Święta Róża Z Limy

Autor: Piotr Stefaniak

Okładka wydania

Święta Róża Z Limy


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

{tabs type=tabs}

{tab title=Marta_25}

„Wielcy ludzie Kościoła" to seria wydawnictwa Wam przedstawiająca sylwetki osób, które przyczyniły się do rozwoju kościoła. To ludzie, którzy swoją niezwykłą osobowością i wewnętrzną siłą potrafili motywować innych do stawania się lepszym człowiekiem; to ludzie, którzy, mimo ciężkich prób, jakim zostali poddawani nie zrezygnowali z raz obranej drogi. Taką osobą niewątpliwie była św. Róża z Limy, której sylwetkę czytelnik ma możliwość poznać za sprawą Piotra Stefaniaka, który podjął się próby przedstawienia życiorysu tej niezwykłej kobiety.

 

Róża Flores (nazywana także Różą Limańską) przyszła na świat 2o kwietnia 1586 roku, jako dziesiąte dziecko państwa Flores. Róża już jako dziecko dała się poznaćc, jako osoba niezwykła, która znacznie „odstaje" nie tylko od rówieśników, ale także od swojej rodziny.

 

"Róża po prostu była inna, nieodgadniona i przez to mało rozumiana. Stąd przez matkę była z jednej strony bardzo kochana, z drugiej zaś odrzucana jako ktoś odmienny." *

 

Ta odmienność stawała się przyczyną sporów pomiędzy dziewczynką, a jej bliskimi, jednak mimo trudności Róża nadal chciała poświęcić swoje życie Bogu, ślubując Mu czystość oraz hartując swoje ciało „surowymi umartwieniami". Wkrótce asceza oraz modlitwy przestały Róży wystarczać, zapragnęła, tak, jak jej patronka św. Katarzyna ze Sieny pomagać tym najbardziej potrzebującym.

 

„Podjęła się służby ubogim i chorym. Szczególnie upodobała sobie tych zapomnianych i budzących odrazę". **

 

Za sprawą tej niezwykłej działalności, wkrótce o Róży dowiedziała się niemal cała Lima. Ludzie chętnie jej słuchali, prosili o pomoc, a ateiści wracali na łono Kościoła. W wieku dwudziestu lat kobieta została tercjarką dominikańską, co stało się przyczyną kolejnych kłótni z rodziną. Kiedy założyła habit, zaszyła się w pustelni, by tam oddać się modlitwie i drakońskim pokutom ludzie podzielili się na dwa kręgi; krąg tych, którzy byli nią zafascynowani oraz tych, którzy uważali ją za osobę szaloną.

 

Róża z Limy to kobieta nietuzinkowa, inteligentna, wrażliwa i bardzo uduchowiona, która budziła skrajne emocje. Niewątpliwie jednak „jej droga życiowa, zarówno wewnętrzna, jak i doczesna jest godna naszego podziwu", z którą warto się zapoznać. Jej biografia obfituje w liczne dowody na to, iż miała ona możliwość kontaktowania się z Bogiem. Nie brak także świadków na to, że potrafiła ona uzdrawiać chorych oraz miewała wizje; przewidziała m.in. datę swojej śmierci.

 

Mimo sporej odległości geograficznej jaka dzieli Polskę od ojczyzny świętej Róży i tutaj można odnaleźć miejsca jej poświęcone. Bazylika Świętej Trójcy znajdująca się w Krakowie posiada barokową kaplicę dedykowaną św. Róży Limańskiej. Obrazy i figury świętej odnajdziemy także we Wrocławiu, w kościele św. Wojciecha, w Warszawie czy Piotrkowie Trybunalskim.

 

Życiorys „Pierwszego Amerykańskiego Kwiatu Świętości", jak nazywana jest Róża to historia niezwykła, momentami wręcz nieprawdopodobna o miłości do Boga i bliźnich oraz o wielkim poświęceniu. To zapis życia krótkiego, ale świadomego i sensownego. Piotr Stefaniak tę niełatwą formę, jaką jest biografia ujął w bardzo przystępny sposób. Autor potrafi rozbudzić w czytelniku ciekawość i zainteresować go sylwetką osoby o której pisze. Polecam nie tylko czytelnikom interesującym się hagiografią, ale także tym, którzy mają ochotę poznać niezwykłe osobowości, które oddziałują na ludzi do dziś, budząc szacunek i podziw; skłaniając do refleksji, a także ucząc, jakimi wartościami kierować się w życiu.

 

*str. 20-21
** str. 35

 

{/tab}

{tabs}

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z: