Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Tajemnica Błękitnego Zamczyska

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Tajemnica Błękitnego Zamczyska | Autor: Beata Wieczorek

Wybierz opinię:

Sil

I ty, wejdź w tę mgłę....

 

Choć to na pewno nie jest książka skierowana dla dorosłego czytelnika, to pochłania się ją z przyjemnością. To taki powrót do dzieciństwa, a kto nie chce czasem wrócić do szczenięcych lat? Do okresu, kiedy zwykła wycieczka do lasu wydawała się życiową przygodą, o której się nigdy nie zapomni? Znajdzie się taka osoba?

 

Książka Beaty Wieczorek skierowana jest do dzieci, nie będących już dziećmi, i do nastolatków, którzy nie są jeszcze nastolatkami. Główną bohaterką opowiadania jest dwunastoletnia Magdalena, która rok przed wydarzeniami opisanymi w książce przeprowadziła się z rodzicami do nowego domu. Życie dziewczynki, to niemal sielanka. Codzienne wyprawy na łąki i do lasu, z wiernym towarzyszem zabaw, psiakiem Rubinkiem i przyjacielem Radkiem stanowią esencję jej życia. Zaraz po przeprowadzce rodzina Magdaleny usłyszała niesamowitą historię zamczyska, znajdującego się w pobliżu ich gospodarstwa. Zakończenia owej historii nikt tak naprawdę nie zna, ludzie jedynie snują własne wersje tego, co mogło się przytrafić właścicielom posesji. Historią zauroczona jest główna bohaterka, która postanawia, mimo sprzeciwu rodziców, zwiedzić zamek. Gdy do Magdaleny na wakacje przyjeżdża znienawidzona kuzynka, Anita, plany dziewczynki legają w gruzach.

 

Czasami jednak los płata nam figla. W wyniku wielkiego zbiegu okoliczności, mała grupka dzieci, w składzie Magda, Anita i Radek, trafiają w okolicę ruin, gdzie rozpoczyna się przygoda ich życia. Jakie będą ich losy? Co przydarzy się im w gęstej błękitnej mgle, okalającej zamek? Jaką historię kryją te, zdawałoby się, dawno opuszczone mury? O tym będziecie musieli przekonać się na własnej skórze.

 

Ja tylko od siebie dodam, iż autentycznie, momentami byłam przerażona. Bałam się czytać dalej, niepokoiła mnie przyszłość tych dzieciaków. Czy wrócili cali do swoich domów? Przeczytajcie i dowiedzcie się sami.

Natula

„Tajemnica błękitnego zamczyska" to prosta, piękna bajka z prostymi, aktualnymi życiowymi prawdami.
Bohaterką książki jest urocza dwunastoletnia dziewczynka Magda, która wraz z rodzicami mieszka na wsi. Właśnie zaczęły się wakacje i Magda planuje odwiedzić stare ruin zamku o których opowiadała jej mama, ale na drodze do realizacji planu, staje wizyta mało sympatycznej kuzynki Anity. Dziewczynki nie potrafią się dogadać. Anita jest zadufaną w sobie snobką, nielubiącą wsi, zaś Magdalena dziewczynką o dobrym sercu, szczerą i prostoduszną. Pewnego wieczoru, mama kontynuuje opowiadanie, dziewczynki są podekscytowane i zachwycone. Mimo niechęci do siebie, mają wspólny temat. Następnego dnia rodzice Magdy wyjeżdżają do miasta na targ. Z wizytą wpada Radek, szukając pomysły na wspólną zabawę, wpada im do głowy wycieczka rowerowa do lasu. Dzieci w ferworze zabawy zapuszczają się w nieznane miejsce. Co będzie dziać się dalej? .....warto przeczytać.

 

Fabuła jest bardzo interesująca, pełna niepokoju i oczekiwania. Młodych czytelników na pewno zachwycą piękne opisy, jak choćby czarowny opis Wodnej Panienki, zaczaruje magiczny las, z tajemniczą aurą oraz przestraszy czarne złe ptaszysko.
W książce jest mnóstwo detali, które zainteresują dzieci, autorka dba o szczegóły a opisuje tak sugestywnie, że na pewno nie umkną uwadze i zostaną zapamiętane.
Książka rozbudza wyobraźnię i działa na zmysły, np. zapachu, te mamine drożdżowe rogaliki z konfiturą wiśniowa, ach zjadłoby się je.
Bajka ta, jest bardzo prosto napisana, jest to język zrozumiały dla młodych czytelników. Jej przesłanie jest konkretne i nie trzeba się głęboko wczytywać żeby zrozumieć co w życiu jest najważniejsze. Książka ukazuje jak ważne są przyjaźnie, że powinniśmy pomagać ludziom w potrzebie a dobre, szczere serce zawsze wygra z przeciwnościami losu.

 

Żeby nie wyszło, że tylko zachwalam to muszę się do czegoś przyczepić. Ilustracje, nie są najwyższych lotów. Na rysunkach, wiecznie niezadowolona, pulchna Anita jest smukłą, sympatyczną rudaską, wesolutka Magdalena, przedstawiona jest jako smutna dziewczyna a Radek bardziej przypomina wyrośniętą chłopięcą dziewczynkę niż silnego i odważnego młodzieńca. Inne ilustracje przedstawiające np. ruiny zamku czy też cudowne źródełko też nie zachwycają. Nie czepiam się kreski, kolorów bo nie mam im nic do zarzucenia. Cieszy mnie, że autorka porwała się na zilustrowanie książki, przez co staje się ona bardziej osobista i być może nie powinnam wymagać od Pani Beaty Wieczorek niesamowitej treści i na takim samym poziomie ilustracji, ale stawiajmy poprzeczkę wysoko.
Sama projekt książki i okładki jest zachwycający. Twarda oprawa, piękna czcionka, trafiona kolorystyka a do tego ciekawa, mądra treść z morałem, zachęca do przeczytania książki.
Książka kierowana jest do czytelnika w wieku od 8 do 12 lat, ale na pewno i pełnoletni czytelnik znajdzie w niej coś co przeniesie go w świat dziecięcych zabaw i wspomnień.

Zaczytana Mery

Zapachniało wakacjami a wraz z nimi powróciły wspomnienia z dzieciństwa. Marzenia o wielkiej przygodzie, poszukiwaniu tajemniczych miejsc i dziwnych istot, ale przede wszystkim marzenia o prawdziwej przyjaźni, która przetrwa wiecznie. Wszystko to a nawet więcej znalazłam w książce „Tajemnica błękitnego zamczyska" Beaty Wieczorek.

 

Główną bohaterką książki jest dwunastoletnia Magdalena. Urocza, nieco zakompleksiona i jak każde dziecko ciekawska dziewczynka. Mieszka wraz z rodzicami na wsi nieopodal tajemniczych ruin zamku, o których pewnego wakacyjnego dnia opowiada jej mama. Dziewczynka zafascynowana niesamowitą historią, pomimo zakazu rodziców i przestróg sąsiadów postanawia odnaleźć zamek. Jednak na drodze jej planów staje wizyta nieznośnej i rozpieszczonej kuzynki Anity, z którą Magdalena kompletnie nie może się dogadać.

 

Korzystając z nieobecności rodziców dziewczynka wraz z Radkiem, szkolnym kolegą i ciągle marudzącą Anitą wyruszają na wycieczkę rowerową do lasu. Zapuszczają się w miejsce jeszcze im nieznane i nieoczekiwanie odkrywają ruiny błękitnego zamczyska. Dzieci ciesząc się z odkrycia nie zdają sobie jednak sprawy, jakie niebezpieczeństwo im grozi. Jakie będą ich dalsze losy? O tym będziecie musieli przekonać się sami czytając „Tajemnica błękitnego zamczyska".

 

Książka jest bardzo udanym debiutem Beaty Wieczorek. Ma ciekawą, Tajemniczą i trzymającą w napięciu fabułę. Jest napisana prostym językiem, zrozumiałym dla młodego czytelnika. Barwne opisy i ilustracje wykonane przez samą autorkę dodatkowo zachęcają do zatopienia się w lekturze. Jednak największym atutem owej książki jest jej przesłanie, które pokazuje jak dużą wartość ma przyjaźń, dobre serce i pomoc, którą możemy ofiarować innym.

 

Chociaż książka skierowana jest do dzieci w wieku 8-12 lat myślę, że i dorosły czytelnik przeczyta ją z przyjemnością. Polecam

Isadora

Moja dzisiejsza propozycja dla dzieci to opowieść o intrygującym tytule "Tajemnica błękitnego zamczyska". Jest to pełna fantazji, magii, niepozbawiona elementów grozy historia o przygodach trójki przyjaciół, którzy zafascynowani ponurą legendą postanawiają sami przekonać się, dlaczego ruiny pobliskiego zamku cieszą się wśród miejscowych złą sławą. Myślę, że przypadnie ona do gustu zwłaszcza młodym, żądnym przygód odkrywcom, którym niestraszne mroczne zagadki, ponure sekrety i starodawne legendy, którym można stawić czoła.

 

Magdalena, jej kuzynka Anita oraz przyjaciel Radek postanawiają spędzić uroczy, wakacyjny dzień na rowerowej wycieczce. Kilkugodzinna przejażdżka kończy się niespodziewanie w okolicy spowitej dziwną, błękitną mgłą, znad której wyłaniają się ruiny budzącego grozę zamku. Ciekawość bierze jednak górę nad lękiem i zaskoczeniem, dzieci ostrożnie zanurzają się w tajemnicze opary niepomne grożącego im niebezpieczeństwa, przed którym tyle razy ostrzegali je rodzice.
Niespodziewany atak upiornego stworzenia sprawia, że przyjaciele zostają rozdzieleni; Radek podejmuje próby uratowania Anity ze szponów stwora, zaś Magdalena trafia do do jednej z zamkowych komnat, gdzie natyka się na niesamowity witraż przedstawiający rodzinę z dwójką dzieci. Okazuje się, że na portrecie widnieją ostatni właściciele zamku, którzy wedle słów legendy pewnego dnia zniknęli w tajemniczych okolicznościach i od tamtej pory słuch po nich zaginął.

 

Czy dzieciom uda się rozwikłać zagadkę zamku i ocalić tych, którzy potrzebują pomocy? Jak zakończy się ta niebezpieczna i pełna wrażeń wyprawa?

 

"Tajemnica błękitnego zamczyska" to opowieść, która z całą pewnością pobudzi dziecięcą wyobraźnię i ciekawość oraz zaspokoi potrzebę mocnych doznań i niezwykłych przygód. Ulubione przez dzieci elementy: mroczna tajemnica, nastrój grozy, baśniowe istoty, magiczne przedmioty, nieprzewidywalne i niezwykłe przygody sympatycznych bohaterów, harmonijnie skomponowane w zapierającą dech w piersiach i trzymającą w napięciu historię na pewno przykują uwagę młodego czytelnika i sprawią, że z wypiekami na twarzy będzie śledził rozgrywające się na kartach książki wydarzenia.
Wielką zaletą książki jest prosty, żywy język, dynamiczne dialogi i ujmujący bohaterowie, z którymi łatwo się utożsamić, co współtworzy naprawdę interesującą, barwną i wciągającą fabułę.
Równie ważną rzeczą jest przesłanie opowieści będące jednocześnie morałem legendy, która tak zafrapowała trójkę przyjaciół. Umiejętność przeciwstawiania się złu, krzywdzie ludzkiej, okazywanie zainteresowania losem drugiego człowieka, wykazywanie się empatią, współczuciem i udzielanie pomocy potrzebującym to tylko kilka podstawowych refleksji, jakie nasuwa lektura książki. Podkreśla ona także wartość przyjaźni, która jest najcenniejszym i najbardziej wartościowym darem, jaki możemy otrzymać i o który musimy należycie dbać. Uczy wrażliwości, lojalności, konieczności dotrzymywania danego słowa, pozwala odkrywać w sobie pokłady odwagi i dobra.
Przesłanie zawarte w tej historii ma jedną ważną zaletę: nie jest ono wygłoszone w natrętny, narzucający się sposób, w moralizatorskim tonie - raczej w stylu przyjacielskiej refleksji, która z łatwością sama nasunie się uważnemu czytelnikowi. Cenna wiedza i życiowa mądrość przemycona w opowieści dla dzieci - oto niezbywalny atut tej książki.

 

Gorąco polecam każdemu dziecku tę magiczną, niesamowitą, pełną wrażeń, przygód i ciepła opowieść. Jej towarzystwo ubarwi nawet ponury, deszczowy dzień, rozpali wyobraźnię, poprawi nastrój. Przekonacie się, że nie sposób oprzeć się jej urokowi i baśniowemu czarowi. Zapraszam do lektury!

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial