Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Wszystko Co Chcielibyście Wiedzieć Zanim Zostaniecie Rodzicami

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wszystko Co Chcielibyście Wiedzieć Zanim Zostaniecie Rodzicami | Autor: Gary ChapmanShannon Warden

Wybierz opinię:

Pani M

Nie odkryję Ameryki, jeśli powiem, że pojawienie się dziecka wywraca do góry nogami panujący do tej pory w życiu jego rodziców porządek. Trzeba przygotować się na zmiany, szeroko zakrojone: od układu dnia po organizację wyjść czy to, w jaki sposób czas spędzają rodzice dziecka i jak do siebie podchodzą. Autor tej książki dzieli się swoimi przemyśleniami, których nie miał, zanim nie został ojcem. Na przykładach wziętych z życia pokazuje, co się zmieniło, jak to wpłynęło na rodzinę.

 

Sięgnęłam po tę książkę z czystej ciekawości i mam bardzo mieszane uczucia w stosunku do niej. Serio, nie mieści mi się w głowie to, że dorosłym ludziom trzeba tłumaczyć, że wychowanie dziecka kosztuje. Dla mnie to jest tak oczywiste jak to, że po wtorku jest środa. O czym my w ogóle rozmawiamy? A ta kwestia jest tutaj omówiona jak prawda objawiona, jakby nikt wcześniej o tym nie wiedział. Przepraszam, że to napiszę, ale czytając o tym, łapałam się za głowę, jak oderwanym od życia człowiekiem był autor, jak bardzo był nieprzygotowany do wejścia w dorosłe życie. Przecież dziecko samo na siebie nie zarobi, to jest jasne jak słońce. I też wydaje mi się jasne to, że dziecko potrzebuje naszego czasu. To mały człowiek, któremu musimy pokazać świat, a nie da się tego zrobić bez poświęcenia mu uwagi. Nikt sam nie rozkminił tego, jak posługiwać się sztućcami, pisać czy załatwiać się na nocniku.

 

Żeby nie było, że ja tylko krytykuję tę książkę, to muszę przyznać, że przydatne dla młodych rodziców mogą być na przykład rady dotyczące tego, jak przepraszać dziecko czy jak nauczyć je siadania na nocnik. A i warto też zadbać o małżeństwo. Dziecko w końcu wyjdzie z domu i zostaną w nim rodzice, którzy jeśli nie będą dbali o swój związek w trakcie wychowywania potomstwa, nie będą umieli ze sobą rozmawiać.

 

Dzieci to nie tylko obowiązki i wydawanie pieniędzy. To także radość. I cieszę się, że to również jest w tej publikacji zaznaczone. Nie, nie ma idealizowania dzieci, słodko-pierdzących opowieści o tym, jakie to są cudowne. Jest za to sporo przykładów z życia. To na pewno należy zaliczyć na plus. Najłatwiej uczyć się na przykładach z życia wziętych, czerpać z doświadczeń innych. I pewnie, popełni się wiele błędów, w końcu jesteśmy tylko ludźmi, ale dlaczego z tego nie skorzystać?

 

Czy dowiedziałam się z tej książki czegoś, czego bym wcześniej nie wiedziała? Nie, jak wspomniałam wcześniej, niektóre kwestie były dla mnie tak oczywiste, że aż łapałam się za głowę, że trzeba o nich głośno mówić. Tylko mam pewne wątpliwości, czy ta książka przyda się polskim rodzicom. I nie, nie chodzi mi o patriotyzm. Po prostu chodzi mi o realia, do jakich nawiązują autorzy, one różnią się od naszych. Wielu kwestii nie da się przełożyć na nasze polskie podwórko.

 

To książka raczej dla bardzo młodych rodziców, którzy wchodzą w dorosłe życie i spodziewają się dziecka. Myślę, że większość dojrzałych osób niewiele znajdzie tutaj dla siebie. Mogę się oczywiście mylić, ale mimo wszystko będę ostrożna w polecaniu tej publikacji. Dużo w niej empatii, ale nie wiem, jaki faktycznie będzie miała wpływ na wychowanie dziecka.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial