Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Zbrodnia W Operze

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Zbrodnia W Operze | Autor: Katarzyna GacekGaja GrzegorzewskaJoanna JodełkaJanusz OnufrowiczRobert OstaszewskiAlek RogozińskiAnna RozenbergMaciej SiembiedaGrzegorz SkorupskiBartosz Szczygielski

Wybierz opinię:

żuczek75

  „Dziesięciu gryzipiórków kiedyś teatr zwiedzać miało …”

 

 Ten cytat to tylko początek rymowanki z jednego z opowiadań tej antologii, którego autorką jest Gaja Grzegorzewska. Przywodzi ona od razu myśl klasykę Agathy Christie „Dziesięciu Murzynków”, chociaż sam nie wiem, czy nie powinno się używać tytułu, który został - zgodnie z poprawnością polityczną - zmieniony na „I nie było już nikogo”.

 

Oprócz Gai Grzegorzewskiej swoje opowiadania zamieścił dziesięciu znanych autorów literatury gatunkowej: Alek Rogoziński, Maciej Siembieda, Anna Rozenberg, Bartosz Szczygielski, Joanna Jodełka, Robert Ostaszewski, Katarzyna Gacek, Grzegorz Skorupski oraz Janusz Onufrowicz. Miejscem, które łączy wszystkie opowiadania jest budynek Teatru Wielkiego, który mieści trzy teatry- Operę Narodową, Polski Balet Narodowy i Teatr Narodowy. Oczywiście nie tylko sam budynek jest tutaj elementem spajającym całość, jest nim również tytułowa zbrodnia.

 

Skoro mamy dziesięciu autorów to możemy się spodziewać, że każde opowiadanie będzie napisane w innym stylu i każde będzie miało swój niepowtarzalny klimat. I tak mamy tu kryminał retro, kryminał z czasów PRL, klasyczny kryminał oraz opowiadanie SF.

 

Autorom w bardzo umiejętny sposób udało się oddać klimat panujący w trakcie przedstawienia nie tylko tam, gdzie sięga wzrok widzów, ale także za kulisami. Zabierają nas w miejsca na co dzień niedostępne dla zwykłego człowieka takie jak garderoby aktorów lub pomieszczenia techniczne. Bardzo to zachęca do zwiedzenia budynku teatru, jeśli nadarzy się taka okazja, na przykład podczas dni otwartych.

 

Bardzo lubię krótką formę jaką są opowiadania, gdyż stawia wysokie wymagania pisarzom. Często pozwala poznać styl pisania danego autora i zachęcić do sięgnięcia po pełnowymiarowe książki. W Polsce ta forma pisania nie jest na razie mocno spopularyzowana, ale na szczęście antologii z różnych gatunków literackich pojawia się na rynku coraz więcej, co mnie osobiście bardzo cieszy.

 

Często można spotkać się z opinią, że takie antologie nie mają sensu. Zarzuca się im, że opowiadania są nierówne, że autorzy są źle dobrani itp. Moim zdaniem właśnie to jest zaleta. Czytelnik otrzymuje dużą różnorodność stylów, może je z łatwością porównać i wybrać coś, co odpowiada mu najbardziej.

 

Spośród opowiadań zamieszczonych w „Zbrodni w operze” mnie osobiście najbardziej przypadło do gustu to zatytułowane „Klucz” napisane przez Macieja Siembiedę. Jak to zwykle bywa u tego pisarza historia jest oparta na faktach. Jego bohaterem jest polska wersja porucznika Colombo, który działa za czasów Polski Ludowej. Kapitan Andrzej Florczakprowadzi śledztwo w sprawie znalezionych woperze zwłokciężarnej młodej kobiety. Podejrzanych jest kilku pracowników opery, w tym gwiazdor operowy, a także ojciec dziecka. Ostatecznie śledczy ustala imię sprawcy, więc znalezieni go wiąże się z mrówczą pracą przetrząsania danych osobowych bez użyci współczesnych narzędzi takich jak komputerowe bazy danych. W końcu mozolna dłubanina przynosi efekty.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial