Poradniki Oraz Inne Opowiadania Z Humorem

Autor: Ludwik Koczjark

Okładka wydania

Poradniki Oraz Inne Opowiadania Z Humorem


Dodatkowe informacje

 • Autor: Ludwik Koczjark
 • Gatunek: Humor
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 90
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 148x210 mm
 • ISBN: 9788381192408
 • Wydawca: Psychoskok
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Konin
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Sylfana

Ludwik Koczjark stworzył malutką, niepozorną książeczkę z opowiadaniami dla dorosłych, która rozbraja swoim prostym, aczkolwiek wyrazistym poczuciem humoru. Jego historie są takie codzienne, typowe, powszechne, takie, z jakimi spotykamy się na co dzień w normalnym życiu. Ma się wrażenie, że u tego autora to pogoda odgrywa pierwszoplanową rolę i to od niej uzależnione są dawane rady/porady dla czytelników. Cały zbiór zaczyna się kilkoma poradnikami wczasowicza – czyli cały cykl rozpoczynamy latem. Pisarz, w sposób żartobliwy mówi nam, jak najlepiej zaplanować wyjazd, gdzie w Polsce można się właściwie wybrać – tutaj przeważają dwie opcje – morze albo góry, z czego, według niego, tu i tu robi się to samo, tylko, że w górach nie ma morza, w którym można by się wykąpać. Zarysowuje humorystyczne sytuacje odnośnie sąsiadów, koszenia trawy, odśnieżania podjazdu i jeszcze wielu innych normalnych sytuacji z życia wziętych. Po wspomnianym lecie pojawia się jesień, zima, wiosna i poszczególne „wielkie dni” roku – przykładowo: Dzień Dziecka, wejście do Unii Europejskiej, Święta Wielkanocne, Święta Bożego Narodzenia, czy świętowanie Nowego Roku. Jest to zatem swoisty, bardzo „niepoważny” kalendarz z życia przeciętnego Polaka, mającego dzieci, pracę, samochód, dom… można by powiedzieć, że to nic nadzwyczajnego, ale jednak jakaś magia w tej typowości i codzienności z pewnością jest.

 

Czytelnik, czytając nawet wybiórczo niektóre opowiadania nie zgubi się w gąszczu tekstu. Każda historia to osobny epizod, nie łączący się z poprzednimi. Już wcześniej kilkukrotnie wspomniałam o charakterze tego tekstu, który ma być po prostu żartobliwy, zdystansowany, lekki i nieangażujący zbytnio naszego umysłu – można śmiało powiedzieć, że właśnie tak jest, przy czym momentami ma się wrażenie, że ten humor jest odrobinę naciągany i irytujący, próbujący jakby za wszelką cenę w każdej opisywanej sytuacji znaleźć coś śmiesznego. Całe szczęście, nie jest to jednak regularna tendencja i rzeczywiście w większości przypadków można się uśmiechnąć pod nosem, czy nawet rubasznie i nieskrępowanie zaśmiać się w głos.

 

Czy oprócz tego codziennego humoru jest w tej książeczce coś innego, co może zaciekawić czytelnika? Tak daleko niestety bym z pozytywną opinią nie wybiegała, bo jest to najzwyczajniejsze w świecie „szybkie czytadło” do wieczornej herbaty lub śniadaniowej kawy, jak kto woli. Można sobie tą książeczką poprawić humor. Jednak jakiejś ambitniejszej refleksji w niej nie odnajdziemy. Ale cały czas musimy pamiętać o tym, że zadanie, jakie sobie sam nałożył autor nie ma nic wspólnego z kreowaniem powieści ambitnej, refleksyjnej, poważnej. Tutaj pierwszą rolę odgrywa humor sytuacyjny i tylko przez jego pryzmat można nam ocenić książkę.

 

Muszę przyznać, że samego autora niestety nie znam i jest to moje pierwsze spotkanie z nim. Wydawałoby się, że jego Opowiadania z humorem to chyba całkiem niszowe wydanie, takie raczej dla lokalnej społeczności, bez tendencji chęci szerzenia myśli pisarskiej gdzieś dalej w świat. Dla tego, zapewne początkowego pisarza, nie jest to ważne, zapewne cieszy się, że jego opowieści trafią w ręce znajomych, sąsiadów, rodziny. Mimo małego warsztatu pisarskiego i doświadczenia, jak się domyślam, Ludwik Koczjark stworzył ciepłe, radosne czytadło dla każdego, kto chciałby w szarości codziennego życia odnaleźć mały promyk ciepłego słońca i uśmiechu. Cieszy, że można od czasu do czasu wziąć w ręce taką małą, niepozorną książeczkę i przeczytać, że w każdej doli można upatrywać się szczęścia, radości i pogody ducha. Polecam serdecznie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Komentarze  

0 # Wydawnictwo Psychosk 2018-11-06 08:42
Dziękujemy za recenzję i serdecznie pozdrawiamy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi

Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!