Okładka wydania

Żelazne Werble

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Tomasz Sadowski
 • Gatunek: Fantasy & SF
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 368
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 121x195 mm
 • ISBN: 9788381474078
 • Wydawca: Novae Res
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdynia
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Żelazne Werble | Autor: Tomasz Sadowski

Wybierz opinię:

Chris

W momencie kiedy świat wszedł w erę komputerów i coraz doskonalszej technologii, ludzie związani z science fiction (ale nie tylko) snują teorie na temat zagrożenia wynikającego z takiego rozwoju. Wystarczy jedynie wspomnieć takie hoollywodzkie hity jak "Ja, robot" czy też kultowy już "Terminator" by dowiedzieć się jakie wizje postępującej robotyki tworzone są przez ich autorów. Oczywiście nie trzeba dodawać, iż w większości są to niezwykle sceptyczne obrazy przyszłości. Tomasz Sadowski w swojej książce "Zelazne werble" poszedł w tymże kierunku jakby o jeszcze jeden krok dalej (chociaż bardziej dopracowanym określeniem byłoby "krok w bok"). Po przeczytaniu opisu zawartego na tylnej okładce przyszedł mi do głowy jeszcze jeden hit kinowy, tym razem nie amerykański, ale nasza rodzima produkcja- "Seksmisja". Różnica polega na tym, że nie jest to zabawna historia z kultowymi tekstami głównych bohaterów, która bawi widzów w każdym wieku, ale mroczna, niestety niezbyt optymistyczna, wizja świata bez kobiet.

 

Kris jest byłym amerykańskim żołnierzem, który zajmuje się uwalnianiem porywanych kobiet. Brzmi nieco jak wstęp do kiepskiego filmu sensacyjnego jednakże warto zwrócić uwagę na ten jeden bardzo ważny aspekt- kobiety w czasach głównego bohatera stały się najcenniejszym "towarem", gdyż na całym świecie ich liczba spadła do krytycznego minimum. Wszystko to stało się za sprawą chińskiej korporacji, która wprowadziła rynek przełomowy model kobiety-robota, która w mig stała się najbardziej pożądanym marzeniem każdego mężczyzny. Jak dobrze wiemy, przedstawiciele płci męskiej nie zawsze kierują się głową przeznaczoną do myślenia i w ten sposób doprowadzili do globalnej katastrofy, która nie mogła zakończyć się inaczej jak nie wojną. Czytając opisy miejsc do których wędrował główny bohater przychodził mi na myśl jeszcze inny hoollywodzki film, a mianowicie "Mad Max" z Melem Gibsonem w roli głównej. To właśnie w ten sposób przedstawione są główne miasta i ośrodki w ówczesnej Ameryce, jak również niektórzy bohaterowie uważający się za uzdrowicieli takiego stanu rzeczy. Na taką osobę trafia właśnie Kris i w tym momencie zaczyna się jego największa, a zarazem najniebezpieczniejsza przygoda życia. Wraz z głównym bohaterem nie tylko poznajemy wizję Tomasza Sadowskiego jak takowy świat mógłby wyglądać, ale również zastanawiamy się czy taka teoria może się ziścić. Trzeba przyznać, że autor wraz ze swym oryginalnym pomysłem potrafił połączył również lekkość pióra i niezwykłe trzymanie czytelnika w napięciu. Dowiadujemy się również, że na świecie pewne aspekty mają charakter uniwersalny, niezależny od czasu i okoliczności. Z pewnością do takowych należy zaliczyć niesprawiedliwość społeczną połączoną z hierarchizowaniem ludzi, gdzie najważniejszą rolę odgrywają oczywiście pieniądze. Myślę, że drugą taką wadą ludzkości, którą stara się przedstawić w swojej książce Tomasz Sadowski jest kierowanie się bodźcami, pożądaniem i własnym spełnieniem, nie bacząc na efekty uboczne, które mogą negatywnie wpłynąć nie tylko na drugiego człowieka, ale w większej skali również na całe społeczeństwa. Dlatego też „Żelazne werble” są świetnie napisaną książką, trzymającą w napięciu praktycznie od pierwszej do ostatniej strony, a jednocześnie niosącą ze sobą pewnego rodzaju ostrzeżenie, przestrogę dla ludzkości. Natomiast aspekt robotów (czy też w tym przypadku robotek) jest jedynie obrazem, tłem, mającym na celu podkreślić wady ludzkie o których wspominałem powyżej.

 

Książkę Tomasza Sadowskiego „Żelazne werble” mogę z pewnością polecić każdemu czytelnikowi, który potrzebuje trzymającej w napięciu akcji umiejscowionej w fikcyjnej przyszłości. Autor miał świetny pomysł, zarówno na całe tło fabuły jak i również głównych bohaterów, który ma w sobie potencjał nawet na kilka tomów dziejów Krisa i tej (mimo naszych wszystkich narzekań na kobiety) przerażającej wizji świata bez kobiet. Mam nadzieję, pomimo, że nic na to nie wskazuje, nie jest to moje ostatnie spotkanie z robotkami.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto