Podróż Katii

Autor: Fabrizio Silei

Okładka wydania

Podróż Katii


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Życie człowieka to podróż, której to przebieg zależy mniej więcej po połowie - od losu i od nas na samych. Podróż, która może być piękną, radosną i szczęśliwą przygodą, ale może być też naznaczoną pułapkami, smutkami i dramatycznymi wydarzeniami drogą, której pokonywanie wymaga wielkiej siły, wiary i zaparcia. Jednak niezależnie od tego jaki obraz przybiera nasza życiowa podróż, ważne jest to iż każdy kolejny jej etap, każdy przeżyty dzień i każda dana nam godzina na tym świecie, stanowi dla nas wielką, ważną i piękną lekcję tego, czym jest ten fascynujący cud życia... O takiej podróży i takiej lekcji opowiada właśnie niezwykle ciepła, poruszająca i wzruszająca powieść pt. "Podróż Katii", autorstwa włoskiego prozaika - Fabrizio Silei. Książką, o której słów kilka pragnę opowiedzieć w niniejszej recenzji.

 

Bohaterką tej lektury jest 14-letnia dziewczynka - Katia, której to los nie nie oszczędzał od najmłodszych lat. Wychowywana przez samotną matkę, wielokrotnie zmieniająca miejsce zamieszkania, żyjąca w bardzo skromnych, by nie powiedzieć biednych warunkach. Oto jednak pojawia się szansa na lepsze życie, wiążąca się jednak z kolejną przeprowadzką... Niestety, już na starcie nie wszytko układa się tak jak powinno, gdyż na środku drogi psuje się wiekowy samochód obu pań. Wówczas to pojawia się tajemniczy mężczyzny - Vincenzo, który oferuje pomoc i podwózkę Katii i jej mamie. Od tego dnia Vincenzo staje się nieodłączną częścią życia obu kobiet, obiecując im bezpieczną przystań, dostatnie życie i rodzinne ciepło, jakiego obie od dawna pragnęły... Szybko jednak się okazuje, iż wszystko ma swoja cenę, zaś ten nieskazitelny obraz kryje w sobie mnóstwo rys, które wiodą Katię do życia przepełnionego kłamstwem, oszustwem i krzywdą...

 

Książka Fabrizio Silei stanowi sobą niezwykle mądrą, ciepłą i poruszają opowieść o poszukiwania swojego miejsca w życiu, o konieczności wybrania własnej drogi i podejmowaniu najważniejszych decyzji, które będą miały wpływ na całe życie bohaterów. To także historia o współczesnym świecie, żądzy bogactwa i upadku obyczajów, które ustąpiły miejsca cwaniactwu, przebiegłości i pieniądzu... Wreszcie jest to również piękna historia o przyspieszonym dojrzewaniu i dorastaniu, które to nigdy nie kończy się niczym dobrym... Tym samym książka ta przypadnie do gustu zarówno nastoletnim czytelnikom, jak i nieco starszym odbiorcom, którzy odnajdą w tej lekturze uniwersalne prawdy i mądrości, przedstawione tu w bardzo intrygujący, barwny, piękny literacko sposób.

 

Lektura tej pozycji niesie sobą moc emocji, pokaźną porcję niezwykłych wrażeń oraz potężny zastrzyk wzruszeń, skłaniających nas do ważnych przemyśleń i refleksji. To wszystko daje nam spotkanie z Katią i pozostałymi bohaterami tej historii, która to z jednej strony oferuje sobą piękną obyczajową opowieść o niespełnionych marzeniach i rozczarowaniach, z drugiej zaś pełnokrwistą opowieść spod znaku kryminału i sensacji, która także dodaje niezwykłego kolorytu tej historii. Owocem tego mariażu staje się fascynująca, nieprzewidywalna i trzymająca nas w napięciu do ostatniej strony opowieść, której to poznawanie stanowi wielką i bardzo przyjemną ucztę literacką. Ważny przy tym jest to, iż książka ta jest tak bardzo nieszablonowa, inna, wyróżniająca się z szeregu współczesnych powieści literackich dla młodzieży, oferująca nam tutaj sobą coś znacznie więcej, aniżeli tylko barwny romans na pierwszym planie. Tym czymś jest wielka, życiowa i wspaniale tu napisana mądrość życiowa, której to nie sposób przecenić...

 

Bardzo silną stronę tej opowieści stanowią jej bohaterowie - Katia, Patrycja i Vincenzo. To niezwykle barwne, intrygujące, wyraziste i na swój sposób nieodgadnione postacie, których to poznawanie i odkrywanie strona po stronie, jest wielką przygodą. I tak Katia jest wspaniałą, inteligentną, wrażliwą dziewczyną, które nie narzeka na swój los, ciesząc się tym, co ma... To tak naprawdę wciąż jeszcze dziecko, które to zostaje zmuszone tu do przyspieszonego dojrzewania i dorastania, jak i również podejmowania trudnych wyborów pomiędzy dobrem i złem. Bardzo polubiłam tę postać i szybko też zżyłam się z Katią, kibicując jej w jej niełatwych poczynaniach... Jej mama jest także dobrym człowiekiem, skrzywdzonym przez byłego męża i przez los, która to pragnie zaznać w swym życiu jeszcze odrobiny miłości, ciepła i szczęścia... To postać tragiczna, która to tak bardzo pragnie lepszego życia dla siebie samej i dla swej córki, iż nie dostrzega przy tym otaczającego ją zła, jakie wnosi w ich egzystencję Vincenzo... Skoro już mowa o tym Panu, to nie można określić go innym mianem, aniżeli złego człowieka, żerującego na krzywdzie innych. Złodziej, oszust, podły typ, który oczarowuje i rozkochuje w sobie mamę Katii, a następnie bez skrupułów wykorzystuje ją i jej córkę do swych ciemnych interesów. Przy tym trzeba tu przyznać, iż w swej "czarnej" roli wypada on naprawdę okazale, za co należą się wielkie słowa uznania pod adresem autora tej książki...

 

Książka ta stanowi także fascynującą opowieść o współczesnych Włochach, czyli kraju nie do końca tak pięknym i cudownym, jakby to mogło się nam wydawać. Oczywiście, zachwycają nas opisane tu piękne krajobrazy, kultura, kuchnia itd, ale z drugiej strony zaskakuje narracja o biedzie, ogromnym rozwarstwieniu społecznym, czy też warunkach, w jakich to żyją mniej dobrze sytuowani mieszkańcy Italii. Naturalnie, każdy kto choć raz był w tym kraju, będzie zachwycony tą opowieścią, która wraz ze swoją lekturą przenosi nas do Włoch, o których to Fabrizio Silei potrafi pisać bardzo ciekawie, barwnie i przekonująco, nawet jeśli nie zawsze tylko i wyłącznie pięknie. Poza tym spotkanie z tą książką stanowi także doskonała okazję do obcowania ze współczesną włoską literaturą, której to wciąż w naszym kraju nie pojawia się za dużo, a która to ma sobą naprawdę bardzo wiele ciekawego do zaoferowania...

 

Książkę tę czyta się z wielką ciekawością, zainteresowaniem i zaangażowaniem, nie zauważając zupełnie tego, iż tak szybko docieramy do jej finału. Oto bowiem siłą tej historii jest jej wielka uniwersalność, każąca uwierzyć w tę opowieść, żyć życiem jej bohaterów, ronić łzy nad jej kartkami... Myślę bowiem, iż historia Katii mogłaby wydarzyć się w każdym kraju i w każdym czasie, gdyż porusza ona tak bardzo prawdziwe, życiowe i ludzkie sprawy, iż dotyczą one każdego z nas. Miłość, rozczarowania, niesprawiedliwość losu i źli ludzie, którzy krzywdzą innych - czyż wszystko to nie jest kwintesencją współczesnego świata...? Jednak wbrew pozorom książka ta niesie sobą bardzo pozytywny przekaz, mówiący o tym iż ostateczny wybór tego, jak żyjemy, jakimi ludźmi jesteśmy i jakimi wartościami będziemy kierować się w swoim życiu, zależy zawsze tylko i wyłącznie od nas samych...:)

 

Polecam z pełnym przekonaniem każdemu czytelnikowi sięgnięcie po powieść "Podróż Katii", której to lektura niesie sobą wiele mądrości, jakiej to nie sposób nie docenić. A że przy tym została ona napisana w barwny, intrygujący i wielce pasjonujący sposób, to już tylko i wyłącznie wartość dodana, z której należy się cieszyć:) Ponadto jest to bez wątpienia jedna z najbardziej ambitnych pozycji dla młodzieży, jakie tylko w ostatnim czasie zagościły na polskim runku wydawniczym, co także warto i trzeba docenić.

Książkomaniaczka

Sięgając po książkę "Podróż Katii" nie do końca byłam przekonana czy warto ją przeczytać, ponieważ nigdy wcześniej o niej nie słyszałam. Jednak cieszę się, że zaryzykowałam. Chciałam po prostu zapoznać się z twórczością innych pisarzy niż polscy, angielscy, czy amerykańscy. Zamówiłam ją tylko dlatego, że opis mnie zaintrygował i chciałam poznać fabułę tej powieści. Fabrizio Silei sprawił jednak, że się nie zawiodłam. Wręcz zakochałam się w tej książce. Powieść porywająca, wciągająca (również emocjonalnie) od pierwszej strony. Każdy rozdział zostawia nutkę niedosytu. Naprawdę jestem pod wrażeniem! Bardzo się cieszę, że dane było mi przeczytać tę piękną książkę. Fantastycznie było się zapoznać z włoską twórczością, która na trwałe zostanie w mojej pamięci.

 

Katia to czternastoletnia włoska dziewczyna, która większość swojego życia spędza w podróży. Jej ojciec zostawił ją i jej matkę. Co więcej nie płaci alimentów, a one nie mają z czego żyć. Wiedzie ona skromne życie u boku swojej matki. Dlatego też podróżują. Mama Katii, Patrycja chce, aby jej córka była szczęśliwa, jednak nie może jej tego zapewnić, bez pracy.

 

Z góry zaplanowana podróż okazuję się przynieść niespodzianki. Nieoczekiwanie los sprawia, że na ich drodze pojawia się tajemniczy Vincenzo. Początkowo pomaga w sposób nieznaczny, jednak (jak się można domyśleć) on i Patrycja zakochują się w sobie. Katia bardzo cieszy się z tego powodu, ponieważ Vincenzo (nie ukrywajmy) ma pieniądze i dziewczynka może mieć to o czym zamarzy. Nowe buty, nowy telefon. Natomiast jej matka jest w końcu szczęśliwa. Jednak nie jest wcale tak kolorowo jak się może wydawać. Początkowo, gdy Katia i jej mama dowiadują się jak zarabia nie jest tak wesoło. Mimo wszystko obie dają się wciągać w te intrygi, obie są dobrymi aktorkami i wspólnymi siłami w ciągu krótkiego czasu mogą zbić fortunę. Niestety sielanka nie potrwa długo. Gdy nasi bohaterowie zatrzymują się we włoskim Palermo wszystko zaczyna się sypać. Powieść w której kłamstwo pociąga kłamstwo. Intrygi, oszustwa. Zaczyna się niewinnie od jednego malutkiego oszustwa, jednak jak się okazuje to za mało i trzeba więcej i więcej. Mało tego Fabrizio Silei pokazuje nam jak łatwo zmanipulować osoby, które ufają nam bezgranicznie.

 

„– [...] Uważacie, że świat dzieli się na uczciwych i oszustów, na złych i dobrych... jak w bajkach.
Spojrzałyśmy na niego bez zrozumienia.
– Tymczasem, moje panie, wcale tak nie jest, a ten świat jest tak okrutny, że gdziekolwiek się odwrócisz, tam ciebie oszukają".

 

Katia w Palermo poznaje przyjaciółkę Federicę, oraz zapoznaje się z uczuciem miłości, gdy zakochuje się w chłopaku, Luce, który wywołuje u niej objawy miłosnej choroby. Dziewczynka bardzo dobrze czuje się w tym miasteczku i nie chce Palermo opuszczać.

 

"A jednak po raz pierwszy w życiu,nie robiłam nic innego, jak tylko myślałam o nimi byłam pewna, że jestem w nim zakochana. Myśli mi odfruwały podczas lekcji tak, że nawet o naszych grach z Vicenzo już nie myślałam".

 

Książkę mogę polecić z całego serca. Jest to jedna z tych książek, które trzeba przeczytać, aby się przekonać jaka jest dobra. Książka o której trudno zapomnieć, trudno się z nią rozstać. Szybka akcja, świetna fabuła, bohaterowie z idealnie dopasowanymi charakterami. Powieść wciągająca, wręcz nie można się od niej oderwać nawet na chwilę. Jedna z lepszych książek, które znajdują się w mojej biblioteczce. Zupełnie inna historia niż wszystkie mi znane, wręcz nietuzinkowa, co czyni ją taką niezwykłą.

Anena

Katia jest nastolatką, którą życie nie rozpieszczało. Wychowująca ją samotnie matka zawsze zmagała się z niedostatkami pieniędzy, więc dziewczyna musiała nauczyć się nie tylko oszczędności, ale także szybkiego przystosowania się do nowych miejsc. Tak dzieje się także teraz. Katia wraz z matką wyruszają w podróż do nowego miejsca, gdzie mają możliwość rozpoczęcia lepszego życia. Niestety w trakcie podróży psuje się ich wysłużony samochód. Nieoczekiwanie z pomocą przychodzi im Vincenzo, człowiek bardzo tajemniczy, ale i przyciągający uwagę. Jaki cel ma ten przystojny, pewny siebie milioner? Czy na pewno stara się pomóc spotkanym przypadkowo podróżniczkom? Dlaczego wprowadza je w świat bogactwa pozwalającego zaspokoić każdą zachciankę?

 

Najważniejszą postacią tej bardzo ciekawej powieści jest Katia. Czternastolatka została bardzo doświadczona przez los i posiada bagaż emocji, których dziewczyna w jej wieku nie powinna znać. Z powodu licznych przeprowadzek, które zawsze mają zapoczątkować dobrą passę w życiu jej matki, nastolatka nie może znaleźć sobie prawdziwych przyjaciół. Ta bystra i uzdolniona pod względem matematycznym dziewczyna jest na początku powieści postacią raczej słabego charakteru. Ale dopiero pod koniec książki pokazuje swój potencjał i stara się przezwyciężyć rolę posłusznego dziecka spełniającego każde zachcianki dorosłych.

 

Intrygującą postacią jest również matka Katii, kobieta nieco zbyt naiwna i wierząca w baśniowe zakończenia. Poświęca się w dużej mierze wychowywaniu córki, którą bardzo kocha i chciałaby zapewnić jej dobre warunki życia, a w głębi duszy marzy o mężczyźnie, który pokochałby ją mimo wszystko.

 

I właśnie wtedy w życie dwóch poszukiwaczek szczęścia wkracza Vincenzo. Człowiek, którego charakter jest bardzo trudno określić jednoznacznie. Z jednej strony biznesmen otaczający się luksusem, a z drugiej szaleniec o chwiejnej osobowości, który ma wszystko oprócz prawdziwego domu.

 

Powieść nieznanego w Polsce włoskiego prozaika okazuje się lekturą wciągającą, którą nie sposób porównać do jakiejkolwiek innej powieści. Autor pozwala swoim postaciom żyć własnym życiem, co powoduje, że podejmowane przez nich decyzje powodują wiele nieoczekiwanych wydarzeń i konsekwencji. Uważam to za ogromny atut powieści, która odchodzi od utartych schematów, by zaskoczyć czytelnika nieoczekiwanym zwrotem akcji i oryginalną koncepcją. A największym jej walorem jest ukryty przekaz, piękny i skłaniający młodego odbiorcę do refleksji.

 

Podróż Katii to wzruszająca powieść o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Nastolatka i jej matka zostają wystawione na wiele prób, które mają pomóc im w podjęciu ważnych decyzji. Tytułowa bohaterka dostaje bolesną szkołę życia, która wymusza na niej szybsze dorastanie. Młodziutka Katia po kolejnych perypetiach musi dokonać wyboru, czy iść drogą fałszywego szczęścia i blichtru, czy kroczyć ścieżką pełną przeciwieństw i wyzwań, które wzmocnią jej charakter. Po bolesnych przeżyciach dziewczyna wyrusza w podróż, podczas której nie tylko pozna smak pierwszej miłości i przekona się, jakie to uczucie spotkać serdeczną przyjaciółkę, ale także pozna samą siebie.

 

To książka bardzo ważna dla młodego czytelnika, który dopiero wkracza w okres dorosłości i zaczyna podejmować samodzielne decyzje. Dlatego cieszy mnie fakt, że powieściowi bohaterowie mają być drogowskazem dla nastoletniego odbiorcy, którego uczą miłości do człowieka i umiejętności pokonywania trudności. Bardzo dobrze, że autor zrezygnował z nachalnych moralizatorskich pouczeń i oddał głos Katii, z którą nastolatki mogą się łatwo utożsamić.

 

Jeśli szukacie powieści interesującej poruszającej ważną tematykę, to warto sięgnąć po książkę Fabrizio Silei. Zamiast cukierkowej historyjki miłosnej, włoski autor zaproponował wciągającą od pierwszej strony historię poświęconą najważniejszym wartościom, które przydadzą się wkraczającemu w dorosłość młodemu czytelnikowi. To bardzo realistyczna powieść z interesującymi bohaterami, których losy nastolatek będzie z uwagą śledził. W zupełności zgadzam się z oceną tej powieści zawartą na okładce: "Jedna z tych książek, które porywają od razu, wciągają emocjonalnie dzięki ciekawej życiowej historii i wartkiej, narastającej akcji”.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!