Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Ania Na Uniwersytecie

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Ania Na Uniwersytecie | Autor: Lucy Maud Montgomery

Wybierz opinię:

Atypowy

  Ciężko znaleźć człowieka, który nie słyszał o Ani z Zielonego Wzgórza. Ta rudowłosa dziewczyna stała się postacią wręcz kultową. I jestem przekonany, że stało się to nie bez przyczyny. Lucy Maud Montgomery napisała bardzo mądry cykl książek. W czasach gdy nie byliśmy jeszcze tak bezwstydnie okradani z każdej wolnej chwili przez seriale telewizyjne, była nisza do niespiesznego snucia tego typu historii.

 

Jestem przekonany, że Lucy Maud Montgomery przyświecał wyższy cel niż tylko dostarczenie rozrywki tysiącom czytelników. To cykl o dorastaniu Ani Shirley i radzeniu sobie z wyzwaniami jakie może stawiać nam życie. Już przeszło sto lat możemy jej w tym towarzyszyć (pierwsze wydanie Ani z Zielonego Wzgórza datuje się w Polsce na 1911 rok!), ale również uczyć się od niej pewnych zachowań. Jestem przekonany, że autorka miała na względzie to by wpływać w odpowiedni sposób na kolejne pokolenia dziewcząt.

 

Bądźmy szczerzy – po książki Lucy Maud Montgomery sięgają przede wszystkim kobiety. W ogóle dominują one środowisko czytelnicze, a co dopiero mówić o angielskich powieściach obyczajowych. Ja jednak lata temu sięgnąłem do prozy Lucy Maud Montgomery namówiony przez przyjaciółkę i muszę przyznać, że te niespieszne opowieści stanowią moją czytelniczą strefę komfortu. I choć to powieścibardziej dla młodzieży, składające się z wielu niedługich rozdziałów, jednak również ja - pomimo tego, że dawno skończyłem studia –lubię wracać do tych książek (zwłaszcza w jesienne wieczory).

 

„Ania na uniwersytecie” to kolejny, trzeci tom z serii. Już sam tytuł nie pozostawia złudzeń czego dotyczą losy Ani Shirley w tej części. Dorosła na tyle by opuścić rodzinny dom i podjąć studia. Choć początkowo buntuje się przeciwko dojrzewaniu, wraz z rozwojem zdarzeń rozumie, że nie oznacza to wcale, że musi zrezygnować ze swoich marzeń. Wciąż pozostaje sobą, ze swoim odrobinę szalonym charakterem. Poznaje nowych przyjaciół oraz … zakochuje się. A jeszcze częściej zakochują się w niej. Odrzuca jednak niejedną propozycję małżeństwa, czekając na to, aż serce pozwoli jej przyjąć oświadczyny od „tego jedynego”.

 

To zdecydowanie książka z innej epoki. Epoki, do której mi tęskno. Epoki sprzed tindera. Epoki, w której myślało się o ustatkowaniu i zobowiązaniu. O szalenie wiernej miłości. Gdzie snuło się wspólne marzenia o spokojnym życiu w gronie rodzinnym. Może dlatego wciąż te książki tak dobrze mi się czyta, choć zdaję sobie sprawę, że nie są to najwybitniejsze dzieła literackie. A jednak, choć widzę pewne mankamenty i słabości, wciąż oceniam powieści Lucy Maud Montgomery tak wysoko.

 

Cieszę się, że Wydawnictwo MG od jakiegoś czasu wznawia tego typu klasyki. Bardzo ładne, staranne wydania w twardych oprawach mogą zachęcić nowe pokolenie by jednak sięgać do historii Ani Shirley i być może zastanowić się nad tym, że promowane dziś standardy życia nie są jedynymi właściwymi. W ubiegłym wieku żyło się zupełnie inaczej. Czy to jednak znaczy, że kobiety były poddawane stałej opresji i były w tym całkowicie nieszczęśliwe? Wierzę, że nie. Być może żyło im się nawet lepiej niż obecnie, kiedy choć na pokaz wszystko jest cudowne, okazuje się, że pod płaszczykiem uśmiechniętej powierzchowności nie jedna osoba przeżywa głęboki kryzys tożsamościowy. Ania w tej części odnajduje swoje miejsce w społeczeństwie i zdaje się być szczęśliwa. Nie traci młodzieńczej radości i marzeń. Choć pragnie już marzyć z kimś, a nie w pojedynkę.

 

Zdecydowanie i niezmiennie polecam lekturę przygód Ani. Czekam na kolejne tomy, które chętnie sobie przypomnę.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial