Okładka wydania

Bigamista

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Agnieszka Płoszaj
 • Gatunek: Kryminał
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 602
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135x215 mm
 • ISBN: 9788381477710
 • Wydawca: Novae Res
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdynia
 • Ocena:

  4/6

  4,5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Bigamista | Autor: Agnieszka Płoszaj

Wybierz opinię:

Tysia19

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Pani Agnieszki Płoszaj, czas na powieść pod tytułem „Bigamista” (bigamia – związek małżeński z dwiema osobami). Mam nadzieję, że będę mogła zaliczyć ją do tych udanych. Do przeczytania i zrecenzowania zachęcił mnie motyw sportów siłowych i jak przystało na kryminał popełnienia zbrodni na tym tle, o czym można się przekonać czytając opis na tylnej okładce. Do lektury podchodziłam dwa razy, za pierwszym razem miałam wrażenie, jakby powieść była niezrozumiała, nudna, po czym odłożyłam książkę na półkę, w celu późniejszego doczytania jej. Za drugim zaś razem, coś się zmieniło, coś co dało mi możliwość spojrzeć na książkę pod innym pryzmatem, niż do tej pory…

 

Agnieszka Płoszaj – autorka pochodząca z Łodzi, specjalizuje się w powieściach kryminalno-obyczajowych. Jej debiutancka twórczość ukazała się w 2017 roku za nakładem wydawnictwa W.A.B. - „Czarodziejka”, która otwiera cykl kryminałów, które dzieją się w województwie Łódzkim – „Ogrodnik” (2018), „Bigamista” (2020) to w tych książkach spotykamy się z duetem śledczym – Karski, Mielczarek, oraz niebojącą się niczego Julią Bronicką. Prywatnie – mama dwóch dziewczynek – Nataszy i Poli, ma słabość do kawy, szybkich samochodów, jak i swojego męża. Pisarka w 2018 roku dostała nominacje do nagrody „Człowieka Łodzi”. W roku 2019 została uznana według portalu „Czytam mimo wszystko”, za jedną z lepszych polskich autorek kryminałów.

 

Łódź. Wiosenny poranek spowiły mgłą. W jednym ze stawów zostają znalezione zwłoki wysportowanego mężczyzny. Sposób w jaki zginął sportsmen dla duetu śledczych – Jakuba Karskiego, oraz Tomasza Mielczarka jest zaskakujący, ponieważ z sekcji zwłok wynikło, że do zgonu doszło poprzez działanie pewnego związku chemicznego, co też świadczy o tym, że zabójca nie jest amatorem i dobrze wiedział co robi. Śledczy, aby rozwiązać zagadkę muszą wkroczyć w świat sportu siłowego. Tymczasem Julia Bronicka – właścicielka Bomboni Cafe ponownie zmaga się z demonami przeszłości.

 

Mimo początkowego zwątpienia w książkę, dałam jej drugą szansę i jak się teraz okazuje, to był dobry wybór, ponieważ „Bigamista” okazał się być solidnie napisaną wielowątkową powieścią, w której prezentowane są czasy teraźniejsze i okres II wojny światowej, czyta się bardzo przyjemnie, język jest lekki. Lektura jest opowieścią o charyzmie, walce o miłość, o tym jak bardzo warte są słowa przysięgi i jaką przyjdzie zapłacić cenę za niedotrzymanie słowa. Postacie ciekawo nakreślone – z charakterem, chociaż niekiedy panujące zachowania są infantylne – nie na wiek bohaterów. Jak zwykle znajdą się też minusy – zdecydowanie za dużo tekstu, książka na spokojnie mogłaby skończyć się w połowie, gdyż w międzyczasie czytelnikowi są ukazywane rozmyślania jednej z głównych bohaterek, nakreślenie historycznej postaci ważnej dla Łodzi, co potem i tak na końcu zostanie streszczone i bardziej zrozumiałe.

 

Niestety ciężko było mi czytać lekturę „od środka”, ponieważ autorka dokańcza rozpoczęte wątki (jak i rozpoczyna nowe), które pojawiły się w poprzednich tomach a nie zostały rozwiązane wcześniej, „Bigamista” to trzeci tom. Momentami ciężko było mi otworzyć się na świat przedstawiony przez Panią Agnieszkę, ponieważ co jakiś czas pojawiała się retrospekcja do poprzednich części, aby wszystko dokładnie zrozumieć trzeba by czytać od początku, inaczej można tylko się domyślać, co mogło być wcześniej. Podsumowując: Jest to dobra książka, może i mogłaby być bardzo dobra, albo idealna gdybym wiedziała co było wcześniej. Można przeczytać.

Dorotbook

Zaczęłam czytać „Bigamistę” Agnieszki Płoszaj i coś mi nie dawało spokoju, coś mi szeptało, że ja już znam kilku wymienionych bohaterów. Na książce jednak informacji żadnej brak, jako miałaby to być kontynuacja. Na szczęście od czego jest Internet , sprawdziłam i moja intuicja miała rację, czytałam „Ogrodnika” (część drugą), a „Bigamista” zamyka kryminalną trylogię. Czy jednak bez znajomości wcześniejszych książek miałabym problem ze zrozumieniem o co chodzi? I tak i nie. Odpowiedź jest złożona, bo jeśli stawiamy na kryminalną zagadkę – będziemy czuć się jak ryba w wodzie, sprawa będzie nowa i nie ma potrzeby, by znać wcześniejsze książki. Ale jednak ich znajomość nam się przyda, bo w książkach Agnieszki Płoszaj oprócz przysłowiowego trupa będą jeszcze nawiązania do życia prywatnego głównych bohaterów, do ich przeszłości a nieznajomość ich życiorysów może być już poważną przeszkodą, by czerpać sto procent przyjemności z lektury.

 

Trzeci raz zawitamy do Łodzi i będziemy śledzić pracę śledczych Karskiego i Mielczarka. Zajrzymy także do uroczej kawiarni Julii „Bomboni Cafe”. Co tym razem dla czytelnika przygotowała Agnieszka Płoszaj? Pewnego wiosennego poranka w stawie na Księżycowym Młynie wędkarz znajduje ciało młodego, wysportowanego mężczyzny. Utopienie? Morderstwo? Sekcja zwłok będzie szokiem dla naszych śledczych Jakuba Karskiego i Tomasza Mielczarka, w organizmie mężczyzny znajdzie się pewien związek chemiczny. Komu mogło zależeć, by mężczyzna zginął w takich męczarniach? Tymczasem o Julię ponownie upomni się przeszłość, by dowiedzieć się czegoś więcej, będzie musiała wiele poświęcić, czy jest na to gotowa?

 

Ostatnia część kryminalnej trylogii mi się podobała, ale mam kilka uwag. To, co podobało mi się najbardziej – to skonstruowana intryga kryminalna. Do samego końca nie byłam w stanie odgadnąć osoby, która postanowiła odebrać życie młodemu mężczyźnie. Mężczyzna nie miał wrogów, był lubianym trenerem personalnym, a czy to, że zmieniał dziewczyny jak rękawiczki, mogłoby być powodem, żeby zabić? Śledczy będą mieli trudny orzech do zgryzienia, zwłaszcza że na komendzie dojdzie do niepokojących kadrowych zmian i do śledztwa zostanie przydzielona nowa osoba. Książka zyskała także na wprowadzeniu nowej pani patolog, kobiety charyzmatycznej, która mogłaby być dobrą bohaterką na osobną książkę. Mieszane uczucia mam do skonstruowanego wątku Julii, jej rozterki i grzebanie w przeszłości mnie trochę zanudziły, dopiero na sam koniec skoczyło mi ciśnienie. Autorka te wątki przeplata jeszcze jednym, przerywnikami są wydarzenia rozgrywające się w czasie II wojny światowej, które są związane z jedną z postaci z historii Łodzi. Moim zdaniem, gdyby tych fragmentów nie było – książka by tylko na tym zyskała, a tak fabuła jest rozwleczona i ciężko na raz przebrnąć przez ponad 600 stron. Widać wyraźnie także, że autorka jest bardzo związana ze swoim miastem – Łodzią i ten klimat tutaj czuć. Nigdy nie byłam w tym mieście i chociaż tak miałam okazję się po nim bezpiecznie przespacerować i się nim zachwycić.

 

„Bigamista” to plejada bohaterów, i to właśnie oni prowadzą narrację. Najbardziej ubawiły mnie fragmenty związane z siostrą głównej bohaterki – Madzi, taką spotkać na swojej drodze – mnóstwo śmiechu gwarantowana. A relacja Kuby i Ginger – oj będą tu leciały iskry, obserwowanie dwójki bohaterów obdarzonych niezwykłym temperamentem – nudzić się w ich towarzystwie nie będziecie. Książka zamyka cykl, wyjaśnia także wszystkie niedopowiedziane wątki. Warto było dać jej szansę.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto