Okładka wydania

Sumienie Amazonii

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Sumienie Amazonii | Autor: Arkady Radosław Fiedler

Wybierz opinię:

Anna Wójcik

Arkady Radosław Fiedler, jako podróżnik z zamiłowania postanowił w końcu zmierzyć się z krainą tak uwielbianą przez swojego ojca. „Sumienie Amazonii” to dziennik z wyprawy przez „zielone płuca świata” - od La Paz do Cobija w Boliwii.

 

Arkady Fiedler swoje marzenie zrealizował w 1933 roku. O podróży do Amazonii rozmyślał od dziecka, a gdy już przybył na miejsce zakochał się w przepięknych motylach morpho i śpiewających, brzmiących niczym podwodne dzwony, rybami. Jego syn – Arkady Radosław – długo nie był w stanie zmierzyć się z tak ukochaną przez ojca Amazonią. Dopiero po 80 latach od jego wyprawy, wraz z grupą 4 podróżników wyruszył w gęstwinę.

 

Dziennik z tej niezwykłej podróży czyta się z niemałą ciekawością. Fiedler upersonifikował Amazonię i spoglądając na nią z szacunkiem, podziwem, a czasem przestrachem, próbuje zrozumieć i poznać jej tajemnice. Autor posiada charakterystyczny styl pisania. Jest on niezwykle kwiecisty, pełen metafor, wymyślnych epitetów oraz pytań retorycznych. Z tego powodu książkę czyta się z przyjemnością oraz poświęca się jej sporo refleksji.

 

Fiedler zwraca uwagę na wiele detali, które mogłyby z łatwością umknąć niejednemu podróżnikowi. Wszystko wydaje się go interesować oraz być wartym wspomnienia. Z wielką satysfakcją czytałam fragmenty o niesfornym żuczku prowadzącym wojnę z fotografem. Owad nie chciał za żadne skarby „zapozować” tak, by udało się stworzyć idealne zdjęcie. Fiedler opisuje te wydarzenia z humorem, ale i fascynacją. Sprawia, że poczynania fotografa stają się czymś ekscytującym do tego stopnia, że zaczynamy żałować, iż nie mogliśmy zobaczyć na własne oczy tego żuczkowego wojownika.

 

Zachwycający jest sposób w jaki Fiedler obserwuje i opisuje otaczające go cuda przyrody. Z niezwykłą lekkością przelewa swoje myśli na papier. Przeżycia z Amazonii ubarwia także licznymi i ciekawymi anegdotkami z innych podróży zarówno swoich, jak i swoich bliskich i współpodróżników. Na kartach książki wielokrotnie znajdziemy również cytaty z publikacji ojca Fiedlera. W ten sposób możemy także porównywać jakie wrażenie wywołały te same elementy przyrody zarówno u ojca, jak i u syna.

 

Dopełnieniem świetnego pod względem literackim dziennika są liczne fotografie. Naprawdę liczne. Pojawiają się w tym wydaniu już co kilka stron! Zamiast więc wkładki z kilkoma zaledwie zdjęciami – jak to ma miejsce w wielu książkach podróżniczych – znajdziemy tu kilkadziesiąt fotografii, które dodatkowo świetnie współgrają z tekstem. Gdy więc będziemy czytać o oswojonym jaguarze, już na następnej stronie będziemy mogli zachwycać się jego pięknem.

 

Warto tutaj również zaznaczyć, że nie wszystkie zdjęcia są dobrej jakości. Znajdziemy także kilka rozmazanych, niewyraźnych – co dla mnie stanowi dodatkowy atut książki, dodaje jej realizmu. Warto tu również zaznaczyć, że cały dziennik został wydrukowana na śliskim papierze, przez co fotografie w kolorze wyglądają przepięknie.

 

Podsumowując, zdecydowanie warto przeczytać ten dziennik z podróży po Amazonii – obecnie coraz bardziej niszczonej przez człowieka. Fiedler zwraca uwagę także na ten problem, wyrażając obawę przed tym, czy jego wnuki i prawnuki będą mogły również wyruszyć w to miejsce. „Sumienie Amazonii” jest bardzo dobrze napisaną i wydaną książką. Z pewnością wiele osób ucieszy się z takiego prezentu. Jedynym drobnym minusem jaki dostrzegłam jest waga książki. W podróży – o ironio! – może być nieco nieporęczna. Poza tym zdecydowanie trudno się tu doszukać jakichkolwiek mankamentów. Polecam!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto