Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Osiem Dni Erzsébet

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Osiem Dni Erzsébet | Autor: Janusz Mika

Wybierz opinię:

Monika

  W "Osiem dni Erzsébet" Janusza Miki zanurzamy się w niepokojącą atmosferę Krakowa, gdzie zniknięcie młodej dziewczyny splata się z festiwalem poświęconym seryjnym mordercom. Kornel Rączy, dziennikarz śledczy, z pomocą swojej nadnaturalnie uzdolnionej córki, wkracza w labirynt tajemnic, gdzie tożsamość sprawcy jest równie ważna, co psychologia ludzka.

 

Niemal jak rzeźnik działając na płótnie fabularnym, Janusz Mika zgrabnie rozwija wątki kryminalne, splecione z realiami miejsca i czasu. Kraków, z niepowtarzalnym klimatem i bogatą historią, staje się areną dla wyjątkowej opowieści o zniknięciu i mrocznych tajemnicach ludzkiej psychiki.

 

Główny bohater, Kornel Rączy, odkrywa zagadkę zaginionej studentki, łącząc swoje umiejętności dziennikarskie z niezwykłymi zdolnościami córki. To połączenie świata realnego z nutą nadprzyrodzonego dodaje powieści niebanalnego smaku. Autor wplata w narrację także wątki społeczne, ukazując walkę z deweloperką, co dodaje książce smaku lokalnego kolorytu.

 

Mika zaskakuje również strukturą powieści, stosując piętrowe układanie opowieści. Elementy kryminalne, społeczne, a nawet festiwal seryjnych morderców stanowią oddzielne warstwy, co sprawia, że lektura staje się równocześnie mrocznym thrillerem a także intelektualnym wyzwaniem. To wyrafinowane konstruowanie fabuły pozwala na wielowymiarowe zanurzenie się w świecie zbrodni i psychologii bohaterów.

 

Warto zwrócić uwagę na kunszt, z jakim Janusz Mika kreuje postać Elżbiety Batory. Jej pragnienie wiecznej młodości, kąpanie się w krwi młodych kobiet, to motyw, który przywołuje zarówno mroczne legendy, jak i współczesne trendy z zakresu psychologii przestępczej. Erzsébet to postać zarówno mistyczna, jak i wpisana w twardy klimat kryminału, co sprawia, że staje się jednym z najbardziej fascynujących elementów tej historii.

 

Festiwal seryjnych morderców, choć pozornie stanowi tło dla głównych wydarzeń, przeradza się w osobną, pełną detali opowieść. Jest to swoiste mini opowiadanie, które ukazuje nam zarówno autora, jak i jego przyjaciół, którzy z humorem ukrywają się pod zmienionymi nazwiskami. To zabieg, który nadaje powieści dodatkowego, lekko dowcipnego wymiaru.

 

Wnikliwość autora przejawia się także w ukazywaniu problemów społecznych, takich jak walka z deweloperką czy rozterki bohaterów związane z utratą młodości. Krowodrza, zanurzona w beznadziejnej walce z deweloperką, staje się jednym z bohaterów powieści, a realia życia codziennego, jak konflikty pokoleniowe czy przemijanie, nadają książce uniwersalny wymiar.

 

Czytelnik musi docenić odwagę autora w podjęciu tematu starzenia się, łączącego się z lękiem przed utratą młodości. Wykorzystanie starożytnego motywu kąpieli w krwi, aby zachować młodość, nabiera nowego, odświeżającego kontekstu, tworząc powieść, która w równym stopniu intryguje i zmusza do refleksji.

 

"Osiem dni Erzsébet" to literackie arcydzieło, w którym Mika bawi się konwencją kryminału, nadając mu nieoczekiwane, nadprzyrodzone elementy. To opowieść o zaginięciu, zbrodni i ludzkiej psychice, wpleciona w realia Krakowa. Autor zaskakuje nie tylko wartką akcją, ale i głębią tematyczną, pokazując, że kryminał może być zarówno mroczny, jak i intelektualny. "Osiem dni Erzsébet" to lektura, która nie tylko wciąga, ale także skłania do refleksji nad naturą zła i wiecznej tajemnicy ludzkiej psychiki.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial