Okładka wydania

Gregor I Niedokończona Przepowiednia

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Suzanne Collins
 • Tytuł Oryginału: Gregor The Overlander
 • Seria: Kroniki Podziemia
 • Gatunek: Powieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Dorota Dziewońska
 • Liczba Stron: 396
 • Rok Wydania: 2015
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 130 x 200 mm
 • ISBN: 9788379660131
 • Wydawca: IUVI
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5,5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Gregor I Niedokończona Przepowiednia | Autor: Suzanne Collins

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Na bajkę nigdy nie jesteśmy zbyt dorośli:). Czasami tylko na wskutek wielu "dorosłych" obowiązków o tym po prostu zapominamy.. Wystarczy jednak krótka wizyta w księgarni, bibliotece lub w pokoju Naszego dziecka, rzut okiem na niezwykle intrygującą i barwną okładkę, sięgnięcie po ową pozycję, przeczytanie krótkiego opisy na tylnej stronie i.. - witaj świecie beztroskiego dzieciństwa:)! No dobrze, może nie zawsze tak to działa, ale bynajmniej w Moim przypadku tak to właśnie wyglądało;). Dodam tylko, iż książką tą była powieść Suzanne Collins, pt. "Gregor i niedokończona przepowiednia", która ukazała się właśnie nakładem "Wydawnictwa IUVI".

 

Powieść autorki niezwykle popularnego cyklu "Igrzyska śmierci", przenosi Nas tym razem do Nowego Jorku (tego rzeczywistego). Poznajemy tam 11-letniego Gregora i jego młodszą siostrzyczkę - Botkę (właściwie to Margaret), którą chłopiec opiekuje się podczas nieobecność pracującej mamy. Ojciec dzieci zaginał bowiem przed kilku laty w niewyjaśnionych okolicznościach. Na wskutek niefortunnego zbiegu okoliczności, rodzeństwo odnajduje w piwnicy domu tajemne przejście do fantastycznego świata - Podziemia. Ów świat, jak sama nazwa wskazuje, to podziemia Nowego Jorku, w którym żyją ludzie w sąsiedztwie z ogromnymi karaluchami, nietoperzami, pająkami, szczurami i innymi przerażającymi stworzeniami.. Pokój i zgoda pomiędzy mieszkańcami Podziemia wisi na włosku, zaś widmo wojny staje się wyraźniejsze z każdym kolejnym dniem. Gregor stanie się głównym bohaterem tej skomplikowanej rozgrywki pomiędzy światem ludzi i olbrzymich stworów, a przy okazji zyska szanse na poznanie prawdy o swoim zaginionymi ojcu.

 

Powieść Suzanne Collins to niezwykle baśniowa, barwna i ekscytująca historia o fantastycznym świecie Podziemia, w którym główni bohaterowie przeżywają mnóstwo niezwykłych przygód. To także opowieść o dorastaniu, odpowiedzialności za drugą osobę, poświęceniu dla dobra innych, którego to uczy się Gregor wraz z każdym dniem spędzonym w Podziemiu. Wreszcie jest to także książka o sile i potędze miłości, która może pokonać naprawdę wszystko, jeśli się tylko w to wierzy i pragnie tego z całego serca. Myślę, że śmiało można porównać tę powieść do legendarnej "Alicji w Krainie Czarów", tyle tylko że w nowszej, bardziej współczesnej i świeższej odsłonie. Piękna książka z równie pięknym przesłaniem, która zasługuje na miano prawdziwej "baśni" i "bajki", jakże bardzo różniącej się od współczesnych telewizyjnych kreskówek pełnych przemocy, głupoty i "dorosłych treści". Jestem przekonana o tym, iż gdyby takich książek było więcej, to polskie i światowe czytelnictwo nie musiałoby obawiać się o swoją przyszłość..

 

Lektura tej książka to wielka, niezapomniana przygoda. Tajemniczy świat, niebezpieczna wyprawa, przepowiednia do wypełnienia i szansa na odnalezienie tego, czego główny bohater poszukuje od lat.. Autorka skorzystała z tego doskonale sprawdzonego już przepisu na świetną opowieść fantasy, odpowiednio dostosowując go wymagań literatury dziecięcej. Sam pomysł na Podziemie wydaje się wręcz idealnym, mimo wszystko bardzo zaskakującym i niezwykle interesującym. Nie przypominam bowiem sobie książki, w której mielibyśmy do czynienia z monstrualnych rozmiarów insektami i gryzoniami, którzy nie tylko mówią, ale także i współegzystują z ludźmi, elfami i innymi stworzeniami. Bohaterowie są tacy, jacy być powinni w powieści fantasy dla dzieci, czyli najogólniej rzecz biorą - dziecinni, ale przy tym i bohaterscy, prawi, godni naśladowania. Dorastający wręcz na Naszych oczach z każdym kolejnym rozdziałem, a tym samym stający się Nam coraz bardziej bliżsi, prawdziwsi, przyjacielscy. Oczywiście są i czarne charaktery, których nie mogło tutaj zabraknąć, a którzy to będą skutecznie rzucać kłody pod nogi Gregora i jego młodszej siostry. Wreszcie przeżyjemy tutaj mnóstwo zaskakujących przygód, które doprowadza Nas do wielkiego, spektakularnego finału.., będącego jednocześnie zapowiedzią kolejnego tomu tego baśniowego cyklu. Jednym słowem - bajka:).

 

Na kilka słów uwagi zasługuje także niezwykły klimat i nastrój tej opowieści. Otóż wraz z pierwszym chwilami pobytu w Podziemiu odczuwamy niepowtarzalną atmosferę tego miejsca, w którym z jednej strony każdy z Nas pragnąłby się znaleźć, z drugiej zaś odczuwamy pewien strach przed jego obcością, ciemnością i zagrożeniami jakie w nim czyhają na każdego przybysza. Już sama perspektywa istnienia świata - miasta w podziemiach Nowego Jorku napawa pewnym lękiem, a jeśli dodamy do tego monstrualne karaluchy lub szczury.. ;) Niemniej ten fantastyczny świat jest na swój sposób piękny, niepowtarzalny i cudowny. Czytając o jego wszelkich tajemnicach nie sposób nie wyobrażać sobie tych wszystkich zakątków i dziwów, jakie w sobie kryją. I chyba nie będę wyjątkiem jeśli stwierdzę, iż koniec przygody z tą książką to bardzo dziwne i chyba smutne uczucie.. Po prostu chce się tam wrócić, co jest niewątpliwie zasługą wielkiego talentu pisarskiego Suzanne Collins i jej łatwości w kreowaniu fantastycznych światów..

 

W odróżnieniu od najsłynniejszej sagi Suzanne Collins ta powieść przeznaczona jest ewidentnie dla najmłodszego grona czytelników. Świadczy o tym nie tylko bardzo baśniowa fabuła, ale także sam język, sposób konstruowania kolejnych powiązanych ze sobą wątków, jak i również bardzo mądry morał płynący z tej opowieści. To powieść która nie tylko bawi ale także i edukuje młodego odbiorcę na temat tego, co powinno być w życiu najważniejsze. W bardzo inteligentny, dyskretny i przystępny sposób mówi o tym, że w życiu najważniejsza jest rodzina i dobro czynione dla innych.., a także o tym, jak ważne jest odróżnienie owego dobra od zła, które bardzo często przybiera o wiele atrakcyjniejszą formę. I chyba nie ma lepszego sposobu na taką naukę, niż poprzez zapierającą dech w piersiach przygodę i świetną zabawę. A trzeba tutaj przyznać, że autorka posiada niezwykłą umiejętność opowiadania w pasjonujący, wręcz filmowy sposób, który przykuje uwagę nawet najbardziej wymagającego i krnąbrnego czytelnika, którego w dobie Internetu, gier komputerowych i innych technologii, coraz trudniej jest zmusić do skupienia uwagi na jednej rzeczy. Suzanne Collins to potrafi, i chyba dlatego jest dzisiaj jedną z najbardziej popularnych i poczytnych autorek na świecie. Tak więc drodzy rodzice - to jest idealna książka dla Waszych dzieci:)

 

Wielkie słowa uznania należą się także Wydawnictwu IUVI, które nie tylko wykonało kawał dobrej roboty pod względem projektu okładki, doboru wysokiej jakości papieru i przejrzystego układu tekstu.., ale także pokusiło się o kilka niezwykłych bonusów. Mam tu na myśli bardzo interesujący wywiad z Suzanne Collins oraz intrygujące dodatki dla Nadziemnych (czyli Nas ludzi), w postaci planu stworzenia własnego świata Podziemia, wyczerpującego przewodnika po ziemskich odpowiednikach olbrzymich mieszkańców Podziemia oraz pomysłu na logiczną grę pt. "Szyfr Botki". To naprawdę świetna zabawa dla najmłodszych, którzy dzięki temu mogą przez dłuższy po zakończeniu lektury nie rozstawać z tym niezwykłym światem i jego mieszkańcami..:). Brawo!

 

"Gregor i nieskończona przepowiednia" to książka, którą chciałabym polecić wszystkim rodzicom i ich milusińskim. Mądra, ciepła, pouczająca, a przy tym intrygująca opowieść o podziemnym świecie Nowego Jorku i tajemniczej przepowiedni, której finał okaże się wielkim zaskoczeniem dla każdego czytelnika. Lektura tej powieści to literacka zabawa na najwyższym poziomie, której młodzi polscy czytelniczy z pewnością nigdy nie zapomną..:)

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial