Zły Dotyk - Nie!

Autor: Delphine SaulièreBernadette Després

Okładka wydania

Zły Dotyk - Nie!


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 4 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 4 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Co jakiś czas słyszymy w mediach doniesienia o przypadkach wykorzystywania seksualnego dzieci przez dorosłych. To oczywiście tylko wierzchołek góry lodowej tego dramatycznego procederu, gdyż każdego dnia i każdej nocy dochodzi do podobnych sytuacji w wielu polskich domach, które to na zawsze pozostają tajemnicą czterech ścian mieszkania... Dlatego też z tym większą mocą należy walczyć z tym strasznym problemem, edukować i uświadamiać dzieci czym jest "zły dotyk", jak i również uczyć je tego, jak powinny się zachować w przypadku zaistnienia takiej sytuacji. Doskonałym punktem wyjścia dla tej nauki będzie z pewnością lektura niewielkiej książeczki pt. "Zły dotyk. Nie!", autorstwa francuskiego duetu pisarskiego - Delphine Sauliere i Bernadette Despres, która to ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Muchomor.

 

Pozycja ta ma charakter komiksowego poradnika i przewodnika dla najmłodszych czytelników, uczącego ich jak reagować i postępować w przypadku niewłaściwych zachowań dorosłych, względem ich. Składa się na nią pięć mini opowieści rysunkowych, w których to ich główni dziecięcy bohaterowie stykają się z przypadkami prób molestowania seksualnego przez dorosłych. Każda z historyjek opatrzona jest zaś stosownym komentarzem i przedstawieniem sposobu właściwego zachowania dziecka w takiej sytuacji. I tak oto Hela, Tomek, Zosia, Piotrek i Ania opowiadają nam tutaj swoje historie, w których spotkali się z przypadkami zaczepiania i molestowania dorosłych, oraz o tym jak sobie w tych sytuacjach poradzili. Co ważne, całość ma bardzo bezpieczny, łagodny i przystępny dla małego dziecka charakter, dzięki czemu to lektura tej książki będzie dla niego edukacyjną przyjemnością.

 

Problem molestowania seksualnego dzieci jest niezwykle skomplikowaną, trudną i złożoną kwestią, gdyż oto z jednej strony uświadamianie i uczenie najmłodszych o tym zagrożeniu jest ważne i konieczne, z drugiej strony zaś nikt nie chce straszyć swoich dzieci i narażać je na stresujące rozmowy na temat "złego dotyku"... Autorom tej książki udało się niejako odnaleźć tu złoty środek w tym rozwarstwieniu, gdyż swoim komiksowym dziełem uczą dzieci rozpoznawania, rozumienia i przeciwstawiania się zagrożeniom związanym z molestowaniem seksualnym, lecz przy tym czynią to w bardzo lekkiej, przyjaznej dziecku, niemalże bajkowej formie, która z pewnością nie wzbudzi w nim strachu, poczucia zagrożenia i lęku, lecz ciekawość, zainteresowanie i przede wszystkim zrozumienie istoty problemu, a więc tego że dziecko zawsze jest ofiarą i że ma prawo powiedzieć "NIE". To niezwykle cenna i ważna publikacja, która powinna znaleźć się w każdym polskim domu...

 

Pięć mini opowieści komiksowych, jakie to znajdujemy w tej książce, przedstawiają bardzo różne sytuacje i przypadki molestowania seksualnego, z jakimi to mogą zetknąć się dzieci. I tak Hela opowiada o nagabywaniu i zaczepianiu przez swojego sąsiada, który zaprasza ją do swojego mieszkania w celu pokazania kolekcji swoich zdjęć...; Tomek dzieli się swoją historią nieprzyjemnego spotkania ze starszym kuzynem, który to pod błahym pozorem wtargnął do łazienki podczas kąpieli chłopca; Zosia relacjonuje nam zetknięcie się z pewnym dorosłym panem, który uparcie oferował jej podwózkę swoim autem; Piotrek opowie nam o natarczywym zachowaniu swojego trenera od jazdy konnej, który chciał zmusić chłopca do całusa; zaś Ania opisuje niemiłą sytuację ze swym ojczymem, który pod nieobecność mamy został sam na sam z dziewczynką w ich mieszkaniu... Każda z tych historii przedstawiona została tutaj w bardzo bezpieczny, prosty i logiczny sposób, tak by dziecko mogło w pełni zrozumieć całą sytuację, wyciągnąć z niej odpowiednie wnioski, rozpoznać co jest złym, a co właściwym zachowaniem, jak i również nauczyć się odpowiednio reagować, tak by nie stała mu się żadna krzywda. Ważne tutaj jest to, iż autorzy przedstawili tak wiele możliwych scenariuszy seksualnego molestowania, jak i również tak wiele sposobów przeciwdziałania im, m.in, poprzez rozmowę z rodzicami, nauczycielem, dziadkiem, czy też po prostu głośne krzyczenie w miejscu publicznym, tak by każdy usłyszał że dzieje się coś złego.

 

Tak trudna i skomplikowana kwestia jak seksualne molestowanie dziecka, mogła być ukazania bezpiecznie i czytelnie jedynie pod postacią intrygujących, ale też i kojących, ilustracji. I muszę tutaj przyznać, iż wypełniające tę książeczkę rysunki komiksowe są po prostu genialne! Z jednej strony ciekawią swoją tematyką, przyciągają wzrok pięknymi kolorami i świetną kreską, a z drugiej zaś oddają w doskonały i (- raz jeszcze to podkreślę -) bezpieczny dla dziecka sposób, charakter zagrożenia, z jakim to spotykają się bohaterowie tych pięciu historyjek. Dziecko będzie zachwycone tymi ilustracjami, a skoro tak, to również i zawartość merytoryczna tych obrazków i komentujących je treści, na pewno zaciekawią małego czytelnika.

 

Raz jeszcze słowa uznania należą się Wydawnictwu Muchomor, które przygotowało naprawdę bardzo okazałą i ładną oprawę dla premiery tej pozycji. Przede wszystkim mam tu na myśli sztywną, a więc wytrzymałą oprawę, bardzo przejrzysty i czytelny układ ilustracji i treści, doskonałej jakości kolory, co w przypadku komiksowego charakteru tej książeczki ma kolosalne znaczenie, jak i również dobrej jakości papier, który także pozwala na czerpanie większej przyjemności przy kontakcie z tą pozycją. W przypadku literatury dziecięcej, a mimo wszystko do takiej kategorii powinno zaliczyć się ten poradnik, oprawa i wydanie mają wielkie znaczenie, i w związku z tym należy cieszyć się z tego faktu, iż Wydawnictwo Muchomor doskonale zdaje sobie z tego sprawę:)

 

"Zły dotyk. Nie!" to świetna, potrzebna i ważna książka, którą polecam wszystkim rodzicom, tak by mogli oni prześledzić jej treść wspólnie ze swymi dziećmi. Dobrze by się stało, by również choć jeden egzemplarz tej pozycji znalazł się w każdym polskim przedszkolu i w każdej polskiej szkole podstawowej, tak by pod okiem opiekuna i nauczyciela dzieci mogły poznać tych pięć mądrych historyjek, a następnie przedyskutować je we wspólnym gronie. Z pewnością takiej książki w naszym kraju jeszcze nie było, i dlatego też jej wartość i ważność są bardzo duże. To bezpieczny, mądry i podany w przyjazny dziecku sposób poradnik o tym, jak skutecznie mówić nie wobec "złego dotyku". Polecam!

 

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!