Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Ha-Ga. Obrazki Z Życia

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Ha-Ga. Obrazki Z Życia | Autor: Agata Napiórska

Wybierz opinię:

Tulliana

Barwna biografia wybitnej polskiej rysowniczki

 

  Jeśli interesujecie się dawną polską ilustracją albo byliście wielbicielami ,,Szpilek”, to z pewnością znacie charakterystyczną kreskę i ludziki z wyłupiastymi oczami Ha-Gi czyli Anny Gosławskiej-Lipińskiej. Prezentowana tutaj książka to dopracowana w każdym calu wciągająca, pięknie ilustrowana biografia Ha-Gi autorstwa Agaty Napiórskiej. Niniejsza książka ukazuje przedwojenne czasy, w których żyła Ha-Ga, przyjaźnie artystki z tak znanymi postaciami jak np. J. Tuwim, czy W. Gombrowicz. Na kolejnych kartach książki poznajemy Ha-Gę jako kobietę o wielu pasjach i niezwykle ambitną, ale żyjącą raczej w cieniu swego męża, sławnego rysownika – Eryka Lipińskiego. Skąd Ha-Ga czerpała inspiracje do swoich satyrycznych rysunków? Co decydowało o tym, że to właśnie ona tak doskonale oddawała swymi pracami klimat książeczek dla dzieci – między innymi Juliana Tuwima czy Jana Brzechwy? Jak wyglądała relacja tej artystki z córką, Zuzanną Lipińską? Odpowiedzi na te i podobne pytania znajdziecie w recenzowanej tutaj książce pt. ,,Ha-Ga. Obrazki z życia”.

 

Książka Agaty Napiórskiej to dokument wzbogacony o wiele pięknych reprodukcji grafik Anny Gosławskiej-Lipińskiej, fragmenty wspomnień, listów odwołujących się do jej życia i bogatej twórczości. Cennym uzupełnieniem biografii jest posłowie, bibliografia, przypisy oraz źródła zdjęć i ilustracji. Nie jestem specjalistką w zakresie sztuki polskiej, ani nie interesowałam się wcześniej życiem i twórczością Ha-Gi, ale muszę przyznać, że ta biografia jest tak intrygująca, że z przyjemnością przeczytałam ją od deski do deski – teraz mam zamiar podarować ją siostrze - magister sztuki, od dawna zafascynowanej rysunkami w ,,Szpilkach”. Z pewnością będzie zachwycona tą publikacją!

 

Co jeszcze warto wiedzieć o książce Anny Napiórskiej?

 

Biografia Ha-Gi pióra Anny Napiórskiej to wnikliwe studium na temat życia i twórczości ilustratorki znanej przede wszystkim z rysunków satyrycznych i ilustracji z książeczek dla dzieci. Dzięki tej książce mamy okazję poznać Ha-Gę w życiu prywatnym i zawodowym, lepiej zrozumiemy, na czym polegał fenomen popularności tej charakternej, nieco zadziornej rysowniczki. Ha-Ga to doskonały przykład utalentowanej rysowniczki, która była wnikliwą obserwatorką tego, co działo się w jej otoczeniu i potrafiła swoje specyficzne poczucie humoru połączyć z charakterystyczną kreską. To właśnie dlatego żona Eryka Lipińskiego miała wielu wielbicieli, czytelników, którzy uwielbiali jej prace, z niecierpliwością czekali na kolejny numer ,,Szpilek” z satyrycznymi rysuneczkami jej autorstwa.

 

Anna Gosławska-Lipińska ukazana w biografii Anny Napiórskiej to postać nieoczywista, kobieta pełna sprzeczności. W życiu prywatnym zdawała się być bardzo skromna, małomówna, natomiast jej prace odzwierciedlają mentalność feministki, potrafiącej w dowcipny, czasem nieco dosadny sposób skomentować sytuacje społeczno-polityczne, jakich była świadkiem… Książka Anny Napiórskiej jest wartościowa merytorycznie i zawiera wiele szczegółowych informacji przydatnych również dla studentów sztuk pięknych, czy specjalistów z zakresie polskiej ilustracji, ale… Ogromną zaletą publikacji jest to, że została ona napisany w zajmujący, przekonujący, prosty, komunikatywny sposób. Dlatego biografię czyta się i ogląda z ogromną przyjemnością, pochłania wręcz w ekspresowym tempie…

 

Bardzo się cieszę, że miałam okazję poznać postać Ha-Gi i przeczytać jej piękną biografię autorstwa Agaty Napiórskiej, odnoszę wrażenie, że dopiero ta książka jest hołdem złożonym nieco zapomnianej polskiej rysowniczce, której nie było do końca dane rozwinąć swoich skrzydeł… Jeśli szukacie wartościowego prezentu dl kogoś, kto interesuje się polską ilustracją albo sami chcecie poznać życie i twórczość utalentowanej, kreatywnej, szalenie interesującej artystki, serdecznie zachęcam was do sięgnięcia po biografię Ha-Gi Anny Napiórskiej. To z pewnością jedna z najpiękniejszych i najbardziej wartościowych książek, jakie miałam okazję w ostatnim czasie przeczytać i zrecenzować!

 
 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial