Okładka wydania

Listy Do Emilki

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 62% - 3 votes
Akcja: 61.5% - 2 votes
Wątki: 58.5% - 2 votes
Postacie: 56% - 2 votes
Styl: 56% - 2 votes
Klimat: 62% - 3 votes
Okładka: 98.5% - 2 votes
Polecam: 77% - 4 votes

Polecam:


Podziel się!

Listy Do Emilki | Autor: Andrzej Głowacki

Wybierz opinię:

Ambros

Listy. Kto je dzisiaj pisze? Chyba tylko nieliczni. Ta sztuka przechodzi już po cichu do lamusa. Ale warto ją podtrzymywać, aby całkowicie nas nie opuściła.

 

Bohater powieści – dojrzały mężczyzna – zakochał się w młodej dziewczynie. Czy ona odwzajemnia jego uczucia? Wszystko wskazuje na to, że nie. I na dodatek unika go, jest zmęczona jego ciągłą obecnością na targu, na którym pracuje. Ponadto listy, które do niej pisze denerwują ją, czuje się osaczona przez niego, brakuje jej oddechu i przestrzeni. Te ciągłe tłumaczenia się, próba usprawiedliwiania swojego zachowania przez bohatera, wskazywanie, co jest dla Emilki najlepsze. Bohater uzurpuje sobie prawo do bycia jej wybawicielem, nauczycielem czy też opiekunem. Nie wiem, jak to określić. Jak rozwiną się dalsze relacje mężczyzny z Emilką, co na to jej rodzina, czy dziewczyna w końcu zauważy i odczyta jego zamiary? Przekonajcie się sami.

 

Listy do Emilki to swojego rodzaju spowiedź intymna bohatera, zdawanie relacji ze swoich zachowań i zamierzeń. Mężczyzna zakochał się w młodej dziewczynie i „męczy” ją swoimi listami. Zabiera jej przestrzeń życiową i narzuca się, jak dla mnie, staje się nachalny, chociaż robię to grzecznie i z pewnym smakiem. Ale jego zachowanie jest denerwujące i w mojej ocenie nie przystoi dojrzałemu mężczyźnie. Pojawia się pytanie, na co on liczy? Czy sądzi, że młoda dziewczyna mająca chłopaka zwróci na niego uwagę? Czy swoimi zachowaniem zamierza zmusić ją do zakochania się w nim? Przecież momentami zachowuje się jak jej ojciec. Bardzo dużo bólu jest w tej historii, widać, że bohater nie jest rozumiany przez Emilkę i jej najbliższych, czuje się momentami zagubiony i zrezygnowany. Tak wiele sobie obiecywał po tej znajomości, ale nie wszystko ułożyło się po jego myśli.
W tej lekturze autor porusza inne ważne życiowe kwestie i zagadnienia. Mamy długi wykład o zdrowym odżywaniu, nawiązanie do śmierci, seksualności człowieka, namiętności i uczuć. Spostrzeżenia autora są ciekawe, ale czy się z nimi wszystkimi zgadzamy? Nie będę wypowiadać swojego zdania na te kwestie, pozostawię je dla siebie. Jednak uważam, że z pewnymi kwestiami można polemizować i wdać się w ciekawą dyskusję.

 

Co może zachęcić do sięgnięcia po tę lekturę? Na pewno ciekawa i nietypowa forma opisania historii, jaką są bardzo osobiste listy. zdecydowanie książką skłania do refleksji i przemyślenia kwestii, które autor tak mocno akcentuje i na które nas uwrażliwia.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial