Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Danton - Robespierre

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Danton - Robespierre | Autor: Piotr Kotlarz

Wybierz opinię:

Panna Zuzanna

Wielka Rewolucja Francuska to temat, który wzbudza mnóstwo emocji wśród badaczy historii. Dzięki fascynującym wydarzeniom jakie rozegrały się w 1789 roku badacze i miłośnicy tematu zgłębiają tajniki rewolucji, jej przyczyny i skutki. Wnioski, jakie udało się sformułować na przestrzeni lat przez naukowców są przyczyną sporów wśród naukowców na całym świecie. Do tego sporu dołącza Piotr Wojciech Kotlarz, który w swojej publikacji naukowej Danton-Robespierre pochylił się nad tą właśnie tematyką. I zrobił to w zgoła inny sposób. Dlaczego? Bo książka ta ukazuje znaną powszechnie tematykę z perspektywy, która jest zdecydowanie odmienna od tej ogólnie przyjętej.

 

W jaki sposób zaznacza się odmienność perspektywy we wzmiankowanej publikacji? Przede wszystkim poprzez dostrzeżenie innych, niż dotychczas przyjętych źródeł klęski rewolucji. Zdaniem autora rewolucja to efekt zmian, jakie nastąpiły w wyniku kryzysu systemu jaki panował w tamtym czasie we Francji. Przez upadek dotychczasowych wartości nastąpiło odchodzenie od poprzedniego systemu, co doprowadziło do konsekwencji w postaci narodzenia się nowego. Główne postacie tych zmian, czyli Georges Danton i Maximilien de Robespierre to postacie – symbole Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Symbole, które zapisały się krwawymi literami na kartach historii, a o ich zbrodniach rozpisywali się szeroko historycy.

 

W książce Danton – Robespierre Piotr Kotlarz wyraźnie wskazuje, że taki stan rzeczy musiał doprowadzić do odrzucenia rozmaitych praw i wartości, o które upominał się przed jej wybuchem lud. Wywalczone, a później odrzucone idee Liberté, Égalité i Fraternitéw konsekwencji doprowadzić musiały do powstania dyktatury oraz później przywrócenia monarchii. Z tej perspektywy praca ta wydaje się być ciekawa, jednak sprzeczne są one ze współczesną wiedzą naukową. Teorie, które przedstawia autor są li tylko jego opiniami na ten jakże fascynujący temat. W opozycji do znawców tematu i w sprzeczności do przyjętej powszechnie wiedzy historycznej, autor głosi odważne tezy. Są to jednak raczej opinie, niż podparte źródłami efekty badań. A szkoda, bo autor ma przecież podstawy ku temu, by stworzyć takie właśnie prace. Piotr Kotlarz to absolwent historii, a także wieloletni nauczyciel historii w szkole w Gdańsku. Studia rozpoczął na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, jednak ukończył je w Instytucie Historii na Uniwersytecie Gdańskim przeszło 45 lat temu. Posiada on tytuł naukowy doktora literaturoznawstwa, który zdobył na Uniwersytecie Wrocławskim.

 

Nie podnoszone w książce teorie jednak rażą najbardziej w tej pracy. To, co zdumiewa, to błędy językowe. Sprawiają one, że przez książkę Danton-Robespierre ciężko jest przebrnąć. Choć ma ona swoje mocne strony, jak choćby ciekawy aspekt historii Francji jakim jest okres post-thermidoriański, w znacznej mierze jednak czyta się ją opornie. Nawet osobie, która kocha historię i opisywany okres historyczny.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial