Okładka wydania

I Masz To Pod Kontrolą

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

I Masz To Pod Kontrolą | Autor: Anna Williamson

Wybierz opinię:

Sylfana

Poradnik psychologiczny autorstwa Anny Williamson to pozycja dedykowana dzieciom i nastolatkom, które borykają się w swoim życiu z różnymi problemami. Twórczyni tej kolorowej, malutkiej książeczki, chce zachęcić swoich czytelników do próby zapoznania się ze swoim organizmem, emocjami i uczuciami, które nie zawsze są przecież pozytywne. Z poradnika, o którym mowa, wyłania się niesamowita świadomość faktu, że to nasze dzieciństwo i okres dorastania są kluczowe dla naszego zdrowia psychicznego w przyszłości – niejednokrotnie, w trakcie analizy psychoterapeutycznej, pacjenci dochodzą do wniosku, że ich problemy ze sobą, a także z dopasowaniem się do świata zewnętrznego, mają swoje źródło w przeszłości, która opiera się przede wszystkim na relacjach z rodzicami, rodzeństwem, rówieśnikami i innymi osobami, które towarzyszą nam w tej egzystencjonalnej podróży. Książka Anny Williamson powstała więc z potrzeby prowadzenia szerokorozumianej profilaktyki zdrowia psychicznego wśród dzieci, które są bezbronne i nie rozumieją zjawisk, samoistnie inicjujących się w ich głowach, mogących siać ogromne spustoszenie.

 

Twórczyni tego poradnika motywacyjnego tłumaczy uczucia i emocje w sposób bardzo prosty i przystępny. Pragnie, aby odbiorca nie bał się jeszcze nieznanych mu rzeczy, tylko dopatrywał się rozwiązania własnego problemu. Co ważne, narracja jest tu poprowadzona w taki sposób, aby młody czytelnik czuł się zrozumiany, w pełni akceptowany i tolerowany. Williamson niejednokrotnie podkreśla, że negatywne emocje i problemy psychiczne to kwestie, które dotykają większość ludzkości i nie ma się czego wstydzić lub bać się sięgnąć po pomoc od życzliwych ludzi, których wokół nas jest bardzo wielu. Tematy poruszane w książce są bardzo zróżnicowane – możemy znaleźć tu krótki wywód o depresji, o tym, czy lęk to zawsze coś złego, czy jednak może nam czasem w czymś pomóc, a także refleksję nad stratą, zarówno tą miłosną, jak i całkowitą – czyli śmiercią bliskich osób. Autorka nie boi się tematów tabu, które w dobie XXI wieku powinny być omawiane z najmłodszymi. Dlatego też mówi ona śmiało o seksie, o bezpieczeństwie, o świadomości własnego ciała i jego potrzeb.

 

Cała przekazana wiedza jest uformowana w bardzo nietuzinkową formułę. Książka jest na wskroś „młodzieżowa” co oznacza, że jej szata graficzna jest bardzo kolorowa – odnajdujemy tu bardzo skondensowany tekst (podany w różnych formach graficznych właśnie) i wiele ilustracji, aby czytelnikowi urozmaicić lekturę. W przypadku takiej pozycji nie jest to negatywna kwestia, gdyż niewątpliwe książka młodzieżowa musi czymś przyciągać, a szczególnie jeśli mamy do czynienia z poradnikiem psychologicznym. Autorka stara się na każdy możliwy sposób urozmaicić zapoznanie się z treściami, przy jednoczesnym zachowaniu ciekawej, dobrej i wartościowej narracji. Z początku wspomniana szata graficzna może przerazić rodzica nastolatka – jak na ciężkie tematy poruszane w książce jest ona niezwykle barwna i dynamiczna. Myślę jednak, że to pierwsze wrażenie szybko mija, jeśli uzmysłowimy sobie motywację twórczyni. Jak dla mnie taka forma podania treści poradnikowych i motywacyjnych jest bardzo udana.

 

Anna Williamson odczarowuje rzeczywistość terapeutyczną. Pokazuje swoim młodym czytelnikom, czym jest pomoc psychologiczna, psychoterapia, a także terapia psychiatryczna. Udowadnia, że nie ma się czego bać, a pójście ze swoimi problemami do lekarza to nie wstyd, tylko ogromna odpowiedzialność i postawa godna naśladowania. Kobieta rzeczowo tłumaczy mechanizmy leczenia, podaje dane instytucji i telefony kontaktowe, które pomagają osobom borykającym się z różnymi problemami. Moją uwagę przykuł również umieszczony na samym końcu poradnika wzór listu, który może pomóc osobie w potrzebie otworzyć się na innych – dzięki jego treści dana osoba może klarownie i jasno wytłumaczyć swój problem, jeśli nie potrafi sama ubrać go w odpowiednie słowa.

 

Tego typu pozycje powinny być bezwzględnie lekturami obowiązkowymi w szkole. Takie książki są potrzebne nie tylko dzieciom i młodzieży, ale także mogą stanowić nieodzowną pomoc wychowawcom i pedagogom, którzy mogą posiłkować się fachową wiedzą i wsparciem merytorycznym. Rodzice, kupujcie ten poradnik swoim dzieciom!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial