Chrystus Daje Wszystko Teologia Miłości Benedykta XVI

Autor: Pascal Ide

Okładka wydania

Chrystus Daje Wszystko Teologia Miłości Benedykta XVI


Dodatkowe informacje

 • Autor: Pascal Ide
 • Tytuł Oryginału: Le Christ Donne Tout : Benoît XVI, Une Théologie De L'amour
 • Gatunek: Religia i Religioznawstwo
 • Język Oryginału: Francuski
 • Przekład: Wiesław Szymona
 • Liczba Stron: 224
 • Rok Wydania: 2011
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 140 x 200 mm
 • ISBN: 9788361989424
 • Wydawca: Esprit
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Scathach

Książka Pascala Ide, to rzecz wyjątkowa. Mimo, że pontyfikat Benedykta XVI trwa już dobre kilka lat, ciągle mam wrażenie, że traktowany jest on po macoszemu. Owszem, nie jest Polakiem, nie jest już naszym rodakiem, jednak jest przecież Głową Kościoła Katolickiego, którego nauczanie każdy z nas powinien znać. Nie tylko pobieżnie, lecz dokładnie. Biję się w pierś, bo sama do tej pory zwlekałam z rozpoczęciem zagłębiania się w jego nauki. Jednak gdy tylko w ofercie Wydawnictwa Esprit zauważyłam tę książkę, wiedziałam, że to idealny czas na coś nowego. Z tą też myślą rozpoczęłam lekturę, a jak się szybko okazało moje przemyślenia są bardzo bliskie rozważaniom autora na temat małej znajomości nauczania obecnego papieża.

 

Książkę otwiera cytat innego znanego teologa – C.S. Lewisa. Początkowo autor analizuje aktualny stan rzeczy – określa Benedykta XVI jako człowieka słowa, a nie człowieka obrazu. Niestety, nasz wiek jest zdecydowanym wiekiem wartości wizualnych, stąd też słowa Głowy Kościoła niekoniecznie do każdego docierają. Wielka szkoda, bowiem jego nauczanie jest bardzo bogate. Jakie? Informację o tym znajdziemy w pierwszej części książki poświęconej myśli Benedykta XVI. Nie chcąc zdradzać Wam wszystkiego powiem tylko to, co wynika już z samego tytułu publikacji – obecny papież w swoim nauczaniu kieruje się przede wszystkim Miłością i to na nią zwraca szczególną uwagę.

 

Druga część składowa książki poświecona jest rozważaniom na temat stylu wypowiedzi Benedykta XVI. Styl to bez wątpienia prosty i przystępny, pozbawiony fachowego słownictwa, nastawiony na odbiorcę prostego. Jednak gdyby ktoś nadal miał problem ze zrozumieniem głównej myśli – w książce tej znajdziemy jej kwintesencję. Autor tworzy analizy leksykalne słów najczęściej używanych przez następcę św. Piotra, dokonuje porównań, wyliczeń.

 

Nasz Ojciec Święty to człowiek wielkiej pokory i uczynności. Pascal Ide pokusił się o przytoczenie kilku anegdot z jego życia, podkreślających obie wymienione cechy. Książka ta jest nie tylko summą teologii Benedykta. Jest także jego obrazem ukazującym go jako człowieka otwartego i bezpośredniego, a nade wszystko kierującego się dobrem.

 

Publikacja opatrzona jest wieloma cennymi opisami bibliograficznymi, posiada ogrom odnośników do innych tekstów literackich, mogących być uzupełnieniem dla czytelników szukających czegoś więcej – Pascal Ide, bowiem jedynie zarysowuje szkic nauczania papieża. Pozostawia nam wielkie pole manewru, zachęca do szukania innych informacji i nie pozostawia nas z niczym – podaje cenne wskazówki i bardzo dobre opisy. Odsyła nas przede wszystkim do portalu Stolicy Apostolskiej.

 

Benedykt XVI nie jest Polakiem i nigdy nie będzie. Jest jednak wielkim kontynuatorem nauczania Jana Pawła II. I chociażby ten fakt nie usprawiedliwia naszej ignorancji w stosunku do jego osoby. Warto zwrócić uwagę na tę pozycję, bez wątpienia cenną i – mam nadzieję – znaczącą dla katolików. Naszym duchowym obowiązkiem jest znajomość teologii Benedykta XVI. Pascal Ide podaje nam ją w pigułce, do tego w formie bardzo przystępnej. Nadal się wahacie? Niepotrzebnie! Książka posiada imprimatur. Zatwierdzenie jej przez władze kościelne, tylko podkreśla jej wartość merytoryczną.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!