Okładka wydania

Sięgaj Jak Najdalej

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: David Epstein
 • Tytuł Oryginału: Range: Why Generalists Triumph in a Specialized World
 • Gatunek: Poradniki
 • Język Oryginału: Angielski
 • Liczba Stron: 412
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788382020427
 • Wydawca: Zysk i S ka
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Sięgaj Jak Najdalej | Autor: David Epstein

Wybierz opinię:

Pomidorowy Podcast

“Sięgaj jak najdalej” autorstwa Davida Epsteina to bardzo ciekawa pozycja, którą powinien przeczytać każdy. Książka ma na celu wyjaśnić dlaczego wąska specjalizacja niekoniecznie sprawdza się w znanym nam skomputeryzowanym świecie. Według autora to szerokie zainteresowania, kreatywność i patrzenie na świat z kilku perspektyw to sposób na odniesienie sukcesu w XXI wieku.

 

“Sięgaj jak najdalej” na pierwszy rzut oka wydaje się być poradnikiem i tak właśnie można go odbierać po przeczytaniu. Nie jest jednak powieleniem wszystkich dobrze nam znanych książek z pustymi frazesami i wielkimi słowami, których nie doczytujemy do końca, bo zaczynają nas nudzić. Pozycja napisana przez Epsteina jest zgoła inna: nie narzuca nam tego, co powinniśmy umieć i wiedzieć, nie zmusza nas do zmian w swoim życiu. Książka ma za zadanie przedstawić nam punkt widzenia autora, a co zrobimy z tą wiedzą pozostaje już naszą osobistą sprawą.

 

Lektura ze strony na stronę pochłania jeszcze bardziej. Ten poradnik to nic innego jak zbiór przykładów szerokich zainteresowań i ich wpływu na życie i dokonania człowieka. Historie przedstawione w książce, mniej czy bardziej znane, ciekawią i dają nam pogląd na różne ludzkie historie, które łączy jedna cecha - ludzie ci nigdy nie specjalizowali się w jednej konkretnej dziedzinie, lecz zawsze starali się mieć szerszy kąt widzenia.

 

Epstein ukazuje czytelnikowi wiele przykładów dlaczego w obecnej sytuacji specjalizacja w jednej dziedzinie jest niekoniecznie dobrym rozwiązaniem. Jednym z najbardziej trafnych przykładów może być onkologia - obecnie ma ona wiele odnóg, dążymy do tego, by specjalizacje były jak najwęższe, dzięki czemu specjaliści będą w wysokim stopniu pomocni.

 

Sprawa wygląda jednak w ten sposób, że ludzkie ciało jest jedną maszyną, w której jeden chory organ może dawać wiele symptomów także w innych częściach ciała. Jeśli trafimy na specjalistę, ale nie od tego organu czy miejsca, które jest rzeczywiście chore czy zainfekowane, możemy dostać nic nie pomagające leki, ponieważ specjalista przepisze nam tabletki na schorzenie które zna, niekoniecznie na to, na które chorujemy. Autor stawia odważną tezę, która mówi że jeśli człowiek chcący zapisać się do kardiologa trafi do innego, niewyspecjalizowanego w chorobach serca, lekarza ma większe szanse uleczenia (jego zdaniem kardiolodzy bezrefleksyjnie wykonują znane sobie zabiegi, choć nie zawsze są one dobre, a mogą być wręcz szkodliwe).

 

Zawarty na jednej z pierwszych stron cytat “Jeśli dzierżysz młotek, wszystko wygląda jak gwóźdź” prowadzi nas przez resztę książki. Autor nie neguje wąskich specjalizacji jako takich, lecz przedstawia nam inną perspektywę - taką, która mówi, że za pomocą kreatywności, często zaczerpniętej z innych dziedzin życia, możemy rozwiązać o wiele więcej problemów, niż wyuczeni jednej konkretnej specjalizacji, która zamyka nam pogląd na świat.

 

Z czystym sercem mogę polecić tę pozycję każdemu, czy jest to rodzic starający się jak najlepiej wychować dziecko, czy jest to osoba lubiąca poradniki wszelkiej maści, czy jest to osoba, która uważa, że wykonując swoje hobby obniża swoje wyniki w pracy. Pozycja ta to zwyczajnie ciekawa książka, opisująca historie ludzi, którzy odnieśli sukces, dodatkowo opisane przy wsparciu wielu badań naukowych. “Sięgaj jak najdalej” nie jest zwyczajnym poradnikiem, w którym znajdziemy oklepane frazy, przypominające nam, że jesteśmy panami własnego losu, to raczej pozycja w której ludzkie historie połączone z wynikami badań dają nadzieję i przysłowiowego “kopniaka” do życia. I ja taki właśnie poradnik kupuję

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial