Berenika I Klątwa Ciemności

Autor: Renata Opala

Okładka wydania

Berenika I Klątwa Ciemności


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 4 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 4 votes
Okładka: 100% - 7 votes
Polecam: 100% - 6 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Kwintesencją bajkowej opowieści jest walka, a następnie triumf dobra nad złem... Od wieków powstawały oto historie, relacje i podania o dzielnych bohaterach, którzy pokonywali ciemność, zło i wszelkie niesprawiedliwości życia, by oto mogło zatriumfować szczęście, dobro i miłość... W nurt ten idealnie wpisuje się także porywająca, bajkowa powieść Renaty Opali pt. "Berenika i klątwa ciemności", która to ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Skrzat, i której to słów kilka postaram się poświęcić w niniejszej recenzji.

 

Główną bohaterką tej historii jest oczywiście tytułowa Berenika - szesnastoletnia córka królowej, która od urodzenia zmaga się z okrutną klątwą, jaka to została na nią rzucona przez straszliwą wiedźmę.  Klątwa ta objawia się niespotykaną brzydotą dziewczyny, która uniemożliwia jej nie tylko objęcie władzy w królestwie, ale także i cieszenie się pełnią młodzieńczego życia. Oto jednak pojawia się szansa na przełamanie mocy zaklęcia, jaką to jest długa i niebezpieczna podróż dziewczynki u boku ukochanego psa. Podróż, która przyniesie jej nie tylko poszukiwane od lat odpowiedzi na trudne pytania, ale także i spotkania z niezwykłymi postaciami o ludzkiej, jak i też fantastycznej naturze...

 

Najnowsze dzieło Renaty Opali oferuje nam sobą sposobność spotkania z fascynującą i porywającą opowieścią fantasy dla dzieci i młodzieży. Opowieścią, w której znajdziemy absolutnie wszystko to, czego tylko od tego literackiego nurtu moglibyśmy oczekiwać, a więc począwszy od wspaniałych i charakternych bohaterów, poprzez kreacje magicznego świata, a na wielkiej i spektakularnej przygodzie, skończywszy. Oczywiście, nie mogło zabraknąć tu także pięknych, poruszających i co najważniejsze - niosących sobą morał i pierwiastek wychowawczy emocji, o których to naprawdę nie sposób zapomnieć przez długi czas po dobrnięciu do końca lektury. Ponadto treści narracji dopełnia tu także piękna szata ilustracyjna!

 

Fabuła niniejszej powieści prezentuje się bardzo efektownie, oferując nam najpierw przejrzyste wprowadzenie w realia i w życie głównej bohaterki, a następnie skupiając się już na niezwyklej wyprawie dziewczynki. Wyprawie, która przywiedzie ją m.in. do uroczego smoka, pewnej niezwykle mądrej staruszki, a nawet i do wielkiego miasta, które okaże się bardzo ważnym punktem na drodze Bereniki. Co więcej, podczas podróżny pozna ona także pewnego wyjątkowego młodzieńca o bardzo smutnej przeszłości, który obdarzy królewnę niezwykłym uczuciem... Przygód, atrakcji, nagłych zwrotów akcji i dobrego humoru z pewnością tu nie brakuje, zaś całość wieńczy sobą wyjątkowy i piękny finał...

 

Niezwykli są z pewnością bohaterowie tej książki, jak i też kreacja jej miejsca akcji. Co do postaci, to oczywiście najwięcej uwagi i miejsca poświęcono tu osobie Bereniki, czyli bardzo wrażliwej, mądrej, ciekawej świata i sympatycznej dziewczynie. Dziewczynie, która za sprawą rzuconej klątwy, ale też i jej wspaniałej podróży, dojrzewa, dorasta i uczy się życia wprost na naszych oczach. To wspaniała, mająca nam wiele do zaoferowania, jak i przede wszystkim umożliwiającą identyfikację ze sobą wszystkim młodym czytelnikom, postać. Równie wielkie słowa uznania należą się pod adresem kreacji tego literackiego świata, czyli quasi średniowiecznej krainy, w której oprócz realizmu i codzienności życia, znajdziemy także baśniowe stworzenia, magię i dziwy, o jakich nawet filozofom się nie śniło. A ponieważ została ona ukazana nam tutaj w bardzo szczegółowy i klimatyczny sposób, tym odkrywanie jej jest jeszcze przyjemniejsze!

 

Nie sposób nie wyrazić tu również słów uznania pod adresem wspominanej już szaty ilustracyjnej, jaka wypełnia sobą tą książkę. To rysunki Pani Edyty Danieluk, które są piękne, niezwykle bajkowe, pociągnięte lekką kreską, jak i też oczywiście wypełnione całą paletą barw. Myślę, że każdy dziecięcy czytelnik będzie w pełni urzeczony tymi ilustracjami, które w tak wielkim stopniu tworzą baśniowy klimat i charakter tej lektury, a tym samym przyczyniają się do jeszcze przyjemniejszego spotkania z tą pozycją.

 

Reasumując - powieść "Berenika i klątwa ciemności", to bardzo udana, efektowna i wypełnia wielką przygodą oraz niezwykłymi emocjami odsłona bajkowej twórczości Renaty Opali. To wspaniała opowieść, która bawi, niesie sobą wielką przyjemność oraz piękne emocje, a jednocześnie także i uczy tego, co w życiu jest naprawdę najważniejsze. Polecam z jak największym przekonaniem, tak młodym czytelnikom, jak i wszystkim tym miłośnikom literatury, którzy wciąż mają ochotę na spotkanie z wyśmienitą bajką!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!