D.E.A.T.H. Tom 1 Nadchodzi Ciemność

Autor: Piotr Nytko

Okładka wydania

D.E.A.T.H. Tom 1 Nadchodzi Ciemność


Dodatkowe informacje

 • Autor: Piotr Nytko
 • Seria: D.E.A.T.H.
 • Gatunek: Fantasy & SF
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 344
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788381590853
 • Wydawca: Poligraf
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Brzezia Łąka
 • Ocena:

  3,5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Radosna

W ostatnim czasie można zauważyć wzrost popularności gatunku science-fiction zarówno na rynku wydawniczym jak i filmowym. Opis z tyłu książki Piotra Nytko tego nie zapowiada, ale na czytelników czeka międzygalaktyczna przygoda.

 

,,D.E.A.T.H. Tom I: Nadchodzi ciemność'' to powieść osadzona w innej galaktyce, w której do tej pory panował spokój, ale od jakiegoś czasu ktoś wywołuje w niej  niemałe zamieszanie i rozgrzewał dyskusję czy legenda pięciu kryształów jest tylko legendą, a może jednak jest w niej ziarno prawdy.

 

Na początku autor Piotr Nytko wprowadził wiele postaci, dlatego przez parę pierwszych rozdziałów książki, ciężko było określić kto jest głównym bohaterem. Z czasem, jednak na pierwszy plan wysunęło się rodzeństwo Da' Edraxoni.

 

Silva młodszy z braci jest pewny siebie, mówiący bez ogródek i dłuższego namysłu. Jego brat, Agron nie działa tak impulsywnie. Jest bardziej rozważny i  wydaje się być dojrzalszy, choć podczas słownych przepychanek z Silvą można odnieść inne wrażenie.

 

Charaktery Vexa i Fexa podczas czytania tej książki zlewały mi się z cechami rodzeństwa Da' Edraxoni. Nie pomagał również fakt, że ta dwójka również była spokrewniona ze sobą. Na tle tych wszystkich bohaterów, wyróżnia się Wilder, któremu nie zależy na dobru ogółu, tylko na własnym interesie. Nie zważając na dalekosiężne konsekwencje swoich decyzji. W książce ,,D.E.A.T.H. Tom I: Nadchodzi ciemność'' nie zabrakło kobiecych różnorodnych postaci. Począwszy od cichej i spokojnej Arinny, kończąc na temperamentnej i morderczej Lea. Serilla, która z kolei wydaje się być żeńską wersją Silvy i Agrona.

 

Jest jeszcze Sir Edraa, od którego ta historia się rozpoczęła.Jednak do końca pozostaje od tajemniczą postacią dla czytelnika. To tylko część bohaterów, którzy są istotni dla opowiadanej historii i przewijają się przez nią od początku.

 

Prolog okazał się interesującym i klimatycznym wstępem. Przedstawiającym pokrótce historię galaktyki, w której autor osadził fabułę i wpływ kamienia na istoty. Później niestety przez większą część książki bohaterowie podróżowali między planetami, a dziwnych wydarzeniach tylko rozmawiali między sobą. Na początku takie przedstawienie sytuacji sprawdzało się, ponieważ było to owiane tajemnicą i potrafiło zaciekawić, jednak autor za długo krążył wokół głównego wątku. Przez co na pewnym etapie fabuły nie byłam tak zainteresowaną  tą historią jak na początku.
Na szczęście pod koniec książki akcja nabrała tempa i zrobiło się ciekawie.

 

W książce Piotra Nytko przeważa język potoczny. Padają wulgaryzmy, ale nie jest ich za dużo. Opisy są świetne, różnorodne, a przede wszystkim barwne. Autor zadbał, by każda z przedstawionych planet była inna i wyróżniała się. Dzięki czemu lepiej je wszystkie zapamiętać. Z racji tego, że bohaterowie pochodzili z innych planet, ich wygląd zewnętrzny także się różnił. Nie tylko kolorem oczu czy włosów, ale także postury. Niestety słabo wypadają dialogi,  nie stoją na tym samym poziomie.  Jest wiele poprawnych dialogów, które  nawet wypadały naturalnie. Najgorzej wypadały wypowiedzi Silvy, kiedy miały być one zabawne, a ostatecznie irytowały.

 

,,D.E.A.T.H. Tom I: Nadchodzi ciemność'' to debiut literacki, a zarazem pierwszy tom serii D.E.A.T.H. Czytając tę książkę ma się wrażenie, że jest to długi wstęp  Wile wątków nie zostało zamkniętych, wręcz przeciwnie. Pomimo paru minusów, o których wspominałam, jestem zainteresowana poznanie dalszych losów bohaterów i rozwoju kunsztu pisarskiego autora.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!