Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Hobbysta

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Agnieszka Pruska
 • Tytuł Oryginału: Hobbysta
 • Gatunek: KryminałSensacja
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 416
 • Rok Wydania: 2015
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 120x195 mm
 • ISBN: 9788364307522
 • Wydawca: Oficynka
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdańsk
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Hobbysta | Autor: Agnieszka Pruska

Wybierz opinię:

Lucca

Trochę inna historia...

 

Przyszła pora na recenzję książki Agnieszki Pruskiej. I będzie to jej książka pod tytułem Hobbysta. Jak się okazuje jest to druga część cyklu przygód gdańskiego komisarza Barnaby Uszkiera. Pierwsza część nosi natomiast tytuł Literat.

 

Na samym początku warto także kilka słów napisać na temat samej autorki. Agnieszka Pruska osobiście dla mnie jest wzorem kobiety wszechstronnej. Bowiem nie tylko jest pisarką, felietonistką oraz recenzentką serwisu Zbrodnia w Bibliotece, ale także ćwiczy aikido, odnosząc liczne sukcesy w tej dziedzinie.

 

Jak w każdym dobrym kryminale osią rozgrywającej się akcji jest morderstwo. Tym razem ofiarą jest mężczyzna – wędkarz, którego ciało zostaje odnalezione na poligonie wojskowym.

 

Gdański komisarz Barnaba Uszkier wysyła rodzinę na wakacje do małej wsi położonej nad malowniczym jeziorem Krosino. Wakacyjną idyllę słomianego wdowca przerywa znalezienie zwłok niezidentyfikowanego mężczyzny na pobliskim poligonie. Niepokój policjanta wzmaga fakt, że jego synowie właśnie rozpoczęli zabawę w detektywów i prawdopodobnie znaleźli ślady morderstwa. Nie zwlekając, jedzie z technikami na miejsce zdarzenia, by rozpocząć skomplikowane i wielowątkowe dochodzenie. Czy jego bliskim zagraża niebezpieczeństwo?

 

Kryminał autorstwa Agnieszki Pruskiej charakteryzuje się przede wszystkim ukazaniem procesu policyjnego dochodzenia. Znajdziemy tutaj liczne opisy pracy, jaką wykonują śledczy - od zbierania dowodów, poprzez przesłuchiwanie świadków. Wszystko to ma pokazać Czytelnikowi, że praca policji kryminalnej jest niezwykle trudna, żmudna i nie zawsze przynosi spektakularne sukcesy. Nie jest tak, że śledczy wszystko otrzymują niemal na tacy, że wszystko przychodzi im tak łatwo. Ich prawdziwa praca okupiona jest wieloma godzinami wysiłku, po to, aby ustalić przyczyny i sprawcę morderstwa. Dzięki takim opisom Czytelnik ma niebywałą okazję do poznania zwykłej pracy techników policyjnych, samych policjantów. W ten sposób może sobie wyrobić własne zdanie na temat ich pracy. Wchodzi niemal za kulisy ich pracy i widzi wszystko z trochę innej perspektywy.

 

To, co trzeba docenić w powieści jest przede wszystkim niezwykła dbałość o detale. Dzięki temu możliwe było otrzymanie prawdziwego obrazu samych policjantów, jak również ich pracy, która nie zawsze jest kolorowa. Dzięki temu bardzo wyraźnie widać, jakim trudem okupione jest często dotarcie do prawdy i odkrycie mordercy.

 

Warto także zwrócić uwagę na głównego bohatera. Chociaż posiada dość charakterystyczne imię – jak dotąd w żadnej książce nie spotkałam się z tym imieniem – Barnaba, to należy podkreślić, że jest postacią, która zapada w pamięć. Wszystko to dlatego, że jest dość charakterystyczna i nietuzinkowa.

 

Podsumowując, powieść Agnieszki Pruskiej nie możemy zaliczyć do kryminałów, które charakteryzują się wartką i niezwykle dynamiczną akcją. Wprost przeciwnie, tutaj czegoś takiego nie znajdziecie. Nie znaczy to jednak, że Czytelnik podczas lektury książki nudzi się okropnie. Chociaż akcja książki nie jest dynamiczna, to nie znaczy, że nie jest wciągająca. Występuje tutaj wiele postaci i wątków, które pozornie ze sobą się nie łączą i początkowo mogą wprowadzać lekki chaos. Jednak wszystko to zmierza do wyjaśnienia głównej zagadki.

 

Jak już wspomniałam wyżej, nie jest to książka dla Czytelników pragnących mocnych wrażeń. Jednak nie zawiodą się ci, którzy poszukują czegoś innego – swoistej odskoczni od rzeczywistości. Hobbysta jest także powieścią, która wciąga, ponieważ z każdą stroną chce się coraz bardziej rozwikłać zagadkę i poznać wreszcie rozwiązanie. Natomiast świetnie skonstruowana kryminalna intryga skutecznie wyprowadza Czytelnika w pole, co też uczyniła ze mną. W pewnym momencie poddałam się i nie próbowałam dalej sama odgadnąć zakończenia. Wszystko to sprawia, że książkę zapamiętam na długo.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial