Okładka wydania

Obrona Skandynawska

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Jerzy Konikowski
 • Gatunek: Poradniki
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 272
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x206 mm
 • ISBN: 9788381511711
 • Wydawca: RM
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 4 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Obrona Skandynawska | Autor: Jerzy Konikowski

Wybierz opinię:

TomG

Grywacie w szachy? A może grywaliście wcześniej, kiedy czas jeszcze na to pozwalał? Może należycie do klubów szachowych? Cóż, jeśli macie cokolwiek wspólnego z tą królewską grą, jeśli czujecie sentyment do czarno-białej szachownicy, to mam dla Was dobrą wiadomość. Mianowicie, warszawskie wydawnictwo RM opublikowało ciekawy poradnik dla szachistów autorstwa Jerzego Konikowskiego. Nazwisko to na pewno obiło się o uszy każdego, kto kiedykolwiek interesował się szachami nieco szerzej niż tylko grywając w domowym zaciszu, bo autor Obrony skandynawskiej jest przecież szachowym mistrzem, a także doświadczonym szkoleniowcem. Co więcej, w latach 1979-1981 był trenerem kadry narodowej Polskiego Związku Szachowego, co jest chyba najlepszą rekomendacją Obrony skandynawskiej, jakiej można by sobie zażyczyć. Wiele jego książek dotyczących literatury fachowej było tłumaczonych i ukazywały się również w innych krajach europejskich. Teraz najnowsza publikacja Jerzego Konikowskiego trafiła w ręce polskich czytelników.

 

Obrona skandynawska nie jest poradnikiem – jak można by mniemać na pierwszy rzut oka – skierowanym do tych najbardziej zaawansowanych graczy, wręcz przeciwnie. Początkujący szachiści znajdą tutaj wiele cennych dla siebie rad, tym bardziej, że – jak dobrze wie każdy szachista – otwarcie partii jest niezwykle istotne i nie sposób przecenić dobrej koncepcji rozpoczęcia gry. Autor naturalnie posiada wiedzę na ten temat i przekazuje ją czytelnikom, obrazując ją na wielu wariantach i planach gry, by w późniejszym czasie, po przeanalizowaniu, szachiści mogli je stosować nawet w rozgrywkach turniejowych.

 

Każdy szachista wie, że jeśli rozpoczęcie jego partii nie będzie skuteczne, w dalszym ciągu gry może mieć spore kłopoty. Początkowe błędy skutkują poważnymi konsekwencjami i często grą w obronie, powstrzymują ofensywę na króla przeciwnika i ograniczają możliwości wygranej. Dlatego właśnie otwarcia partii są tak ważne. Można sobie – oczywiście – przygotować repertuar debiutowy, czyli zestaw zagrywek otwierających naszą partię, lecz początkujący gracze mogą mieć z tym duży problem. Dobre zagranie przeciwko jednemu z najpopularniejszych ruchów 1.e2-e4 wymaga nieco doświadczenia, a nie wszystkie warianty obrony dają możliwości szybkiego opracowania stosownego otwarcia – obrona sycylijska czy francuska zostały już szeroko opracowane, co prowadzi do tego, że szybkie zrozumienie ich pozycyjnych problemów jest niezwykle trudne, jeśli nie niemożliwe. Dlatego obrona skandynawska opisana przez Jerzego Konikowskiego daje duże możliwości nawet początkującym graczom, prowadząc zresztą również do ciekawej gry z szerokim spektrum motywów strategiczno-taktycznych.

 

Istota obrony skandynawskiej tkwi w zasadzie w debiucie: po otwarciu 1.e4 odpowiedź 1…d5, co prowadzi do dalszej intrygującej rozgrywki z dobrymi kontrszansami czarnych. Odpowiedź ta znana jest już w literaturze fachowej od połowy piętnastego wieku, lecz dopiero mające miejsce w dziewiętnastym wieku analizy rosyjskiego mistrza Carla Fredericka von Jänischa wzbudziły większe zainteresowanie tym debiutem.

 

Obrona skandynawska Jerzego Konikowskiego jest poradnikiem omawiającym obronę (skandynawską) z punktu widzenia obu stron, a przy okazji dostarcza graczom niezbędnych i wyjątkowo wyczerpujących informacji. Dzięki temu można bardzo szybko zapoznać się z istotnymi założeniami tego otwarcia, a co więcej, przećwiczyć je i zastosować w rozgrywkach tak indywidualnych, jak i turniejowych. Autor przygotował dla czytelnika nie tylko liczne warianty i plany do przeanalizowania, ale również 43 przykładowe partie zaczerpnięte z praktyki turniejowej, których analiza pomoże lepiej zrozumieć niuanse tytułowej obrony skandynawskiej.

 

Książka została skierowana głównie do graczy mających w planie włączenie obrony skandynawskiej czarnym kolorem do repertuaru otwarć bądź już takowe stosują, niemniej uważam, że każdy początkujący i średniozaawansowany szachista może wiele wynieść, jeśli zdecyduje się przećwiczyć rozwiązania i partie opisane przez Jerzego Konikowskiego. Obrona skandynawska jest na tyle uniwersalnym poradnikiem, że każdy szachista znajdzie w nim coś dla siebie. Polecam.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial