Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Skończ Z Bulimią

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Ali KerrRichard Kerr
 • Tytuł Oryginału: The Bulimia Help Method
 • Gatunek: PoradnikiZdrowie
 • Język Oryginału: angielski
 • Liczba Stron: 352
 • Rok Wydania: 2022
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788394109318
 • Wydawca: Wilcza
 • Oprawa: miękka
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Skończ Z Bulimią | Autor: Ali KerrRichard Kerr

Wybierz opinię:

ladyoflake

„Bez bulimii nie wiem, kim jestem”

 

Zaburzenia odżywania to temat, który jest mi szczególnie bliski, ponieważ towarzyszą mi od piętnastego roku życia. Problem zaczyna się prozaicznie, dlaczego tak często jest bagatelizowany przez bliskich chorego. Zazwyczaj pojawia się klasyczny schemat, odmawianie posiłków z myślą o szybkiej utracie dodatkowych kilogramów. Nagła rezygnacja z ulubionych i chętnie spożywanych dań, świadome pomijanie obiadu/śniadania/kolacji to ogromny cios dla organizmu i pierwszy sygnał, że zaczyna dziać się coś niedobrego.

 

Większość szczupłych, wyrzeźbionych ciał przedstawionych na zdjęciach w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, TikTok) nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Filtry dostępne w aplikacjach potrafią zupełnie zmienić wygląd. Do tego dochodzi jeszcze odpowiednie ustawienie, światło makijaż.

 

Najgorszą klątwą bulimiczek/anorektycznego są dążenia do stworzenia nierealnego wizerunku poprzez porównywania się do modelek lub aktorek. Chory/chora traci czas na „lajkowanie” postów znanych ludzi, po kilka razy dziennie wchodzi na wagę i pogrąża się w coraz głębszych kompleksach. Takie zachowania mogą prowadzić do okaleczania się (w myśl zasady: muszę się ukarać, nie spełniam warunków), a w skrajnych przypadkach nawet do samobójstwa.

 

Bardzo się ucieszyłam, kiedy okazało się, że mam zrecenzować książkę pt. „Skończ z bulimią” autorstwa Ali i Richarda Kerr. Już na samym początku autorzy wspominają, że książka nie powinna zastępować porady medycznej, a jedynie może wspomagać skomplikowany proces leczenia, co uznaję za dużą zaletę. Wymienione są konkretne wytyczne, kiedy samopomoc nie wystarcza, tylko trzeba skorzystać z porady u profesjonalisty, należą do nich: cierpienie z powodu poważnej choroby fizycznej, ciąża, depresja lub inne zaburzenia psychiczne, anoreksja i problemy z kontrolą własnych zachowań, skrajna niedowaga, niedożywienie, bóle w ciele.

 

Metoda opracowana przez państwa Kerr została nazwana „Programem Zorganizowanego żywienia” i jest podzielona na trzy etapy. Pierwszy z nich to stopniowe wprowadzane ustrukturyzowanego planu żywieniowego do codziennych nawyków. Autorzy radzą, aby każdego dnia spożywać minimum trzy pełnowartościowe posiłki dziennie. Pilnować, aby czas pomiędzy nimi i różnymi dodatkowymi przekąskami nie przekraczał trzech godzin.

 

Należy dbać również o stopniowe zwiększanie liczby kalorii, dzięki temu organizm ma zwalczyć problem kompulsywnego objadania się i zmniejszyć uciążliwe uczucie głodu. Drugi krok to zbilansowane posiłki stanowiących kombinacje wszystkich trzech podstawowych makroskładników: porcja węglowodanów złożonych, białka, tłuszczu. To skomplikowane, szczególnie kiedy nie masz fachowej wiedzy na ten temat. Trzeci krok, który w mojej ocenie jest najtrudniejszy to stopniowe zwiększanie porcji żywności.

 

Książka nie jest pozycją dla każdego. Uważam, że program zaproponowany przez autorów, chociaż bardzo wyczerpujący, jest skierowany do osób chorujących na bulimię w stopniu lekkim. Zwiększanie samemu kaloryczności posiłków w zaawansowanym stadium choroby nie jest bezpieczne i najczęściej wywołuje odwrotny efekt. Zmianę diety (szczególnie przy chorobach współistniejących: astma, cukrzyca, liczne alergie) najlepiej konsultować z dietetykiem/psychiatrą/psychologiem. Nigdy nie robić tego samemu.

 

Oczywiście, na plus jest sama tematyka, którą porusza poradnik. Nie ma w Polsce za wiele przystępnej literatury, która krok po kroku tłumaczy czym jest bulimia i daje tak duże szanse na wyleczenie. Dodatkowo na czytelnika czeka niespodzianka, czyli bezpłatna Lista Kontroli Zdrowienia, którą można pobrać online. Wystarczy, po kliknięciu link zwarty w e-booku poczekać chwilkę aż wyświetli się podłużne okienko i wpisać swój adres e-mail. Materiały w języku angielskim mogą okazać się bardzo inspirujące.

 

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Sztukater.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial