Okładka wydania

Z Dziejów Husarii

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Z Dziejów Husarii | Autor: Radosław Sikora

Wybierz opinię:

Kinga

Radosław Sikora - doktor nauk historycznych, twórca wielu książek i publikacji z zakresu historii nowożytnej oraz wojskowości, oddaje w nasze ręce wyjątkową skarbnicę wiedzy, anegdot i ciekawostek o jednej z najsłynniejszych polskich formacji wojskowych. Na niespełna stu stronicach "Z dziejów Husarii" autor, niczym najwyższej próby kronikarz, przedstawia trwającą od 1500 do 1775 r. historię oddziałów polskiej jazdy konnej. Pachnie typową encyklopedią czy podręcznikiem do historii? Nie tym razem.

 

Sikora raczy nas na początek obrazowymi przykładami i opowiada m.in. o tym co łączy XVII wiecznego husarza ze współczesnymi komandosami. Po co husarze zakładali na ramiona wielkie skrzydła z piór, oraz czemu nawet broń palna nie była w stanie ich zatrzymać.
Już na początku skutecznie przekonuje nas, że to bohaterowie następnych stron książki budowali w XVII wieku potęgę Królestwa Polskiego. "To właśnie dzięki nim załoga polska stanęła na Kremlu, a polski królewicz został carem Rosji (1610r.)"

 

Autor prezentuje jak na z biegiem czasu zmieniało się uzbrojenie husarii oraz przedstawia kulisy rekrutacji do tej elitarnej jednostki. Służba w szeregach husarii wymagała bowiem szczególnych umiejętności m.in. doskonałego opanowania konia oraz najdłuższej w dziejach wojen kopii, mierzącej 6,2 metra. Dobrze wymierzony cios, tak długą bronią mógł - jak przekonuje Sikora - przebić na raz nawet sześciu nie noszących zbroi piechurów.
Nie brakuje też kilku cierpkich słów o przyczynach, które doprowadziły do upadku tej legendarnej formacji znad Wisły.
Sikora, którego pasją są dzieje husarii zręcznie stara się zarazić czytelnika swymi upodobaniami. Na ostatnich stronach książki autor umieścił garść ciekawostek, z których dowiemy się m.in. jak jeźdźcy zmieniali siwego rumaka w bestię czerwonej maści.

 

Atutem książki są liczne ilustracje i zdjęcia, obrazujące polską husarię w pełnej okazałości. I co trzeba oddać autorowi, książkę popularnonaukową czyta się jak dobrą i wciągającą gawędę. Nawet jeśli ktoś nie jest miłośnikiem historii z chęcią wsłucha się w interesującą opowieść o naszych bohaterskich przodkach.

 

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od wydawnictwa Erica i portalu Sztukater. Dziękuję!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial