Okładka wydania

Cena Honoru

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 98.67% - 3 votes
Akcja: 90.67% - 3 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 90.67% - 3 votes
Styl: 93% - 4 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 4 votes
Polecam: 100% - 4 votes

Polecam:


Podziel się!

Cena Honoru | Autor: Maciej Para

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

   Świat literackiego fantasy to przede wszystkim świat magii, niezwykłych krain, wielkich przygód i rozmaitych nacji, jakie go zamieszkują - elfy, smoki, gnomy, czy też choćby i krasnoludy. I to właśnie tym ostatnim została poświęcona barwna opowieść Macieja Pary pt. "Cena honoru", która zabiera nas swoimi stronami do fantastycznego świata Vorgaardu. Zapraszam do poznania recenzji tej pozycji.

 

 Na tytuł ten składa się zbiór dziesięciu, klimatycznych opowiadań o krasnoludach, ich naturze, zwyczajach, prawach, jak i wreszcie codzienności życia, które znaczy przede wszystkim, walka i wojna, ale też i dobra zabawa. To właśnie za sprawą ich lektury poznamy tu wspaniałych, krasnoludzkich bohaterów - na czele z Gloirinem, Thamgrimem oraz Khogharem, którzy to przeżywają niezwykłe przygody, walczą o przetrwanie i starają się spełnić oczekiwaniom innych, uznając zawsze honor za rzecz najważniejszą...

 

 Autor oddał w nasze ręce rzecz niezwykłą i chyba dotąd nie spotykaną na polu naszej rodzimej literatury fantasy - opowieść o krasnoludach, w której to właśnie ta nacja jest najważniejszą, a nie jedynie dopełniającą całości relacji o ludzkich bohaterach. To pięknie i misternie skonstruowany świat, linearna relacja o dziejach krasnoludów, znakomite, epickie sceny walki, jak i również pokaźna porcja dobrego humoru. Poza tym powiedzmy sobie szczerze - już sam fakt  opowieści o brodatych kransoludach jest czymś niezwykle ekscytującym!

 

 Opowiadania zawarte na kartach książki przedstawiają kolejne losy członków trzech krasnoludzkich rodów, którzy to zmagają się z prozą codzienności życia, wielką polityką, wojnami z orkami i innymi nacjami, jak i wreszcie wewnętrznymi konfliktami krasnoludzkiej braci. Każda z historii jest inna i na swój sposób wyjątkowa, gdy oto mamy z jednej strony stricte wojenne relacje, z innej rodzinne historie, a jeszcze niekiedy coś na wzór fragmentów z trylogii Tolkiena - z podróżą ku chwale, na czele. Moje serce skradło tu kilka opowiadań, m.in. wprowadzające nas w realia tej rzeczywistości "Cena honoru", kolejno swoisty tryptyk ze znakomitą fabułą, powiązaniami i klimatem - "Braterstwo krwi I,II,III", dalej stricte wojenną i pełną akcji opowieść "Hej ho, hej ho, na wojnę by się szło", jak i wreszcie najmroczniejszą i chyba też najbardziej poruszającą przypowieść pt. "Najczarniejsza z czerni", gdzie mamy klasyczny motyw wyprawy do bardzo niebezpiecznego miejsca...

 

 Zachwyca nas tutaj jednak nie tylko sama fabuła, ale też i szczegółowo wykreowany świat Vorgaardu z jego krajobrazami, polityką, wierzeniami, czy też relacjami pomiędzy poszczególnymi nacjami, jakie w nim żyją. To również fascynujące spojrzenie na samych krasnoludów, którzy oprócz niskiego wzrostu i długich bród są przede wszystkim honorowymi wojownikami, dbającymi o swoje rodziny ojcami, mężami i braćmi, jak i wreszcie postaciami, które potrafią cieszyć się życiem i doceniać to, co oferuje świat. I wreszcie mamy tu niezwykle, baśniowy, ale nierzadko i mroczny klimat, któremu po prostu nie można się oprzeć.  

 

 Nie sposób nie docenic również wydania tej książki, które jest iście imponujące. Mam tu na myśli duży format, twardą oprawą, bardzo klimatyczną okładkę i wspaniałe, czarno-białe ilustracje autorstwa Zyty Resakowskiej, które obrazują poszczególnych bohaterów i ich barwne losy. I naprawdę niezwykłym jest to, że książka wydana własnym nakładem może przybrać tak znakomitą postać finalnego wydania, którego nie powstydziliby się najwięksi wydawcy w Polsce.

 

 Jeśli lubicie literackie fantasy, to pokochacie także i ten niniejszy zbiór opowiadań. Pokochacie za sprawą fabularnej intrygi, pięknych opisów świata krasnoludów i emocji, jakie się tu nam udzielają. A te czasami nas bawią, niekiedy dogłębnie poruszają, a nierzadko też i raczą odrobiną grozy, co też ma swój wielki urok. To kwintesencja klasycznego fantasy, która zapewnia nam wspaniałą rozrywkę, gwarantuje przednią zabawę i sprawia, że nie chcemy za nic opuszczać tego krasnoludzkiego świata…

 

  Zbiór opowiadań Macieja Pary pt. „Cena honoru”, to rzecz wielka, dopracowana w każdym calu i przede wszystkim spełniająca wszelkie oczekiwania czytelnika, który pragnął dobrej, epickiej opowieści o krasnoludach. Takową właśnie jest ta książka, do poznania której gorąco was zachęcam. Mam też nadzieję, że Maciej Para powróci jeszcze kiedyś do tego świata, poświęcając ponownie uwagę krasnoludom, a kto wie, być może innej, fantastycznej nacji. Polecam!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Komentarze  

+1 # Maciej Para 2021-09-30 13:07
Cześć, z tej strony autor "Ceny Honoru". Bardzo mi miło, że książka przypadła recenzentce do gustu. Spragnionych większej ilości informacji zapraszam na fanpage:
https://www.facebook.com/Cenahonoru/
Można tam znaleźć między innymi dłuższy fragment tekstu, ilustracje oraz inne recenzje. Przez fanpage można również zamówić książkę - jako selfpub jest ona obecnie dostępna do zakupu jedynie od samego autora, czyli ode mnie (choć trwają prace nad zmianą tego stanu).

Pracuję obecnie nad kolejną książką osadzoną w tym samym uniwersum, która rozszerzy i rozbuduje wątki zarysowane w "Cenie Honoru".
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial