Okładka wydania

Przystanek Szkoła Lena, Teczka I Niezwykła Nagroda

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Przystanek Szkoła Lena, Teczka I Niezwykła Nagroda | Autor: Karolina Kwaśnik

Wybierz opinię:

Literanka

Wydawnictwo Novae Res zaczyna zyskiwać moją przychylność, ale tylko w kwestii książek dla dzieci. Do tej pory zdecydowana większość tego, co wychodziło pod ich egidą było koszmarne i miałam o wydawnictwie jak najgorszą opinię, dopóki nie zetknęłam się z literaturą przeznaczoną dla młodszych czytelników. Tym razem trafiłam na powieść Karoliny Kwaśnik „Lena, teczka i niezwykła nagroda”, przeczytałam w pół godziny i muszę przyznać, że była to świetna lektura, a mi pozostaje cieszyć się, że nie trzymałam się kurczowo myśli, aby nigdy więcej nie sięgać po książki od Novae Res.

 

Bohaterką książki jest oczywiście Lena – dziewczynka ma niezwykły talent do rysowania. Potrafi tworzyć piękne, dopracowane obrazy i bardzo to lubi, ale jednocześnie nie ma na tyle pewności siebie, aby pokazywać swoje prace publicznie. Jej szkoła akurat organizuje konkurs plastyczny, który cieszy się wielką popularnością od kilku lat i tym razem Lena chce się zgłosić. Pech sprawia, że gubi teczkę ze swoimi pracami akurat w przeddzień terminu, w którym miała je oddać i nic nie dają poszukiwania prowadzone z przyjacielem, Kacprem. Jakież jest więc ogromne jej zdziwienie, kiedy okazuje się, że jej rysunek jednak wygrał, ale zgłoszony przez koleżankę z innej klasy. Dziewczyna postanawia zawalczyć o swoje, bo poczuła ogromną pewność siebie, kiedy jej praca zyskała uznanie w oczach innych.

 

Książka, oprócz pokazania takiego przyjemnego, zabawnego szkolnego życia i szkolnych przyjaźni, porusza dwa bardzo ważne problemy. Lena reprezentuje brak pewności siebie, postawę nieśmiałości i niewiary w swoje możliwości, bo z ogromnym trudem podejmowała decyzję o zgłoszeniu się do konkursu. Kiedy jednak jej dzieło wygrało, zyskała skrzydła, dzięki którym zapragnęła realizować swoją pasję. Jej koleżanka, która przywłaszczyła sobie rysunki i wystawiła w konkursie jako swoje, zwraca uwagę na to, że złe zachowanie, nieuczciwość, choć jest bezwzględnie karygodne, nie zawsze wynika ze złej woli. W jej przypadku rolę odegrała chęć przyciągnięcia uwagi, spędzania czasu z rodzicami, którzy, zadowoleni z samodzielności córki, pogrążali się coraz bardziej w obowiązkach zawodowych.

 

Przeczytałam tą historię błyskawicznie, bo została napisana w ciepły, przyjazny sposób, wciągnęła mnie niesamowicie. Również rozbawiła, bo pokazała scenki z życia uczniowskiego, przebiegłe próby zwracania na siebie uwagi płci przeciwnej przez Alicję, prawdziwą przyjaźń między Leną a Kacprem. W nienachalny, pozbawiony moralizatorstwa sposób pokazała, że takie wartości, jak uczciwość, przyjaźń, miłość i wybaczanie są niezwykle istotne w życiu. Książka rozpoczyna serię „Przystanek szkoła”, więc będę niecierpliwie czekała na kolejne tomy, bo spodziewam się dobrej zabawy i mądrej treści.
Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

MaHa

„Lena, teczka i niezwykła nagroda” to książka Karoliny Kwaśnik z serii Przystanek Szkoła. To pozycja ciekawie zilustrowana przez Paulę Mijakowską, opowiadająca historię z życia Leny, uczennicy czwartej klasy szkoły podstawowej. Według mnie książka została napisana z myślą o dziewczynkach i do nich jest kierowana, choć wrażliwy chłopiec na pewno też z przyjemnością przeczyta o tym, co wydarzyło się w szkole Leny. A jest o czym czytać!

 

Perypetie dzieci z jednej okolicy i szkoły to historia, która może się podobać nie tylko młodym czytelnikom, ale również i tym dorosłym, którzy lubią ładnie napisane książki i mają w sobie dużą wrażliwość na potrzeby dzieci oraz młodzieży.

 

Główna bohaterka książki, Lena, ma ogromny talent plastyczny. Nie wierzy jednak w swoje umiejętności i zwleka z oddaniem pracy na ważny konkurs plastyczny organizowany w szkole. Podczas powrotu do domu gubi jednak swoją ukochaną czarną teczkę. A tam znajdowały się jej rysunki – w tym niedokończony rysunek przygotowywany z myślą o konkursie… Co zrobić, kiedy termin zgłoszenia prac mija następnego dnia? Razem z najbliższym kolegą, Kacprem, dziewczynka organizuje akcję poszukiwawczą. Bohaterowie książki Karoliny Kwaśnik czują się niczym znani dzieciom detektywi Lasse i Maja. Czy uda się odnaleźć zaginioną teczkę? Co dokładnie spotka naszych bohaterów? Na 180 stronach książki można poznać całą historię.

 

Autorka książki „Lena, teczka i niezwykła nagroda” pisze o niezwykle ważnych rzeczach w życiu każdego młodego człowieka. O niewierze we własne możliwości, o poszukiwaniu wewnętrznej odwagi, wreszcie – o sile przyjaźni w nastoletnim wieku. Autorka zwraca też uwagę na to, jak wiele dzieci są w stanie zrobić, by zwrócić na siebie uwagę swoich rodziców. Zachęca do tego, by spędzać z pociechami jak najwięcej czasu i poświęcać im uwagę – uważnie słuchać i być obecnym. Rolą rodzica jest towarzyszenie dziecku w drodze do dorosłości i wskazywanie najlepszej ścieżki. Historia Ali i jej mamy są najlepszym przykładem na to, że nigdy nie jest za późno na odbudowanie tak potrzebnej bliskości i zwyczajną obecność w życiu dziecka.

 

Książkę Karoliny Kwaśnik „Lena, teczka i niezwykła nagroda” oceniam na 5. To bardzo ciekawa pozycja, a do tego interesująca i bardzo pouczająca historia. Śmiało mogą przeczytać ją dzieci w wieku podobnym do głównej bohaterki, jak i młodsze. Książkę polecam też dorosłym. Niech będzie chwilą na zatrzymanie w codziennym biegu i stanie się przyczynkiem do tego, by zwrócić uwagę na to, co ważne. Może jest coś w zachowaniu naszych dzieci, co powinno wzbudzić nasze zainteresowanie? Czasem potrzeba naprawdę niewiele, by nasze pociechy zyskały pewność, że są ważne dla swoich opiekunów. I nie musi być to wcale wygrana w szkolnym konkursie plastycznym…

 

„Lena, teczka i niezwykła nagroda” to książka z gatunku tych, które czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Dobrą wiadomością jest to, że należy do serii książek z cyklu „Przystanek Szkoła” i jest pierwszą pozycją zaliczaną do tej serii właśnie. Ja sama z przyjemnością sięgnę po kolejne książki i przypomnę sobie, jak to jest być nastolatką. Kto wie, może na kartach książki odnajdę znowu jakieś ważne życiowe prawdy? A może po lekturze będę mogła porozmawiać o wrażeniach z dziećmi lub własnym synem? Jedno jest pewne – bardzo polubiłam główną bohaterkę książki Karoliny Kwaśnik, Lenę, jej przyjaciela Kacpra oraz jej mamę.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial