Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Królowa Margot

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Królowa Margot | Autor: Aleksander Dumas

Wybierz opinię:

Inka

  Na hasło: Królowa Margot, przed oczami przesuwają się obrazy z filmu Patrice’a Chereau z 1994 roku na podstawie powieści z 1845 roku Aleksandra Dumasa (ojca). W rolach głównych: Isabelle Adjani, Vincent Perez i Daniel Auteuil. Poza tym Pascal Greggory, warty wspomnienia ze względu na fakt, że to on odtwarza postać księcia Andegawenii; „naszego” króla Henryka III Walezy, prywatnie brat Małgorzaty de Valois, ulubiony syn Katarzyny Medycejskiej.

 

Wersja z 1954 roku w reżyserii Jeana Dreville’a z Jeanne Moreau kompletnie nie oddaje pasji, emocji, dramaturgicznego napięcia obecnego u Chereau. A one, podobnie, jak u Szekspira, aż wypływają z książki i filmu. Ten, o dziwo, co rzadko się zdarza, przerasta oryginał. Ale to taka dygresja. Wracając do książki. Akcja sięga roku 1572, kiedy to Małgorzata de Valois, zwana potocznie Margot, zostaje zmuszona do zawarcia politycznego małżeństwa z Henrykiem z Navarry. Konflikt się zaostrza. Bowiem ona – katoliczka, on – protestant, a w tle – wojny religijne, morderstwa, walka o władzę wszelkimi dostępnymi, a najczęściej niedozwolonymi sposobami. Słynną, opisywaną w kronikach i podręcznikach rzeź hugenotów na weselu królewskiej pary, znaną również pod nazwą Nocy Św. Bartłomieja, podczas której ginie blisko sześć tysięcy ludzi, wziął na warsztat Dumas. I odmalował w barwach typowych dla literatury płaszcza i szpady.

 

Jest tutaj cały arsenał motywów: zbrodnia, morderstwa, otrucia, awanturnicze przygody, zawiść i zdrada, spiski i intrygi, zepsucie Luwru, miłość w każdej odmianie, czarne charaktery. Wszystko o najwyższej temperaturze wrzenia. Z żywą akcją i rozbudowanym zapleczem romantycznej energii. Nie bez powodu takie, a nie inne nazewnictwo gatunkowe. Jako rekwizyty: kostium i oręż. I mnóstwo pojedynków, szermierki, także tej słownej.

 

O ile w warstwie fabularnej Dumas sprawdza się jako autor wyśmienicie (zresztą jego powieści, przekładając na współczesny przekaz marketingowy, to bestsellery, przykładowo: Hrabia Monte Christo, Trzej muszkieterowie) to właśnie w kwestii językowej pozostawia wiele do życzenia. Przede wszystkim to XIX – wieczna francuszczyzna. Trochę ciężka, trącająca myszką, miejscami pełna śmiesznie brzmiących konstrukcji. To na pewno nie ułatwia czytania. Na korzyść powieści przemawia jednak plastyczność odtwarzania wydarzeń, nagromadzenie przymiotników opisujących świat. A nie jest on tak do końca oczywisty dla współczesnego czytelnika. Co prawda fabuła skupia się na wątku miłosno – przygodowym, niemniej jednak, to powieść historyczna i to fakty z epoki wyznaczają rytm wydarzeniom. Wymagana jest choć podstawowa znajomość dziejów.

 

Powieść otwiera wspomniana już rzeź hugenotów, zamyka natomiast śmierć Karola IX zaledwie dwa lata później. W tak zwanym międzyczasie zasadnicza oś akcji wcale nie jest wyznaczona przez Margot, ale – przewrotnie – przez jej matkę. To ona jest szarą eminencją dworu, największą intrygantką, sprawną polityczką i wprawną trucicielką bez skrupułów. Skojarzenia z Lukrecją Borgią rodem z Włoch są aż nadto oczywiste.

 

Trochę szkoda, że brakuje w powieści pikantniejszych opisów wprost z alkowy królów, ale cóż, taka epoka (ta Dumasa, bo Francja XVI wieku raczej do pruderyjnych nie należała). Gdyby ktoś szukał tutaj przerywników w stylu Graya srodze się rozczaruje. Nie ma i już.

 

Na uwagę zasługuje natomiast świetnie rozrysowany obraz dworu francuskiego. Luwr to nie tylko sceneria krwawych walk o władzę, to także wysoka kultura uczt, rozmów o literaturze, bale organizowane z niezwykłą fantazją i gestem.

 

Królowa Margot to pierwsza i najlepsza część trylogii o Walezjuszach. Jako klasyka gatunku – pozycja obowiązkowa.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial