Okładka wydania

K-Pop Tajne Przez Poufne

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

K-Pop Tajne Przez Poufne | Autor: Stephan Lee

Wybierz opinię:

Anena

Koreańska muzyka, zwana potocznie K-pop, podbija cały świat w zatrważającym tempie. Jeszcze niedawno niezbyt znane zespoły muzyczne takie jak BlackPink, czy BTS dzisiaj stały się ikoną muzyki popularnej, a grono ich wielbicieli stale rośnie. K-popowi artyści szybko zyskały status gwiazd i to takich, które swoją popularnością mogą rywalizować z najpopularniejszymi artystami światowej klasy. Nie dziwi zatem fakt, iż skoro ten rodzaj muzyki stał się tak bardzo popularny, a k-popowi piosenkarze zostali idolami wielu nastolatków, to również rynek księgarski stara się trafić w te gusta. Owocem tego jest powieść skierowana do młodzieży o znamiennym tytule ,,K=pop. Tajne przez poufne”, której autorem jest Stephan Lee. Ten dziennikarz jest nie tylko wielkim entuzjastą literatury młodzieżowej, ale i ogromnym fanem K-popu. Podczas pracy dla ,,Entertainment Weekly” udało mu się polecieć do Seulu i przeprowadzić wywiady z takimi gwizadami, jak Ailee, czy Tiffany Young z Girls’ Generation. W ten sposób udało mu się poznać tajemnice biznesu jakim jest kreowanie gwiazd k-popu, którymi dzieli się z czytelnikami swojej powieści.

 

„K-pop. Tajne przez poufne” to opowieść o młodej Koreance Candace Park, która wychowywała się w Stanach Zjednoczonych. Piętnastolatka jest obdarzona przepięknym głosem, ale z uwagi na swoją nieśmiałość, nie realizuje marzenia o zostaniu profesjonalną piosenkarką. Wszystko się zmienia, gdy okazuje się, że w jej miasteczku będzie organizowany casting na członkinię żeńskiego zespołu K-pop. Za namową dwójki przyjaciół, dziewczyna decyduje się wziąć udział w przesłuchaniu, ale jest przekonana, że odpadnie już podczas pierwszego etapu. Okazuje się jednak inaczej – Candace robi ogromne wrażenie na jednej z jurorek, która proponuje jej wyjazd do Seulu na czas wakacji i zostanie tzw. stażystką, czyli jedną z dziewcząt przyuczaną do zostania gwiazdą muzyki. Dziewczyna nawet nie przypuszcza, że ten wyjazd stanie się dla niej okazją nie tylko do poznania członków boysbandu BTS, ale również prawdziwą lekcją życia, podczas której dowie się, czy dla kariery warto jest poświęcić wszystko.

 

Wraz z nastoletnią Candace czytelnik poznaje najmroczniejsze tajemnice k-popowej fabryki snów, w tym rygorystyczną, niemalże głodową dietę, wielogodzinne mordercze treningi okupowane wieloma kontuzjami, podczas których stażyści stają się ofiarami przemocy psychicznej. Zaskakujące, a zarazem bulwersujące odbiorcę jest również totalne oderwanie od rzeczywistości, ponieważ młodym adeptom zabierane są telefony komórkowe, a kontakt z rodziną ograniczony jest do minimum. Stażyści są traktowani niemalże jak niewolnicy, a ich talenty i młodość są elementem machiny azjatyckiego show biznesu, który daje milionowe zyski. Każdy dzień treningu przypłacają krwią, potem i łzami, a brak snu sprawia, że przypominają żywe zombie. Nie dziwi zatem fakt, iż dziewczęta często cierpią na anoreksję lub dopada je depresja spowodowana chronicznym przemęczeniem.

 

Mimo, iż nie jestem wielką entuzjastką tego rodzaju muzyki oraz nastoletnie lata już dawno mam za sobą, to bardzo przyjemnie czytało mi się powieść Stephana Lee. Jest ona interesująca, napisana prostym językiem skierowanym do nastoletniego odbiorcy oraz zawiera niemalże wszystkie elementy prozy tego typu – są zatem dylematy współczesnej młodej dziewczyny, która boryka się z brakiem wiary we własne siły i częściowego niezrozumienia jej zainteresowań przez rodziców, pojawia się także wątek romantyczny, ponieważ główna bohaterka jest zafascynowana k-popowym gwiazdorem, ale zaczyna darzyć uczuciem również jednego ze stażystów. Głównym wątkiem powieści są oczywiście zmagania Candace z własnymi słabościami oraz próba udowodnienia przedstawicielom S.A.Y. Productions, że jest wystarczająco utalentowana, by w przyszłości móc zostać prawdziwą gwiazdą. W tle pobrzmiewają również osobiste problemy dziewczyny, w tym kłopoty finansowe rodziców, pogarszający się stan zdrowia dziadka, ale najbardziej widoczne są różnice kulturowe. To właśnie ogromna przepaść pomiędzy amerykańskim stylem życia a koreańskim wychowaniu opartym na wysokiej kulturze osobistej i bezgranicznemu posłuszeństwu sprawia, że zachowania niektórych postaci, ich sposób wysławiania się, czy sposób bycia wydają się czytelnikowi niemalże szokujące. Między innymi właśnie z powodu tego zderzenia kulturowego warto przeczytać tę powieść.

 

Poza tym, autorowi udało się wykreować bardzo interesujące postacie dosłownie z życia wzięte, w których młody czytelnik na pewno znajdzie odbicie siebie lub osób ze swojego otoczenia. Z kolei fani k-popu będą zachwyceni móc poznać świat swoich idoli od podszewki i będą mogli się przekonać, że sława kosztuje wiele wysiłku, ale i często wymaga z rezygnacji z wielu rzeczy. Czy także Candace zrezygnuje ze swoich ideałów, aby móc realizować marzenie o zostaniu gwiazdą? Przekonajcie się sami.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial