Okładka wydania

Horoskop Chiński

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Henryk Antoni Rekus
 • Tytuł Oryginału: Horoskop Chiński Twój Charakter I Przyszłość Według Tradycyjnej Mądrości Wschodu
 • Gatunek: PoradnikiPsychologiaZdrowie
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 424
 • Rok Wydania: 2015
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 140 x 205 mm
 • ISBN: 9788373777293
 • Wydawca: Studio Astropsychologii
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Białystok
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 5 votes
Polecam: 100% - 4 votes

Polecam:


Podziel się!

Horoskop Chiński | Autor: Henryk Antoni Rekus

Wybierz opinię:

TomG

Przyznam się szczerze, że nigdy nie ciągnęło mnie do różnego rodzaju przepowiedni, horoskopów, mistycyzmu, zjawisk paranormalnych i tym podobnych. Owszem, lubię obejrzeć film traktujący o czymś niezwykłym, jakiś dobrze zrealizowany horror, w którym straszna przepowiednia odgrywa istotną rolę, ale nie znaczy to jeszcze, że sam jestem przesądny i zimny pot zalewa mi oczy, kiedy tylko nadchodzi piątek trzynastego. Bo nie jestem i czy to przesądne daty, czy inne bezpodstawnie rodzące się w człowieku obawy zawsze jakoś były mi obojętne.

 

Z drugiej strony ciekawie czyta się książki dotykające sedna ludzkich wierzeń, ich systemów – różnych w zależności od kultury, w jakiej się zrodziły – czy przesądów. Jedną z takich książek jest Horoskop chiński, którego autor wiele pracy włożył w powstanie swojego dzieła, podręcznika w zasadzie. Począwszy od elementarnych definicji mających zastosowanie w chińskich wierzeniach, takich jak znaczenie Ying i Yang, a także podziału ludzi wedle tych dwóch kategorii, poprzez wyjaśnienie istoty pięciu żywiołów oraz zależnych od nich cech osobowości, a skończywszy na kompletnym objaśnieniu znaków zodiaku i odpowiadającym im w naturze zwierząt. W efekcie tej bez wątpienia długiej pracy Henryk Rekus oddał w ręce czytelnika książkę ponad czterystustronicową, zawierającą całe mnóstwo symboliki, ale także sporo usystematyzowanych tabel mających uwidaczniać swoiste zależności między poszczególnymi znakami.

 

Jak pisze we wstępie autor, chiński system astrologiczny ma charakter księżycowy, co ma znaczenie przy późniejszym poznawaniu zawartych w książce treści. Co ciekawe, został on zapożyczony od Babilończyków, a następnie rozwinięty, aż do złożonej formy, w której badacze astrologii widzą go dzisiaj. Mimo tego przedstawione charakterystyki należy przyjmować stosunkowo elastycznie, pamiętając, by modyfikować je w zależności od posiadanych przez daną osobę uwarunkowań, takich jak na przykład liczby Duchowej lub liczby Drogi Życia.

 

W astrologii chińskiej nie zabraknie czytelnikowi stosunkowo skomplikowanych zestawień. Dla przykładu napiszę, że różne żywioły mają znaczenie dla przypisanych im planet i pór roku, a także kierunków geograficznych. Powiedzmy Metal. Żywioł ten to kierunek zachodni i jesień, a jego planetą jest Wenus. Najbardziej uniwersalną planetą zaś jest Ziemia, łącząca w sobie wszystkie elementy i środek roku.

 

Horoskop chiński zawiera ciekawe zestawienia zwierzęcych znaków oraz ich odpowiedników, sugerujących czytelnikowi na przykład to, jakie relacje mogą zachodzić pomiędzy nim a jego partnerem czy partnerką, oraz czy wybór tego akurat znaku na swojego życiowego partnera może okazać się szczęśliwy. Relacja Małpa – Skorpion może oznaczać, że Małpa będzie dostarczać Skorpionowi różnego rodzaju cech, wpływać na niego, mobilizować do działania bądź wprost przeciwnie, wywierać zgoła odmienny skutek. Zależności tych jest tyle, że nie sposób opisać ich wszystkich w recenzji, dlatego zwolenników horoskopów i astrologii zachęcam do sięgnięcia po pracę Henryka Rekusa. Wszystkim innym zaś napiszę, że Horoskop chiński jest książką przemyślaną, przygotowaną z odpowiednią dozą wymagającej pracy, wyczerpującą w swoim temacie i – co tu dużo pisać – w dużym stopniu intrygującą. Nawet ja sam, który na co dzień nigdy nie czytam żadnych horoskopów, nie wierzę w zachowania przynoszące pecha czy szczęście i jestem tak samo przesądny jak sterta gruzu, dałem się wciągnąć usystematyzowanym zestawieniom astrologicznym Henryka Rekusa. Naturalnie dalej zapieram się rękami i nogami w swoim twierdzeniu, że horoskopy to tylko efekty różnego rodzaju statystycznych analiz i zestawień, żadne tam mające się sprawdzić przepowiednie, ale nietrudno zauważyć, że całkiem wiele rzeczy ma swoje odwzorowanie w rzeczywistości i chyba to jest właśnie ten aspekt, dzięki któremu wielu ludzi wierzy w tego typu przepowiednie i stosowaną w astrologii symbolikę znaczeniową. Dla Was wszystkich więc, którzy wierzycie w siłę symbolów i przypisywanych im znaczeń, Horoskop chiński będzie książką ze wszech miar zadowalającą.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial