Okładka wydania

Udział Wielkopolski W Odbudowie Rzeczpospolitej W Latach 1918 I 1919

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Udział Wielkopolski W Odbudowie Rzeczpospolitej W Latach 1918 I 1919 | Autor: Włodzimierz Lewandowski

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Często zwykło się mawiać, że Polskę możemy podzielić na Wielkopolskę i resztę kraju. Stwierdzenie to wynika ze specyficznej i burzliwej historii Poznania i jego okolic, ale też i jest ono w jakimś sensie wielce krzywdzące wobec Wielkopolan. Trudno bowiem zaprzeczyć faktom, iż to właśnie oni wnieśli wielki, jeśli nie największy - wkład, w odzyskanie przez nasz kraj niepodległości po I wojnie światowej i budowę wolnej Polski. I właśnie oto tym dokonaniom poświęcono znakomitą książkę "Udział Wielkopolski w odbudowie Rzeczypospolitej w latach 1918 i 1919", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka.

 

Włodzimierz Lewandowski - uczestnik Powstania Wielkopolskiego, wybitny historyk i zarazem autor tej książki, przedstawia tu przed nami chronologiczną relację o wydarzeniach z 1918 roku, które to zapoczątkował przyjazd do Poznania Ignacego Paderewskiego, a które to następnie doprowadziły do wybuchu Powstania Wielkopolskiego. To właśnie za sprawą tej książki odkrywamy okoliczności tej rewolty, poznajemy jej szczegółowy przebieg i z wykaz wszelkich starć powstańców z niemiecką armią, jak i wreszcie odkrywamy okoliczności podpisanego, zwycięskiego pokoju. Kolejne rozdziały zostały poświęcone już odbudowie wolnej, polskiej Wielkopolski...

 

Niniejsza monografia stanowią sobą pierwszą próbę ukazania roli, wkładu i zasług Wielkopolski, w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Próbę w mej ocenie jak najbardziej udaną, merytoryczną i rzetelną w swoim historycznym poglądzie na te niniejsze wydarzenia. To książka, którą tworzą fakty, informacje i naukowe dokumenty - m.in. w postaci licznych manifestów, listów, protokołów, jakie zostały ukazane na stronach tej pozycji. To również rzecz kluczowa - konkluzje i wnioski autora, które zawiera on w podsumowaniu całości tej publikacji.

 

Lektura tej pozycji, to podróż w przeszłość. Podróż, którą odbywamy za sprawą relacji autora, ukazującego nam postacie wielkopolskich i polskich bohaterów tamtych czasów - na czele z Ignacym Paderewskim, gen Józefem Dowborem Muśnickim, czy też Józefem Piłsudskim, przebieg walk w samym Poznaniu i poza miastem, jak i wreszcie pokojowe rokowania. To także niezwykle interesujące spojrzenie na mieszkańców miasta, które dotyczy zarówno czasu powstańczych walk, jak i już późniejszej odbudowy polskiego Poznania, co okazało się rzeczą niezwykle skomplikowaną, ale też i dokonaną w najlepszy z możliwych wówczas, sposobów.

 

Książka ta zachwyca nas także bogactwem archiwalnych fotografii, które obrazują zarówno polityków i ważnych, wojskowych bohaterów tamtych wydarzeń, jak i też zwykłych żołnierzy i mieszkańców Poznania. To klimatyczne, często mówiące sobą więcej, aniżeli dziesiątki słów, czarno-białe zdjęcia, które idealnie dopełniają sobą treści tej monografii. Jednocześnie nie zabrakło tu także licznych map, które z kolei ukazują nam przebieg walk podczas powstania.

 

Książka ta stanowi sobą idealną propozycję dla wszystkich miłośników polskiej historii - nie tylko mieszkańców Wielkopolski. To właśnie oni odnajdą tu wiele cennych informacji, rzetelną pracę historyka i interesujące materiały źródłowe, które w kompletny sposób odnoszą się do tytułowego zagadnienia. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgnęli po ten tytuł także sami mieszkańcy Wielkopolski, którzy to poznają w ten sposób dzieje swojej małej ojczyzny.

 

"Udział Wielkopolski w odbudowie Rzeczypospolitej w latach 1918 i 1919", to ciekawa, rzetelna i ważna publikacja. To książka, która po raz pierwszy ukazuje wagę, wkład i rolę Wielkopolski w procesie tworzenie wolnej Polski, po czasie zaborów. Jeśli zatem interesujecie się historią naszego kraju, to koniecznie sięgnijcie po ten tytuł.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto
  • Zobacz Mini Tutorial