Teraz Będziesz Kurą

Autor: Barbro LindgrenCharlotte Ramel

Okładka wydania

Teraz Będziesz Kurą


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Koralina

Posiadanie rodzeństwa zawsze łączy się z plusami i minusami. Wszystko zależy od danej chwili. Czasami dobrze jest mieć starszą siostrę lub brata, bo zawsze pomogą i zrozumieją. Młodsze rodzeństwo też się przydaje. Gorzej jest kiedy oboje chcą akurat bawić się tą samą zabawką lub przebrać się za tego samego bohatera z bajki. "Teraz będziesz kurą" to historia o tym jak to wszystko wygląda oczami dziecka.
Barbro Lindgren to uznana szwedzka autorka książek dla dzieci. W Polsce znana również z opowieści o "Maksie" i "Bolusiu". Jej historie są pełne ciepła i intuicjoniści. Książka "Teraz będziesz kurą" opowiada o rodzeństwie. Od razu wiadomo, kto w tym duecie jest starszy i ma decydujące zdanie. Zabierając się do lektury tej książki miałam mieszane uczucia. Historie o rodzeństwie zawsze są podobne. Najpierw się kłócą potem godzą, zupełnie jak w życiu. Ten kto ma brata lub siostrę, doskonale wie jak to jest. Jednak bardzo przyjemnie się zaskoczyłam. Nie jest to kolejna podobna bajka. Barbro Lindgren w bardzo ciekawy sposób pokazuje dziecięcą hierarchę. Sposób dobrania głównych bohaterów – wilk i kura. Pokazuje to w jaki pokrętny sposób działają i myślą dzieci. Nikt z dorosłych raczej nie wpadł by na takie połączenie. Oczywiście mówię tu o zabawię w wilka i kurę, ponieważ jak widać, ktoś dorosły jednak to wymyślił.

 

"Teraz będziesz kurą" to bajka uboga w słowa. W całej książce znajduje się nie wiele zdań. Jednak to, co prezentują w zupełności wystarcza. Nie trzeba dogłębnie tłumaczyć, co autor miał na myśli. Bardzo szybko wchodzimy w całą historię. Barbro Lindgren zadbała o atmosferę dziecięcej zabawy, która nigdy nie ma końca, no chyba że przychodzą rodzice. Dzięki tej książce można odkryć jak dzieci oddziaływają na siebie nawzajem. Nie jest ważne to, kto jest młodszy. Najważniejsze jest to, kto jest silniejszy. Przedstawienie dwóch przeciwstawnych bohaterów powoduje, że tworzy się hierarchia podporządkowana wilkowi. W książce nie jest opisane kim dokładnie jest to rodzeństwo, czy są to dwaj chłopcy, czy może brat z siostrą. Najważniejsze jest to, że wszystko jest podporządkowane wilkowi, co powoduje, ze kura w końcu ucieka do kogoś silniejszego, czyli rodzica.

 

Bardzo ważnym elementem tej historii są ilustracje. Stworzyła je Charlotte Ramel. Tworzyła grafiki do wierszy Ulfa Starka, czy serii Lotty Olsson. Charakterystyczna kreska, odpowiednia paleta kolorów, powodują, że jej styl jest bardzo charakterystyczny. W "Teraz będziesz kurą" dała popis kunsztu. Ilustracje idealnie oddają klimat książki. Stworzone przez nią postacie są sympatyczne i interesujące. Zachęcają do sięgnięcia po tę pozycję.

 

Szwedzcy autorzy mają to do siebie, że postrzegają inaczej świat niż ludzie z centralnej Europy. W ich historiach jest magia i intuicyjność, o którą trudno wśród innych autorów. Barbro Lindgren stworzyła historię, która opowiada się sama. Zwykła dziecięca zabawa przeradza się w opis hierarchii. Ta płynna granica między zabawą a ustalonym porządkiem powoduje, że książka "Teraz będziesz kurą" jest taka wyjątkowa. Na pewno ułatwi i pomoże zrozumieć to jak działa rodzeństwo w dziecięcym świecie. Uważam, że jest to bajka, z którą każdy powinien się zapoznać i wywnioskować własne spostrzeżenia.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!