Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Damski Fryzjer Tom 1 Sekret Hiszpańskiej Pensjonarki

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Eduardo Mendoza
 • Tytuł Oryginału: El Misterio De La Cripta Embrujada
 • Seria: Damski Fryzjer
 • Gatunek: Powieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Hiszpański
 • Przekład: Marzena Chrobak
 • Liczba Stron: 160
 • Rok Wydania: 2009
 • Wymiary: 140 x 205 mm
 • ISBN: 9788324010806
 • Wydawca: Znak
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Damski Fryzjer Tom 1 Sekret Hiszpańskiej Pensjonarki | Autor: Eduardo Mendoza

Wybierz opinię:

Nadrektor

Wiecie jaka jest największa książkowa oczywistość? Nudne książki są nudne. Trudno się zresztą z tym zdaniem nie zgodzić. Nudną książkę da się rozpoznać na kilometr. Nijaka fabuła, płytcy bohaterowie (w sensie złożoności charakteru), język raczej potoczny bez zbędnych stylistycznych wysiłków, absolutny brak poczucia humoru. Nuda!

 

A wiecie, że jest jeszcze jedna książkowa oczywistość? Ciekawe książki są ciekawe. I ponownie nie będziemy oponować. Zresztą podobnie jak w przypadku nudnych książek, i ten rodzaj da się rozpoznać na kilometr. Otóż na okładce napisane jest wielkimi literami: "Eduardo Mendoza"!

 

W tym przypadku wydawnictwo "Znak" nas jak zwykle rozpieszcza. Twarda okładka (powiedzmy, że półtwarda), intensywny różowy kolor, idealnie komponujący się ze wzorkami na kolejnej stronie (gdy książka jest lekko rozchylona efekt estetyczny jest powalający). Kolor stron w stosunku do koloru tekstu idealny dla oczu. Czcionka mogłaby być odrobinkę większa, ale to detal. Faktura kartek- pyszności.

 

A co się stanie, gdy przestaniemy podziwiać kształt liter, a skupimy się na tym, co tworzą one po złączeniu? Stanie się kraina szczęśliwości. No powiedzmy, że sarkazmu i szczęśliwości. A sarkazm jest, moim osobistym zdaniem, największym dziełem ludzkości. Niesamowity rodzaj humoru, który prezentuje Mendoza, jest bardzo pociągający. Zdystansowana postawa bohatera do siebie i do otaczającego świata rodzi takie stwierdzenia jak: "...więc na fotelu bliżej okna (...) siedziała kobieta w wieku nieokreślonym, chociaż dałem jej jakąś pięćdziesiątkę, ale bardzo źle wykorzystaną...". Czytelniku, nie możesz przejść obojętnie!

 

Zresztą główny bohater to kryminalista, aktualnie przebywający w szpitalu. Nikogo nie zdziwi, gdy dodam, że jest to szpital dla umysłowo chorych. Pewnego dnia, gra w piłkę, której oddaje się skazany, zostaje przerwana przez komisarza, lekarza i siostrę zakonną. "Pomóż nam, pomóż skazańcu, zaginęła uczennica", chociaż może lepiej odda realizm sytuacji sformułowanie: "Masz nam pomóc, bo jak nie...". Omamiony coca-colą i perspektywą uniknięcia kary za brak kooperacji, główny bohater rzuca się w wir poszlak, obserwacji, wniosków i niebezpieczeństw. A co spotka na swojej drodze? Autor jeden raczy wiedzieć. No i czytelnik... po przeczytaniu.

 

Doskonale skonstruowana fabuła, nie dająca się przewidzieć do samego końca. Wątek erotyczny absolutnie nie skonsumowany, wątek umysłowy, skonsumowany po wielokroć. Ale drogi czytelniku, muszę Cię uprzedzić o jednej rzeczy! Czytanie tej książki może narazić Cię na niezrozumienie współegzystujących. Dlaczego? Wybuchy niekontrolowanego śmiechu bywają krępujące, ale jeśli to wytrzymasz, czeka Cię tylko kraina mlekiem, miodem i humorem płynąca.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial