Kołysanka

Autor: Krystyna Januszewska

Okładka wydania

Kołysanka


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Literacka opowieść o życiu, to zazwyczaj opowieść o niespodziankach losu, które doświadczają głównych bohaterów przedstawianej historii... Niespodziankach, które czasami bywają bolesne, trudne i dramatyczne, zaś innym razem niosą sobą coś dobrego, pięknego i dającego szansę na lepszą przyszłość... O niespodziankach losu opowiada także najnowsza powieść Elżbiety Wardęszkiewicz pt. "Kołysanka". A o tym, czy ów niespodzianki będą dobre, czy też złe..., dowiecie się już z sami z lektury tej książki, do której to postaram się was zachęcić słowami poniższej recenzji.

 

Głównymi bohaterami tej powieści są Melania i Marcin - szczęśliwe małżeństwo w średnim wieku, które może poszczycić się spełnieniem na zawodowym i rodzinnym polu, ale jednocześnie także i chęcią czerpania wciąż z życia tego, co najlepsze. Oboje kochają podróże, nowe wyzwania i spotkania z przyjaciółmi, dla których ich dom jest zawsze otwarty. Oto jednak w tym spokojnym życiu pojawia się ów niespodzianka od losu, jaką to jest konieczność zaopiekowania się wnuczką, którą to ich córka pozostawia w ich rękach. Co więcej, druga z córek - Kasia, ogranicza swój kontakt  z rodzicami, wyrządzający im tym wielką przykrość... To bardzo trudny czas w życiu Meli i Marcina, który będą w stanie przetrwać tylko dzięki wzajemnemu wsparciu i miłości...

 

Niniejsza książka stanowi sobą niezwykle interesującą, poruszającą, ale też i ze wszech miar realistyczną opowieść o życiu. Opowieść, której główny akcent kładzie się na skomplikowane i trudne relacje rodziców z dorosłymi dziećmi, które to prowadzą do wielu dramatów i nieporozumień. To fascynująca, potrafiąca nas sobą zaintrygować i skłonić do wielu przemyśleń, opowieść, wobec której to z pewnością trudną jest przejść zupełnie obojętnym. I dlatego też jestem w pełni przekonana o tym, że każdy miłośnik dobrej, ambitnej i wypełnionej wielkimi emocjami współczesnej literatury obyczajowej w naszym rodzimym wydaniu, będzie usatysfakcjonowany lekturą tej pozycji.

 

To ciekawie skonstruowana - m.in. na polu łączenia pierwszoosobowej relacji głównej bohaterki z relacją w postaci poetyckiej twórczości męża, dobrze napisana i niezwykle emocjonalna opowieść, w której nie brak naprawdę wielkich dramatów, chorób oraz sytuacji niemalże bez wyjścia. Jednak dzięki temu właśnie odbieramy tę historię jako coś niezwykle prawdziwego, realistycznego, mogącego spotkać nas i naszych bliskich. I w tym też wydaje się tkwić wielka siła i wartość tej książki, która to nie kreuje przed nami wymyślnych scenariuszy rodem z filmowych planów, ale daję relację o życiu, pogmatwanym, polskim życiu...

 

Nie możemy tutaj nic zarzucić kreacjom bohaterów tej książki - czy to w osobach Melanii i Marcina, czy też ich córek, bądź też postaci z dalszego planu, które to wszystkie bez wyjątku są ciekawe, autentyczne i przekonujące nas do uwierzenia weń. Oczywiście, czasami mamy kłopot ze zrozumieniem ich życiowych postaw - np. Marcina, który w mej ocenie zachowuje się nazbyt niedojrzale, jak na swój wiek..., ale wszakże nie od dziś wiemy, że ludzie są po prostu różni. Podobnie ma się rzecz z obrazem miejsca, a w zasadzie ukazanymi tu kilkoma miejscami akcji tej opowieści, na które to składa się zarówno polska prowincja i polska metropolia.., jak i też kilka odległych zakątków Europy, które poznajemy za sprawą podróży bohaterów. Te opisy cechuje również realizm, co zawsze warto docenić.

 

Spotkanie z powieścią Elżbiety Wardęszkiewicz pt. "Kołysanka", niesie nam wielką przyjemność, gwarantuje nie mniejsze emocje, jak i też oferuje niezwykle mądrą relację o przewrotności i w dużej mierze także niesprawiedliwości, życia. To jedna z tych książek, wobec której nie przechodzi się z obojętnością, a poznane tu sceny, wydarzenia i wątki, zostają na długo w naszej pamięci. Ze swej strony oczywiście jak najbardziej zachęcam i polecam sięgnięcie po ten tytuł.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!