godziny) oraz barwne postacie, które nadały charakter utworowi. "Zaginiona księga z Salem" jest pełna spokoju (no nie wiem, ostatnio coraz więcej zwracam na to uwagę), magicznej atmosfery i barw.

 

Tak więc książka przypadła mi do gustu i to nawet bardzo. Historia i współczesność połączone w jedno ? Według mnie rewelacja!Dowiadujemy się o kolonizacji, oraz poszukiwaniu starych książek. Poruszył mnie także wątek miłosny Connie i Sama oraz zaskakujące zakończenie. Co do końca książko to coś mi się zdaje, że to jeszcze nie koniec przygód naszej młodej studentki. Ogólnie utwór zaliczam do tych bardziej wartościowych i godnych przeczytania. Polecam!.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial