Okładka wydania

Berenika I Klątwa Ciemności

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 5 votes
Wątki: 100% - 4 votes
Postacie: 100% - 4 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 4 votes
Okładka: 100% - 8 votes
Polecam: 100% - 7 votes

Polecam:


Podziel się!

Berenika I Klątwa Ciemności | Autor: Renata Opala

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Kwintesencją bajkowej opowieści jest walka, a następnie triumf dobra nad złem... Od wieków powstawały oto historie, relacje i podania o dzielnych bohaterach, którzy pokonywali ciemność, zło i wszelkie niesprawiedliwości życia, by oto mogło zatriumfować szczęście, dobro i miłość... W nurt ten idealnie wpisuje się także porywająca, bajkowa powieść Renaty Opali pt. "Berenika i klątwa ciemności", która to ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Skrzat, i której to słów kilka postaram się poświęcić w niniejszej recenzji.

 

Główną bohaterką tej historii jest oczywiście tytułowa Berenika - szesnastoletnia córka królowej, która od urodzenia zmaga się z okrutną klątwą, jaka to została na nią rzucona przez straszliwą wiedźmę.  Klątwa ta objawia się niespotykaną brzydotą dziewczyny, która uniemożliwia jej nie tylko objęcie władzy w królestwie, ale także i cieszenie się pełnią młodzieńczego życia. Oto jednak pojawia się szansa na przełamanie mocy zaklęcia, jaką to jest długa i niebezpieczna podróż dziewczynki u boku ukochanego psa. Podróż, która przyniesie jej nie tylko poszukiwane od lat odpowiedzi na trudne pytania, ale także i spotkania z niezwykłymi postaciami o ludzkiej, jak i też fantastycznej naturze...

 

Najnowsze dzieło Renaty Opali oferuje nam sobą sposobność spotkania z fascynującą i porywającą opowieścią fantasy dla dzieci i młodzieży. Opowieścią, w której znajdziemy absolutnie wszystko to, czego tylko od tego literackiego nurtu moglibyśmy oczekiwać, a więc począwszy od wspaniałych i charakternych bohaterów, poprzez kreacje magicznego świata, a na wielkiej i spektakularnej przygodzie, skończywszy. Oczywiście, nie mogło zabraknąć tu także pięknych, poruszających i co najważniejsze - niosących sobą morał i pierwiastek wychowawczy emocji, o których to naprawdę nie sposób zapomnieć przez długi czas po dobrnięciu do końca lektury. Ponadto treści narracji dopełnia tu także piękna szata ilustracyjna!

 

Fabuła niniejszej powieści prezentuje się bardzo efektownie, oferując nam najpierw przejrzyste wprowadzenie w realia i w życie głównej bohaterki, a następnie skupiając się już na niezwyklej wyprawie dziewczynki. Wyprawie, która przywiedzie ją m.in. do uroczego smoka, pewnej niezwykle mądrej staruszki, a nawet i do wielkiego miasta, które okaże się bardzo ważnym punktem na drodze Bereniki. Co więcej, podczas podróżny pozna ona także pewnego wyjątkowego młodzieńca o bardzo smutnej przeszłości, który obdarzy królewnę niezwykłym uczuciem... Przygód, atrakcji, nagłych zwrotów akcji i dobrego humoru z pewnością tu nie brakuje, zaś całość wieńczy sobą wyjątkowy i piękny finał...

 

Niezwykli są z pewnością bohaterowie tej książki, jak i też kreacja jej miejsca akcji. Co do postaci, to oczywiście najwięcej uwagi i miejsca poświęcono tu osobie Bereniki, czyli bardzo wrażliwej, mądrej, ciekawej świata i sympatycznej dziewczynie. Dziewczynie, która za sprawą rzuconej klątwy, ale też i jej wspaniałej podróży, dojrzewa, dorasta i uczy się życia wprost na naszych oczach. To wspaniała, mająca nam wiele do zaoferowania, jak i przede wszystkim umożliwiającą identyfikację ze sobą wszystkim młodym czytelnikom, postać. Równie wielkie słowa uznania należą się pod adresem kreacji tego literackiego świata, czyli quasi średniowiecznej krainy, w której oprócz realizmu i codzienności życia, znajdziemy także baśniowe stworzenia, magię i dziwy, o jakich nawet filozofom się nie śniło. A ponieważ została ona ukazana nam tutaj w bardzo szczegółowy i klimatyczny sposób, tym odkrywanie jej jest jeszcze przyjemniejsze!

 

Nie sposób nie wyrazić tu również słów uznania pod adresem wspominanej już szaty ilustracyjnej, jaka wypełnia sobą tą książkę. To rysunki Pani Edyty Danieluk, które są piękne, niezwykle bajkowe, pociągnięte lekką kreską, jak i też oczywiście wypełnione całą paletą barw. Myślę, że każdy dziecięcy czytelnik będzie w pełni urzeczony tymi ilustracjami, które w tak wielkim stopniu tworzą baśniowy klimat i charakter tej lektury, a tym samym przyczyniają się do jeszcze przyjemniejszego spotkania z tą pozycją.

 

Reasumując - powieść "Berenika i klątwa ciemności", to bardzo udana, efektowna i wypełnia wielką przygodą oraz niezwykłymi emocjami odsłona bajkowej twórczości Renaty Opali. To wspaniała opowieść, która bawi, niesie sobą wielką przyjemność oraz piękne emocje, a jednocześnie także i uczy tego, co w życiu jest naprawdę najważniejsze. Polecam z jak największym przekonaniem, tak młodym czytelnikom, jak i wszystkim tym miłośnikom literatury, którzy wciąż mają ochotę na spotkanie z wyśmienitą bajką!

Koralina

Czym charakteryzują się prawdziwe bajki? Jest w nich miłość, odwaga, magia? Jak tworzyć piękne i wartościowe historie dla dzieci, które żyją w dobie internetu i nic ich nie jest w stanie zdziwić, czy zaskoczyć? Jest jednak ktoś, kto wie jak pisać bajki, które zachwycają nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

 

Renata Opała dała się już poznać czytelnikom. Jej książka "Porwanie w Różogrodzie" to niesamowita historia pełna ciekawych bohaterów i jeszcze bardziej interesujących przygód. Bajki Renaty Opały są bardzo wciągające. Wprost nie można się od nich oderwać. Przygody jakie przeżywają bohaterowie, czyta się z wypiekami na twarzy. Są to bajki nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Autorka w ponadczasowy sposób opowiada niezwykłe historie.

 

"Berenika i klątwa ciemności" to historia o królewskiej córce, która pada ofiarą złości czarownicy. Młoda dziewczyna postanawia uciec z zamku i odszukać kobietę, która rzuciła na nią zły czar. Po drodze spotyka różnych ludzi i stworzenia, dzięki czemu jej podróż jest bardzo ciekawa. Każdy, kto zna twórczość Renaty Opały, wie, że ta historia nie może być nudna i zwyczajna, Autorka zadbała o to żeby świat, w którym życie główna bohaterka był ciekawy i bardzo bajkowy. Mamy tu Marine, która wróży z kart, smokiery z magicznymi piórami, czy w końcu złą czarownicę. Wszystko to i wiele więcej sprawia, że "Berenika i klątwa ciemności" to historia zasługująca na miano współczesnej baśni. Jak już wcześniej wspomniałam, trudno teraz zadziwić i zachęcić do czytania dzieci i młodzież. Jednak Renata Opała robi to w doskonały sposób. Wie, co może spodobać się młodym odbiorcom i umiejętnie to wszystko ze sobą łączy. Dzięki temu w jej książkach mamy obraz świata, który potrafi być zły i okrutny jednak dzięki determinacji i odwadze, wszystko można zmienić. Dlatego "Berenikę i klątwę ciemności" czyta się z największą przyjemnością. Rodzicom, którzy będą czytali to swoim dzieciom, mogę śmiało powiedzieć, że ja podczas podróży z główną bohaterką sama odnalazłam radość z czytania, która dawno mi nie towarzyszyła. Było to uczucie podobne do obejrzenia pierwszy raz w życiu bajki, która później stała się ulubioną. Na pewno każdy dobrze wie jakie to uczucie, dlatego nic więcej nie trzeba mówić żeby zachęcić do "Bereniki i klątwy ciemności"

 

Dodatkowym atutem są ilustracje, które wykonała Edyta Danieluk. Mają one w sobie pewien czar i spokój, którzy dodatkowo przyciąga do tej książki. Bardzo podobało mi się to, że zadbano nie tylko o postacie pierwszoplanowe, ale i o rekwizyty. Przykładem może być tutaj talia kart, która pojawia się na paru ilustracjach. Sprawia to, że książka staje się bardziej przyjazna. Taka "pomazana" na marginesach. Przypomina ona bardziej pamiętnik, niż wydrukowaną książkę. Grafiki nie są jednak rozpraszające, a całość utrzymana jest w bardzo statecznych obrazach.

 

Uważam, że Renata Opała zasługuje na miano bajkopisarki naszych czasów. Jej historie są magiczne i niezwykle porywające. Osobiście wciągnęłam się do takiego stopnia, że doczytywałam sama przygody Berki, kiedy dzieci już stały. Uważam, że jest to jednak z lepszych rekomendacji jakie można dać książce dla dzieci, wciąga również dorosłych.

Morrigan

Dobre bajki nie starzeją się i nie odchodzą w zapomnienie, łatwo znajdują nowych odbiorców, zdobywają serca wielu pokoleń. Zazwyczaj poznajemy je w dzieciństwie, ale chętnie wracamy do nich po latach i podsuwamy własnym dzieciom. Czy nowa książka Renaty Opali również ma szansę na nieśmiertelność?

 

Główna bohaterka tej historii nie jest typową królewną z bajki, nie ma pięknej twarzy, nad którą mogliby się rozwodzić nadworni poeci, nie zdobywa serc swoich poddanych błyskiem w oku i czarującym uśmiechem. Klątwa rzucona przez czarownicę zniekształciła regularne niegdyś rysy Bereniki i skazała dziewczynę na przykry los. By uniknąć wstydu, król i królowa ogłosili, że ich córka umarła, a potem starannie ukryli ją przed wzrokiem ludu. Od tej pory nieurodziwa Berenika zamknięta jest w zamkowej wieży, gdzie prowadzi wygodne, ale niezbyt szczęśliwe życie. Aż do dnia, w którym postanawia wziąć swój los we własne ręce.

 

Powieść Renaty Opali to prawdziwa gratka dla miłośniczek i miłośników fantastycznych historii o wartkiej akcji. Wprawdzie próżno tu szukać skomplikowanych postaci, ale przecież sięgając po bajkę, raczej nie spodziewamy się ich spotkać - z reguły bardziej zależy nam na tym, by towarzyszyć bohaterom w przeżywaniu rozmaitych przygód, w pokonywaniu przeciwności i podejmowaniu trudnych decyzji, by czuć to samo, co oni, a pod tym względem "Berenika i klątwa ciemności" sprawdza się znakomicie. Wyobraźnia podsunęła autorce kilka świetnych pomysłów, a lekkie pióro pomogło zbudować z nich emocjonującą historię z wyraźnym przesłaniem, od której trudno się oderwać.

 

Nie chcę, by ta recenzja zdradzała zbyt wiele z treści książki, więc kilka uwag, które cisną mi się na klawiaturę, będę musiała zatrzymać dla siebie. Napiszę może tylko, że liczyłam na trochę mniej schematyczny przebieg akcji (chodzi mi tu tylko o niektóre wątki, nie zamierzam zaprzeczać temu, co napisałam wyżej i całkowicie odmawiać tej książce oryginalności). W każdym razie nie wszystkie rozwiązania fabularne podobały mi się w równym stopniu, ale oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie sposób trafić w gust każdej i każdego.

 

W tytułach dedykowanych młodszym czytelnikom, szata graficzna odgrywa niebagatelną rolę - może sprawić, że średnio udana historia nabierze blasku albo odebrać jego część tej napisanej bez zarzutu. W przypadku "Bereniki i klątwy ciemności" ilustracje są naprawdę zachwycające i znakomicie uzupełniają ciekawą opowieść. Intensywne kolory naprawdę przyciągają wzrok. Które dziecko potrafiłoby sobie odmówić przyjemności, jaką daje oglądanie tak pięknych, wyrazistych, starannie namalowanych obrazków? Dorośli czytelnicy również będą zadowoleni, bo zwrot "cieszyć oko" dobrze pasuje do ilustracji wykonanych przez Edytę Danieluk.

 

Wszyscy, którym podobają się takie książki jak "Ella zaklęta" Gail Carson Levine, zdecydowanie powinni poznać Berenikę i jej przyjaciół. Jeśli marzycie o tym, by na chwilę przenieść się do zupełnie innego świata i wziąć udział w niezwykłej przygodzie albo szukacie wartościowej literatury dla dziecka, choćby najbardziej wybrednego, powieść Renaty Opali na pewno spełni wasze oczekiwania. Rodzice mogą wykorzystać tę barwną historię jako pretekst do poważnej rozmowy ze swoją pociechą, do wspólnego zastanowienia się nad tym, co w życiu liczy się najbardziej, czego powinno się szukać w innych ludziach, jakie cechy warto w sobie pielęgnować. Nie jest to może lektura perfekcyjna, ale bez wątpienia interesująca.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial