Być Sobą Żyć Tak, By Niczego Nie Żałować

Autor: Joanna JanowiczPiotr Strzyżewski

Okładka wydania

Być Sobą Żyć Tak, By Niczego Nie Żałować


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Tam, Gdzie Matka Mówi Dobranoc

Na rynku wydawniczym mamy mnóstwo książek podpowiadających, chyba zwłaszcza kobietom, jak żyć… Jesteśmy nastawieni na szybki sukces, karierę i bajkowe życie. Co jednak, kiedy nie bardzo nam to „wspaniałe” życie wychodzi??? Popadamy w różne rozterki, depresje, przestajemy w siebie wierzyć, udajemy kogoś, kim nie jesteśmy. Z telewizji słyszymy, że „jesteśmy tego warte” – warte drogich perfumów, kremów, kosmetyków… Jak jednak skupić się na sobie, kiedy myślimy tak naprawdę o całym świecie i dopiero na końcu o własnej osobie??? Kolejka bywa przed nami całkiem długa niestety…
Joanna Janowicz, to kreatywny ekspert komunikacji interpersonalnej, dodatkowo doradca biznesowy, trener rozwoju, współpracująca z wieloma znanymi firmami. „Jej misją jest inspirowanie ludzi do tego, by mieli odwagę być sobą” – jak można przeczytać na blogu Joanny Janowicz. Swoją kolejną książkę stworzyła we współpracy z Piotrem Strzyżewskim, założycielem firmy consultingowej, ale i trenerem dbającym o zdrowie. Joanna Janowicz, autorka książki wydanej przez Wydawnictwo Onepress pt. „#byćsobą Żyć tak, by niczego nie żałować” próbuje podpowiedzieć swoim czytelnikom, na co zwracać szczególną uwagę podczas przeżywania swojego życia… Żeby jednak wiedzieć co znaczy dla każdego z nas „bycie sobą”, potrzebna jest głęboka refleksja, która może doprowadzić nas do odpowiedzi na to fundamentalne wręcz pytanie! Kim jesteśmy i czego pragniemy? Odpowiedź bywa trudna, samo pytanie czasem potrafi też wyprowadzić nie jedną osobę z równowagi!

 

Joanna Janowicz w „#byćsobą. Żyć tak, by niczego nie żałować” częstuje swojego czytelnika felietonami, niedługimi, ale takimi wręcz doskonałymi do refleksji! Można je smakować każdego dnia i z każdego felietonu wydobyć coś dla siebie! Pomysłem autorki jest skupienie się na różnych momentach swojego życia, dokładnie przez 54 dni. Bo każdy felieton, to przemyślenia oparte zarówno na doświadczeniu samej autorki – Joanny Janowicz, jak i kilku znanych osób, m.in. Bartka Jędrzejaka, Grażyny Wolszczak, Raya Wilsona, Tomasza Zimocha, czy Katarzyny Werner. Historie z dystansem, z pokazywaniem, że życie choć czasem boli, potrafi być piękne i takie jest tylko i wyłącznie dzięki nam, i własnemu pozytywnemu nastawieniu do życia. Potrzebny jest czasem wysiłek, żeby temu szczęściu pomóc i wydobyć je z czeluści naszego jestestwa. Autorka radzi więc zanurzyć się w daleką przeszłość, wrócić po prostu do dzieciństwa i je przeanalizować. Można się z jej zdaniem zgodzić lub nie, warto jednak spróbować poczytać kolejne felietony, ponieważ jest w wielu z nich naprawdę kilka dobrych rad. Co ważne są napisane bardzo przystępnym językiem i pozwalają na swobodną refleksję.

 

Sama autorka w felietonach przytacza poglądy różnych myślicieli, ale także i różne sytuacje, które dla czytelnika są często niezwykle interesujące. Lektura nie zanudza, a wręcz dodaje odbiorcy skrzydeł, zapada się w niego, zdecydowanie zmusza do refleksji w stosunku do siebie i własnego postępowania. Joanna Janowicz proponuje ponadto trochę ćwiczeń, zadaje pytania, do których można się odnieść. W pewnym sensie skłania każdego, także do głębszych przemyśleń, a przy tym otwiera również pewne wrota, odnosząc się do ludzi i zdarzeń. Daje do zrozumienia, iż nie jesteśmy sami, obok jest cała masa ludzi z podobnymi ludzkimi problemami, kłopotami, szczęściami i nieszczęściami. To, czy uda nam się być sobą i naturalnie być szczęśliwym zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Jest to zdecydowanie ciekawa lektura, poradnik, pełen psychologicznych koncepcji, z domieszką filozofii, skłaniający do pozytywnego a przede wszystkim świadomego myślenia o sobie i świecie.

John Wayne

Książka Joanny Janowicz i Piotra Strzyżewskiego „#byćsobą. Żyć tak, by niczego nie żałować” wydana w 2019 roku przez wydawnictwo Helion jest rodzajem nietypowego przewodnika - przewodnika „bycia sobą”, czyli odnajdywania własnej drogi do szczęśliwego życia. Autorzy prowadzą czytelnika krok po kroku przez 54 dni. To niezwykła podróż do odzyskania szansy na bycie autentycznym, a przez to szczęśliwym i spełnionym.

 

Książka podzielona jest na 54 rozdziały. Pierwszy z nich - „Dzień marzeń” to powrót do dzieciństwa i uświadomienie sobie własnych pragnień z tamtego czasu. Rozdział kończy propozycja zapisania listy stu marzeń: 50 z dzieciństwa i 50 aktualnych. Krok ku szczęściu zaczyna się od zobaczenia w sobie dziecka, w którym tryska źródło wyjątkowości, radości i spontaniczności. W kolejnych rozdziałach autorzy udowadniają, że to my, a nie nasze geny mamy wpływ na rozwój naszego życia i to do późnej starości. Podają przykłady artystów cieszących się witalnością w wieku podeszłym, np. Na scenie Plaza Theatre w Kalifornii tańczyły kobiety od 50 roku życia, a najstarsza miała 87 lat.

 

Mentalna młodość i radość życia zależy więc od naszych własnych przekonań. Ciekawe tytuły rozdziałów zachęcają do zgłębienia ich treści, np. „Dzień kobiety nieidealnej”, „Dzień z filozofią szczęścia”, „Dzień własnego zdania”, „Dzień myślenia pytaniami”, „Dzień inspiracji”, „Dzień złotych wersetów Pitagorasa”.

 

Jeden z rozdziałów to dzień autora „Dzień Piotra Strzyżewskiego”. Kolejny 53 krok w dążeniu do szczęścia. Piotr Strzyżewski rozważa dwie ścieżki prowadzące do osiągnięcia szczęścia. Pierwsza to akceptacja, odnalezienie wewnętrznej harmonii, wyciszenie myśli, osiągnięcie spokoju i radości życia, zachwycanie się chwilą, realizowanie pasji. Spokój i łączność z naturą uzyskuje się, gdy zamieni się życie w pełne akceptacji i ważności codzienne rytuały. Przykładem są mieszkańcy japońskiej wyspy Okinawy - miejsce na świecie największej liczby aktywnych stulatków. Druga ścieżka to eliminacja starych programów, negatywnych nawyków i przyzwyczajeń, które oddalają człowieka od szczęścia, a zastąpienie je programem wspierającym wyjątkowość i odrębność własnego ego.

 

W książce na uwagę zasługują rozmowy o radości i szczęściu zaproszonych osób. Własną filozofię przedstawiła Grażyna Wolszczak, Bartek Jędrzejak, Ray Wilson, Katarzyna Werner, Miłosz Bronisz, Tomasz Zimoch, Ania i Szymon Brodziakowie. Oprócz ciekawych wypowiedzi w lekturze znajdziemy liczne „złote myśli”, także „złote wersety Pitagorasa”, m.in. „Dorosłe podejście do błędów, które zdarzyły się za dnia, pozwoli Ci lepiej je rozumieć i unikać ich w przyszłości” , „Są dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko”.

 

Książkę zamyka rozdział „Dzień otwartości”, w którym Joanna Janowicz daje prostą receptę szczęścia: „Trzeba być wdzięcznym i akceptować wszystko i mieć w sobie otwartość”. Wyraża też nadzieję, że każdy z nas ma wszystko, co potrzebne, aby tak żyć, by nie żałować niczego. Książka to zbiór wywiadów, felietonów publikowanych w różnych magazynach oraz wypowiedzi autorów, przez co materiał jest urozmaicony, a główny temat poruszony w lekturze przedstawiony z rozmaitych punktów widzenia. Autorka nie pragnie wskazywać drogi do szczęścia, ale inspiruje, aby odnaleźć ją w podróży po możliwościach. Książkę czyta się lekko i przyjemnie.

 

„#byćsobą. Żyć tak, by niczego nie żałować” to lektura przeznaczona dla tych, którzy poszukują własnej drogi do szczęścia i realizacji marzeń. Książka jest jednym z wielu poradników coachingowych znajdujących się na polskim rynku wydawniczym. Moja ocena 4/6

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!