Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Felek Papugoryba

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 4 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Felek Papugoryba | Autor: Aleksandra Skarbek Waldon

Wybierz opinię:

Anna Ruszczyk

  Pierwszy dzień szkoły, po powrocie z wakacji. Brzmi jak koszmar? Pewnie dla wielu tak, ale spójrzmy prawdzie w oczy, nic nie może przecież wiecznie trwać. A teraz, będąc już po lekturze, planktooptymistycznie powiem tak: powroty do szkoły nie muszą oznaczać wyłącznie kłopotów, i mówię to jako córka emerytowanej nauczycielki. Perspektywa wspólnego spędzania czasu wśród rówieśników może być także zapowiedzią nowych, wspaniałych przygód. Cichą obietnicą czegoś, co na zawsze pozostanie w naszej, uczniowskiej pamięci. Nie wierzycie? Przekonajcie się sami!

 

Nakładem Warszawskiej Firmy Wydawniczej ukazała się książka Aleksandry Skarbek-Waldon o intrygującym, oceanicznym tytule „Felek Papugoryba”. Wiedzieliście że istnieją takie zwierzęta? Ja, przyznaję się, nie miałam o tym bladego pojęcia. W dodatku, ktoś taki jest smakoszem kaszkoplanktonu, co już pozwoliłam sobie skwapliwie zanotować. Nie jest to jednak wyłącznie tęczowa ryba, ani tęczowy ptak, lecz duży bohater w małym ciele. Niemal tak małym, że przez niektórych niedostrzegalnym.

 

Felek, moi mili, nie ma łatwego życia szkolnego, stąd powrót z planktowakacji powoduje u niego spory dyskomfort. Nie czuje się dobrze wśród rówieśników i ma ku temu uzasadnione powody. Nieprzyjemne uczucia zdominowały wątłe ciało papugoryby, że aż żal na niego patrzeć. Felek jest typową ofiarą silniejszych od niego ryb, w dodatku wszystkie smutki i negatywne emocje trzyma w sercu, zamiast komuś o nich opowiedzieć. Niedobrze, prawda? Pewnego dnia dochodzi jednak do zdarzenia, które na zawsze odmienia jego życie. Ale o tym, co się dokładnie stało, dowiecie się oczywiście z książki. Mogę jedynie zaświadczyć, że akcja goni akcję, a czytelnik co rusz zaskakiwany jest niedającym się przewidzieć obrotem spraw. W końcu jesteśmy w Oceanie, na jego dnie, w mroku, gdzie spotkać możemy naprawdę niebezpieczne istoty, twarzą w twarz.

 

Piękna jest ta historia, wzruszająca i bardzo ważna dla młodego czytelnika, ponieważ porusza problemy, z jakimi mierzą się ofiary drwin i szykan, gubiące przy tym poczucie własnej wartości. Niewierzące w siebie, trzymające w sobie trudne nieraz do opisania emocje, żyją w świecie naznaczonym smutkiem. A przecież wcale tak nie musi być. Aleksandra Skarbek-Waldon udowadnia, jak wielką moc mają słowa i że możemy wśród bliskich nam osób czy znajomych znaleźć kogoś, komu zwierzymy się ze swoich problemów. Kogoś, kto nas pocieszy, rozweseli lub zrozumie. Prześladowania nie są fikcją, one mają miejsce w każdej grupie społecznej, stąd dobrze jest o tych sprawach z dziećmi rozmawiać.

 

„Felek papugoryba” porusza także inne, równie ważne kwestie związane z ekosystemem. A dokładniej, z wpływem naszego zachowania, postępowania i działania na środowisko. Historie, których bohaterami są ryby, doskonale oddają atmosferę niepokoju o losy naszej planety. Życie zwierząt wodnych jest zagrożone, tony plastiku wyciąganego z żołądków żółwi morskich, wielorybów i innych, wspaniałych zwierząt są niestety faktem. Ta książka uczy także postaw proekologicznych, budując świadomość wśród najmłodszych czytelników - czym skorupka za młodu nasiąknie. Pokazujmy dzieciom piękno przyrody, ucząc przy tym szacunku do życia drugiej istoty, do jej domu, jakim jest ocean.

 

Niezwykle refleksyjna i budująca opowieść dla młodszych, ale i nieco starszych. Dostrzegająca zagrożenia w skali mikro i makro. Od bezpieczeństwa osobistego, po dobro całej planety. „Felek papugoryba” niesie nadzieję dla wrażliwych i nieśmiałych, pokazuje jak można pokonać strach i przekuć go w odwagę. Wskazuje przyczyny i skutki, a to bardzo ważne, aby dzieci rozumiały konsekwencje własnego postępowania. Autorka uchwyciła sedno dziecięcych problemów wieku szkolnego, poczucia alienacji, osamotnienia, strachu przed zmierzeniem się z problemami. Książka do wspólnego czytania i rozmawiania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi o szczęście, emocje, uczucia, relacje, ale także o postawy każdego z bohaterów. Wartościową treść dopełniają jakże barwne ilustracje w wykonaniu Anny Andrzejewskiej. Jest co oglądać, każda ryba wyjątkowa, inna, niepowtarzalna. Która Wam się najbardziej podoba? Kto wygląda na głębinowego potwora? Nie jest prawdą, że ryby głosu nie mają, mają i to właśnie udowodniły. Wystarczy ich posłuchać, a życie stanie się przygodą, o jakiej Wam się nie śniło.

 

Polecam lekturę do czytania wspólnie z dziećmi w przedszkolu i w szkole. Zachęcam do poruszania problemów ukazanych w „Felku Papugorybie”. Książka jest doskonałą okazją do rozpoczęcia rozmów na delikatne i trudne tematy. Rozmawiając o bohaterach, wcielając się w ich sytuację, pomożemy młodym czytelnikom spotkać się w świecie także ich własnych emocji. Książka niczym plasterek, mająca uzdrawiającą moc, czytajmy.

Biegający Bibliotekarz

  Czy doświadczyliście w swoich czasach hejtu? Naśmiewano się z was? Wytykano palcami z różnych powódów typu, jesteś gruby/gruba itp., albo inny/inna, albo inaczej ubrany/ubrana? Jak wtedy się czuliście? Było wam miło być tak traktowanym przez rówieśników? Zapewne ci, którzy tego doświadczyli, albo mieli silną psychikę, albo czasami kończyło się tragediami…

 

Dlaczego nawiązuję to tak poważnych spraw, recenzując książeczkę skierowaną dla najmłodszych? O tym napiszę wkrótce.

 

Niniejsze opowiadanie dla dzieci wymyśliła i przelała na papier pani Aleksandra Skarbek-Waldon, która pracuje w kieleckim przedszkolu. Jest tam zastępcą dyrektora, wychowawcą, a także logopedą i pedagogiem specjalnym. Jestem pewien, że niedługie opowiadanie powstało na bazie jej obserwacji  życia codziennego.

 

Gdyby ktoś mnie spytał, jak wygląda papugoryba, byłbym całkowicie zaskoczony. Albo papuga, albo ryba, nie ma takiego połączenia w przyrodzie. Okazuje się jednak, że takie stworzonko istnieje naprawdę! Papugoryby należą do skarusowatych. Jest to rodzina morskich ryb okoniokształtnych, żyjąca w ciepłych wodach oceanicznych w pobliżu raf koralowych. Niestety nie da się hodować tych rybek w akwarium. I właśnie taką rybkę mamy na okładce książki pływającą w po dnie oceanu. Ilustracje i okładkę stworzyła pani Anna Andrzejewska.

 

Felek Papugoryba ma iść pierwszy dzień do szkoły po wakacjach. Jednak ociąga się, próbuje wyperswadować swojej mamusi, że może zostałby w domu i nie szedł (to znaczy nie płynął) w szkolne mury wielkiego oceanu. Mama Felka niestety nie zdaje sobie sprawy, że jej synek nie jest zbytnio lubiany w szkole ze względu na swoją odmienność. Felek wygląda bowiem jak kolorowa tęcza i większość rówieśników w klasie ciągle mu dokucza, zadając pytanie: Czy ty jesteś rybą, czy ty jesteś ptakiem? Felek nie czuje się z tym dobrze, dlatego z chęcią zapadłby się po ziemię (to znaczy pod ocean) i nie pokazywał nikomu na oczy. Mama Papugoryba jest nieubłagalna i Felek musi ruszać do szkoły, nastawiając się od razu negatywnie na spotkanie z klasą. Otuchy dodaje mu fakt, że jest jedna osoba, która jest dla niego przyjacielem. To trzyma go jeszcze przy nadziei, że może reszta sobie odpuści i weźmie przykład z jego przyjaciela.

 

Co wydarzy się pierwszego dnia w drodze do szkoły? Jaką dramatyczną przygodę przeżyją młodzi pasażerowie oceanobusa? Jaką rolę w ratowaniu uwięzionych odegra Felek i inne morskie stworzonka, które znalazły się w pojeździe?

 

 

Opowiadanie jest bardzo sugestywne, pokazuje nietolerancję wśród dzieci i młodzieży (i nie tylko, u dorosłych to mobbing), ale także drugi aspekt ważny dla życia całej planety, jakim jest ochrona środowiska. Autorka pokazuje jak człowiek dokonuje zniszczenia planety, jak destabilizuje swoje miejsce do życia, zanieczyszczając oceany tonami plastiku. Jednak zdecydowanie uważam, że problem hejtu i nieszanowania innych jest tutaj najważniejszy. Ta niewielka objętościowo książeczka powinna znaleźć miejsce w każdej szkolnej bibliotece i być lekturą… w każdej klasie, żeby wszyscy zrozumieli, jak ważne w życiu jest poszanowanie innego człowieka (kolegi czy rówieśnika). Śmiało mogę stwierdzić, że każdy pokój nauczycielski powinien taką książkę mieć pod ręką. No i spore grono pedagogów w szkolnych molochach…

 

Bardzo emocjonalna lektura. Na pewno warto poświęcić kilka minut na jej przeczytanie i zastanowienie się na tym, co może dziać się z waszym dzieckiem w szkolnych murach.

Agnieszka Fox

  Felka Papugorybę można nazwać niezwykłym mieszkańcem oceanu. Jego nietypowy wygląd sprawia, że często doświadcza nieprzyjemności w szkole, gdzie różnorodność czasem spotyka się z niezrozumieniem. Niemniej każda przerwa w nauce to dla niego nie tylko okres wytchnienia, ale także czas, który pozwala mu na zregenerowanie sił i naładowanie pozytywną energią.

 

W trakcie wakacyjnego lenistwa Felek przemierza fale oceanu, korzystając z pełni swobody, jaką daje mu otaczające środowisko. Chociaż jego niecodzienny wygląd może wydawać się przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu, to w oceanie jest on wręcz doskonałym przykładem adaptacji do specyficznego otoczenia. Felek odnajduje harmonię w morskim życiu, co stanowi nie tylko źródło inspiracji, ale także przeciwwagę dla trudności, jakie spotyka w szkolnym środowisku.

 

Powrót do szkolnej ławy po wakacyjnym okresie staje się jednak wyzwaniem. Felek nie tylko musi stawić czoła codziennym obowiązkom, ale również zmierzyć się z wyzwaniami społecznymi, jakie niesie szkolne środowisko. Z pewnością spotka się z przyjacielem, który zawsze wspiera go w trudnych chwilach, ale niestety, także z tym, który jawi się jako prześladowca. A to wymaga już od niego nie tylko odporności psychicznej, ale także umiejętności radzenia sobie z trudnościami i budowania pewności siebie.

 

Historia Felka Papugoryby to nie tylko opowieść o nietypowym mieszkańcu oceanu, ale także o sile charakteru, adaptacji i przyjaźni. Pomimo trudności, jakie napotyka, Felek pozostaje wierny sobie i swoim wartościom.

 

Pewnego dnia w trakcie podróży oceanobusem do szkoły, niespodziewany wypadek sprawia, że sytuacja staje się krytyczna. W jednej chwili dochodzi do próby charakteru i odwagi. Tylko Felek zachowuje zimną krew i przejawia niezwykłą siłę psychiczną i gotowość do działania. W wyniku wypadku atmosfera staje się napięta, a pasażerowie (koledzy i koleżanki) są ogarnięci paniką. Jednak Felek, pomimo że sam odczuwa skutki nagłego zdarzenia, szybko zbiera myśli i podejmuje decyzję o formie sprowadzenia pomocy i wyznaczania kierunków działania. Jego odwaga w obliczu chaosu jest inspirująca dla pozostałych pasażerów, a przede wszystkim dla jego prześladowcy. Felek nie tylko działa w interesie własnym, ale stanowi punkt spójny dla innych. Jego postawa wskazuje na to, jak istotne jest posiadanie zimnej krwi w trudnych sytuacjach oraz jak odmienność jednostki może przyczynić się do pozytywnych zmian w otoczeniu. To nie tylko akt odwagi, ale również wyraz empatii i troski o innych.

 

Warto zaznaczyć, że do wypadku oceanobusa dochodzi przez zaniedbanie człowieka, doprowadzanie do degradacji środowiska. Jest to ukłon w kierunku ekologii i dbania o naturę. Książka równocześnie stanowi ważną lekcję dla tych, którzy swoim postępowaniem narażają na niebezpieczeństwo istnienia morskich stworzeń. Opowieść przypomina nam o naszej roli jako stróżów oceanicznej równowagi. To ostrzeżenie dla tych, którzy nie zdają sobie sprawy z konsekwencji swoich działań i potrzeby ochrony środowiska morskiego. Jednym z najbardziej widocznych i rozpowszechnionych problemów jest obecność plastikowych odpadów w oceanach. Miliony ton plastiku rocznie przedostają się do wód, zanieczyszczając środowisko morskie i szkodząc faunie i florze. Plastik rozkłada się bardzo wolno, co prowadzi do powstawania plastikowych wysp, mikroplastików i groźby dla organizmów morskich.

 

Aleksandra Skarbek-Waldon z zawodu jest nauczycielką wychowania przedszkolnego. Inspiracją do napisania książki były doświadczenia związane ze sprawowaniem opieki i wychowaniem dzieci w wieku przedszkolnym. Książkę wydano w miękkiej oprawie, a karty zdobi przyjemna, kolorowa oprawa graficzna.

Aneta Sawicka

  "Felek Papugoryba" to tytuł książeczki dla dzieci, która przyciąga wzrok bardzo kolorową okładką oraz wizerunkiem uroczej rybki. Rybka ta, to nie kto inny, a tytułowy Felek, ryba z gatunku papugoryb charakteryzująca się spłaszczoną budową ciała oraz skórą mieniącą się wieloma barwami. Felek żyje w oceanie, w otoczeniu przepięknej rafy koralowej. Niestety, właśnie kończą się wakacje, a wraz z nimi czas spokoju i odpoczynku. Felek musi wrócić do szkoły, co wiąże się dla niego z wieloma nieprzyjemnościami. Niecodzienny wygląd rybki sprawia, że jest ona obiektem drwin ze strony kolegów. Felek doświadcza wielu przykrych sytuacji i codziennie musi radzić sobie z dokuczaniem. Na szczęście w klasie Felek ma również przyjaciela Stefka, co trochę osładza mu pobyt w placówce.

 

Kiedy Felek razem ze swoją klasą płynie oceanobusem do szkoły, pojazd nagle uderza w jakąś przeszkodę i ulega wypadkowi. Felek, jako jedyny zachowuje zimną krew i rusza na pomoc swoim kolegom i koleżankom. Dzięki jego odwadze udaje się ściągnąć pogotowie, które ratuje poszkodowane, nieprzytomne rybki. Przy okazji całej akcji Felek odkrywa coś strasznego- w oceanie zalegają całe hałdy śmieci. Rybka jest przerażona skalą zanieczyszczeń i ma nadzieję, że dzięki tej historii ludzie zrozumieją, jak tragiczne w skutkach jest zaśmiecanie środowiska.

 

"Felek Papugoryba" to krótka, zaledwie 36 stronnicowa książeczka, która jednak niesie za sobą ważne przesłanie. To przede wszystkim opowieść o tym, że nie ważne jest to, jak wyglądamy- ważne jest jaki mamy charakter i co nosimy w sercu. Historia prześladowanego przez rówieśników Felka pokazuje dzieciom, że nie warto przejmować się docinkami kolegów, gdyż każdy z nas jest niepowtarzalny i wartościowy. Felek udowodnił, że jest odważny i potrafi zachować się w kryzysowej sytuacji, co dla młodych czytelników jest sygnałem do tego, by nie bać się pokazywać swojej wartości i podejmować odważnych decyzji.

 

Opowiadanie to zawiera również ważny aspekt edukacyjny dotyczący ekologii i środowiska. Z tej historii płynie morał mówiący o tym, że nasze zachowanie wpływa na życie innych istot. Autorka pokazuje młodym czytelnikom jak bardzo szkodliwe dla środowiska jest śmiecenie. Zalegające w oceanach tony śmieci stanowią śmiertelne zagrożenie dla mieszkających tam zwierząt. Nasze dzieci być może nie są świadome tego problemu, a dzięki tej książeczce mogą zdobyć nową wiedzę i przekonać się, że każdy z nas ma wpływ na ekologię oraz życie innych stworzeń.

 

Pisząc o tej książce nie sposób nie wspomnieć o ilustracjach. Piękna kolorowa szata graficzna z pewnością spodoba się dzieciom i pokaże im jak pełne kolorów jest dno każdego oceanu. Ilustracje są tu obecne na każdej stronie- na części zajmują cały obszar, zaś tam gdzie jest tekst tworzą kolorowe obramowanie w oceanicznym klimacie.

 

"Felek papugoryba" to mądra, przyjemna książeczka do wspólnego przeczytania z dzieckiem. Posiada walor edukacyjny, co stanowi bardzo duży plus. To opowieść poruszająca dziecięcą wyobraźnię i przenosząca młodego czytelnika do podwodnego świata, którego nie widujemy na co dzień. Myślę, że kilkuletnim dzieciom opowieść o dzielnym Felku przypadnie do gustu. Starsze dzieci, te, które wkraczają w świat samodzielnego czytania mogą na tej książce potrenować i wybrać ją jako jedną z pierwszych samodzielnie przeczytanych lektur. Sprzyja temu prosty tekst oraz dość spora czcionka.

 

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial