Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Pielęgniarka - Historia Zbrodni, Które Wstrząsnęły Skandynawią. Audiobook

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Pielęgniarka - Historia Zbrodni, Które Wstrząsnęły Skandynawią. Audiobook | Autor: Kristian Corfixen

Wybierz opinię:

ewoola

   Odsłuchanie audiobooka pt. „Pielęgniarka – historia zbrodni, które wstrząsnęły Skandynawią” było dla mnie ciekawym doświadczeniem. Historię pielęgniarki mordującej swoich pacjentów z Nykøbing Falster poznałam z serialu Netflixa. Niewiele seriali jest w stanie mnie jeszcze zaskoczyć – tutaj historia morderstwa mnie pochłonęła doszczętnie. Nie słyszałam wcześniej o takim wydarzeniu, tym bardziej moje zainteresowanie wzrosło, gdy zrobiłam niewielki reaserch w Internecie na temat całej sprawy.

 

Audiobook odpowiedział na wszystkie moje pytania w tej sprawie. To nie jest zwykła powieść oparta na faktach, jak na początku można było się domyślać. Kristian Corfixen, autor książki o tym samym tytule, wykonał ogrom pracy skupiając wszystkie informacje dotyczące sprawy Christiny Aistrup Hansen. „Pielęgniarka – historia zbrodni, które wstrząsnęły Skandynawią” to kompendium wiedzy o sprawie i jeden wielki reportaż spięty w jednej książce.

 

Na początku chciałabym zaznaczyć, że Corfixen zadał sobie ogromny trud opisując wszystko co dotyczyło samej pielęgniarki Christiny – jej życia osobistego, zawodowego, naukowego, licznych romansów i relacji w pracy. Audiobook dokładnie wyjaśnia to, co tylko pobieżnie zostało pokazane w serialu, a miało rzeczywisty wpływ na całą historię. W serialu dowiadujemy się na przykład o skłonnościach pielęgniarki do kłamstwa i manipulowaniu faktami. Jednak autor książki dokładnie wyjaśnił, że skłonności te wynikały z konkretnego zaburzenia kobiety oraz uzależnienia od uspokajających leków. Co więcej, Aistrup Hansen celowo wykorzystywała córkę do stwarzania sytuacji, w których pod pretekstem „konieczności pomocy”, zawoziła ją do szpitala lub kontaktowania się z ojcem córki o niebezpieczeństwie. Brzmi wręcz niedorzecznie, ale dlaczego to robiła? Z nudów? Z wyimaginowanej chęci ciągłego działania? Tego nie wiemy, bo sama Aistrup Hansen zaprzecza wszystkiemu.

 

Pod wrażeniem byłam także staranności, jaką włożył autor w opowiedzeniu historii życia samych pacjentów szpitala w . Z audiobooka dowiadujemy się kim konkretnie byli ludzie zamordowani przez pielęgniarkę Z Nykøbing Falster. Nie były to anonimowe postaci. To byli głównie seniorowie posiadający swoją własną historię, rodziny, marzenia i obowiązki. Umarli niepotrzebnie, wręcz w sytuacjach, gdy mieli wkrótce opuścić szpital. I to w tej historii uderzało najbardziej.

 

Zarówno oglądając serial, jak i słuchając audiobooka czekałam na fragment, w którym dostaniemy odpowiedź „dlaczego to robiła?”. Dlaczego kłamała, manipulowała faktami i przede wszystkim – dlaczego zabijała tych niewinnych starszych ludzi? Odpowiedzi nie uzyskujemy, ponieważ Christina do dzisiejszego dnia powtarza, że jest niewinna. Jedyne wyjaśnienie przedstawił prokurator stawiający zarzuty Christinie, który powiedział, że na podstawie wyników badania krwi pacjentów i relacjom świadków, a także analizując wzór matematyczny śmiertelności pacjentów i obecności Christiny na oddziale w momencie ich śmierci – robiła to z premedytacją.

 

Słuchając audiobooka nie możemy zapomnieć o jednej ważnej osobie w całej historii. Jest to pielęgniarka, która jako pierwsza odważyła się wskazać Christinę jako winną przestępstwa. Pielęgniarka ta nazywa się Pernille Kurzmann Larsen. To ona powiadomiła policję o działaniach Christiny, szukała dowodów świadczących o popełnianych morderstwach i zeznawała w sądzie przeciwko dawnej koleżance. Pernille wykonuje swój zawód do dzisiejszego dnia, choć jej postać ma tyle samo przeciwników, co zwolenników. Gdyby nie ona, sprawa nigdy nie ujrzałaby światła dziennego i Chistina nadal zabijałaby pacjentów. Uważam, że Kristian Corfixen wykonał fantastyczną robotę, przybliżając nam postać Pernille w całej historii, opisując jej życie prywatne i powiązania z ordynatorem oddziału, dzięki czemu słuchając o sprawie, zyskujemy zaufanie do słów mówionych przez pielęgniarkę.

 

Christina została uznana za winną i skazana w 2016 roku. Obecnie odbywa karę dożywotniego więzienia. Po trwającym 3 miesiące procesie, w którym zeznawało aż 70 osób (w tym 28 pielęgniarek, 4 lekarzy, rodziny pacjentów, patolodzy itd.) trafiła do więzienia w Kopenhadze.

 

Od tamtej pory sprawa pojawiała się regularnie w Skandynawskich mediach. Było to szokujące dla tego spokojnego z zasady rejonu Europy. Christina Aistrup Hansen została nazwana „aniołem śmierci”, a zainteresowanie jej osobą nie słabnie do dzisiaj.

 

Jak autor książki zaznaczył we wstępie, większość dokumentów wykorzystywanych w reportażu pochodziło z akt sprawy. Przyznał się także, że niektóre informacje pozyskał z tajemniczych „innych” źródeł. Jedyne, do których nie otrzymał dostępu to te z więzienia – m.in. karta zdrowia Christiny Aistrup Hansen. Wiadomo jednak, że zaraz po wysłuchaniu wyroku targnęła się na swoje życie w celi, jednak próba samobójcza była nieudana.

 

Po wielu latach od wyroku sprawa wróciła do przestrzeni publicznej. Uznano, że „wątek jest wciąż żywy”, ze względu na brak twardych dowodów, że to Christina wstrzyknęła truciznę pacjentom. Przeprowadzono rekonstrukcje wydarzeń, których scenariusz wydał się nierealistyczny do wykonania przez Christinę. Wiele osób broni Christiny, ponieważ reanimowała pacjentów – nie mogła być winna, skoro ratowała życie. Według rodziców Christiny wszystkiemu winna jest jedynie policja, która nie wskazała ani jednego twardego dowodu, a sąd wydał wyrok opierając się wyłącznie na domysłach.

 

Słuchając audiobooka mam wątpliwość, czy rzeczywiście Christina jest niewinna. Jednak należy przyznać, że sprawa nie była łatwa do udowodnienia dla policji i sądu. Autor wydanie opinii w sprawie Christiny Aistrup Hansen zostawia nam. Warto zatem zapoznać się z audiobookiem, żeby wyrobić własną opinię.

 

Na końcu chciałabym wspomnieć nazwisko Jakuba Kamieńskiego, głosu audiobooka, który czyta ciepło, zrozumiale i wyraźnie, Lektor umie czytać kryminalne książki i wie, jak kłaść akcent w kluczowych momentach. Uważam, że to ważne, dlatego polecam tego audiobooka właśnie z powodu wyśmienitego lektora.

 

Długość: 10 godzin 15 minut

Autor: Kristian Corfixen

Czyta: Jakub Kamieński

Tłumacz: Agata Lubowicka

Kategoria: Literatura faktu

Wydawca: SAGA Egmont

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial