Okładka wydania

Życie Ewangelią

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Życie Ewangelią | Autor: Jacek MoskwaJan Zieja

Wybierz opinię:

Pani M

Jak czytamy na okładce publikacji: „Życie Ewangelią to wznowienie wywiadu-rzeki przeprowadzonego przez Jacka Moskwę z niezwykłym człowiekiem. Ksiądz Jan Zieja nie doszedł nigdy do żadnych kościelnych stanowisk, a mimo to był jednym z najbardziej cenionych duszpasterzy i największych autorytetów moralnych swoich czasów. Był kapłanem, który całym swoim życiem realizował ideały ewangeliczne, czyli prawdę, miłość i ubóstwo. W rozmowach opowiada o dzieciństwie spędzonym we wsi Osse, o tym, jak po studiach w Warszawie pracował na Polesiu, zakładając Uniwersytety Ludowe i prowadząc akcje charytatywne. Mówi o dwóch pieszych pielgrzymkach do Rzymu, o swoim uwielbieniu dla Gandhiego i jego pacyfizmu. Tłumaczy, dlaczego mimo to był krótko kapelanem wojskowym, a podczas wojny - kapelanem Szarych Szeregów i Komendy Głównej AK. Z książki można dowiedzieć się także, że ratował Żydów, po wojnie był związany z Zakładem dla Niewidomych w Laskach, głosił na Jasnej Górze rekolekcje dla Episkopatu, w tym dla Karola Wojtyły. Przed wojną studiował judaistykę, po wojnie zaś nauczył się szwedzkiego tylko po to, by przełożyć na polski Drogowskazy Daga Hammarskjölda. W latach 70. został jednym z pierwszych członków Komitetu Obrony Robotników. Rozmowy uzupełnia kalendarium życia księdza Ziei oraz świadectwa osób, które go znały, m.in. Jacka Kuronia, Adama Michnika, Władysława Bartoszewskiego i wielu innych”.

 

W dzisiejszych czasach trudno jest żyć zgodnie z Ewangelią. Wielu ludzi o tym zapomina. Ksiądz Jan Zieja jest żywym dowodem na to, że to nie jest prawda. Udowadnia, że Bóg istnieje. Jego życie splata się z historią Polski, w której czynnie uczestniczył. To człowiek, który w każdym stara się odnaleźć coś dobrego. Odprawił nawet mszę dla niemieckich żołnierzy, co nie zostało oczywiście zbyt dobrze przyjęte przez innych. Oskarżono go nawet o zdradę z tego powodu.

 

Lektura tej publikacji wciąga. To nie jest książka religijna, która ma za zadanie nawrócić czytelników na właściwą drogę. Życie Ewangelią to dla niego nie cytowanie pisma, a okazywanie miłości i poświęcanie się dla innych.

 

Ksiądz Jan Zieja powinien być dla wielu ludzi autorytetem. Jest pozbawiony uprzedzeń, za nic ma stereotypy. Jest otwarty na człowieka i nie postrzega go przez pryzmat pochodzenia czy wyznania. To nie ma dla niego znaczenia. My przeważnie oceniamy innych „po okładce”. Przyczepiamy łatki. Jest nam tak łatwiej żyć. Po co szukać w kimś czegoś dobrego, skoro możemy z góry skreślić go za jego przekonania?

 

Publikacje uzupełnia wkładka z kilkoma zdjęciami. Na końcu jest aneks, w którym znajdziemy kalendarium życia księdza Jana Ziei, noty informacyjne, świadectwa innych ludzi, wybrane nauki tego duchownego oraz wspomnienia o nim.

 

Tytuł publikacji może zasugerować czytelnikom, że jest to publikacja o charakterze religijnym i mogą sięgnąć po nią wyłącznie osoby wierzące. Nic bardziej mylnego. To książka, którą mogą czytać zarówno katolicy, jak i ateiści. Jest przepełniona mądrością i zmusza do myślenia, nie można obok niej przejść obojętnie. Chętnie jeszcze kiedyś do niej powrócę.

 

Jeśli szukacie dobrego wywiadu-rzeki, możecie zapoznać się z tą publikacją. Jest napisana w bardzo przystępny i ciekawy sposób. Pochłonęłam tę opowieść w jedno popołudnie. Nie żałuję ani chwili, którą poświęciłam na lekturę. Sami musicie podjąć decyzję o tym, czy chcecie się z nią zapoznać.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial