Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Portret Marthy

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Portret Marthy | Autor: Patrick McGrath

Wybierz opinię:

Isadora

Tytuł książki brzmi: "Portret Marty". Jaka więc w rzeczywistości była owa Marta?
Zagadkę tę próbuje rozwikłać niejaki Ambrose Tree, który przyjeżdża do dworu starego wuja Williama i tam po raz pierwszy styka się z postacią Harry'ego Peaka i jego córki, Marty. O ich losach opowiada mu wuj i niebawem młodzieniec pogrąża się w fascynującej historii Harry'ego - dotkniętego nieszczęściem człowieka, kochającego bez pamięci córkę, którego jednak pochłaniają odmęty szaleństwa i pijaństwa oraz Marty - dzielnej, nieustraszonej, dumnej młodej kobiety ciężko doświadczonej przez los.
Opowieść bez reszty pochłania Ambrose'a, który zaintrygowany jej główną bohaterką próbuje dowiedzieć się jak najwięcej o jej życiu i o niej samej.
Ojca i córkę łączy niezwykle mocna więź, silne i bezkompromisowe uczucie. Próbują ułożyć sobie życie w cuchnącym, brudnym, osiemnastowiecznym Londynie - Harry zarabia na życie pokazując publicznie coś, co wśród ludzi czyni go potworem - swój źle zrośnięty kręgosłup ; wada ta jest pamiątką z tragedii sprzed lat, w której zginęła jego ukochana żona. Poniżające zajęcie Harry traktuje jako swoistą pokutę, antidotum na nieustające wyrzuty sumienia. Marta opiekuje się nim, a zajęcie ma niełatwe - ojciec często upija się do nieprzytomności, a kiedy jest w takim stanie na prawdę zmienia się w potwora - nie poznaje swojej córki, traktuje ją jak wroga. Marta, pomimo, że bardzo kocha ojca, obawia się go do tego stopnia, że szuka schronienia na dworze lorda Drogo, znanego anatoma. Tam, pod opieką Williama Tree czeka na statek, który zaniesie ją do kolonii - pragnie ona rozpocząć nowe życie w Ameryce, kraju, który dość mocno idealizuje.
Niestety, przed samym wyjazdem spotyka się po raz ostatni z ojcem i wtedy spotyka ją nieszczęście - zostaje zgwałcona i zachodzi w ciążę. Mimo to decyduje się na wyjazd, nie ma już wyboru.
Po dotarciu do Ameryki dziewczyna zamieszkuje z rodziną swej ciotki Maddy, jednak nie wszyscy mieszkańcy miasteczka są zadowoleni z jej przyjazdu. Kolonie szykują się do walki o niepodległość, a ona jest przecież Angielką!
Marta znajduje się w dwuznacznej sytuacji - niektórzy traktują ją jako potencjalną zdrajczynię, a poza tym jest przecież panną spodziewającą się nieślubnego dziecka...
Jak skończy się ta arcyciekawa historia, niech czytelnik przekona się sam. Mogę zapewnić, że trzyma w napięciu do samego końca.
Marta staje się postacią tragiczną, zmuszoną do wybrania między dwoma równorzędnymi racjami - przynajmniej w jej odczuciu. Wybór jakiejkolwiek opcji prowadzi do tragedii, a wybierać trzeba...
Jaką cenę zapłaci Marta, ta dumna, nieokiełznana, odważna kobieta, której życie było pasmem udręk i nadziei na spokojne życie?
Czy można naszkicować wiarygodny jej portret wiedząc o jej życiu wszystko to, czego dowiedział się Ambrose Tree?
Ta książka to nie tylko powieść historyczna; to refleksyjna, pełna emocji powieść psychologiczna, która zmusza do zastanowienia się nad wieloma ważnymi kwestiami, nad sobą samym. Zdecydowanie zachęcam do przeczytania tej lektury, bo warto!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial