Okładka wydania

ChoroWitek

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

ChoroWitek | Autor: Agnieszka Kaluga

Wybierz opinię:

Jezyna22

„Poczytajki Pomagajki" to seria, która ma pomóc wszystkim dzieciom, wzmocnić je i pomóc funkcjonować w grupie i w rodzinie.

 

Witek, to chłopczyk, który dłuższy czas spędził w szpitalu walcząc z nowotworem. Gdy wraca w końcu do szkoły, ogromnie denerwuje go to, że jest traktowany bardziej ulgowo niż jego koledzy z klasy. Gdy ktoś inny się spóźni dostaje uwagę, on sam nie, gdy rozmawia z kolegami na lekcjach Wf-u koledzy za karę muszą biegać, on jest z tego zwolniony. Witek bardzo chce być traktowany na równi z innymi. Jednak długi pobyt w szpitalu osłabił go fizycznie i sam się przyznaje że nie ma tyle siły co inni. Witek jest fantastycznym kolegą, każdego z klasy traktuje bardzo indywidualnie, uważa, że każdy z nich ma swoje zdolności i umiejętności i nie ma takiego, który by się czymś nie wyróżniał. Przykro mu, że jego wyróżnia choroba a nie to czym się interesuje, czy jaki jest.

 

Warto zwrócić uwagę na autorkę. Jej książka „Zorkownia" która powstała na podstawie bloga o tej samej nazwie, poświęcona jest właśnie wszystkim tym którzy zmagali się czy też walczą z chorobą obecnie, jak również osobom, którzy w tej trudnej drodze im towarzyszą. Pani Agnieszka przeżyła swój osobisty dramat i blog był w jakiś sposób dla niej pomocną formą w tych trudnych chwilach. Dlatego uważam, że jej podejście do głównego tematu w tej książeczce jest znakomite i oparte na długiej obserwacji chorujących dzieci. Chwile nudy, kiedy musi zacząć pracować wyobraźnia, robienie fal z kołdry aby miała gdzie ruszać w rejs żaglówka, czy też rysowanie wstrętnych nowotworów, po to aby je pokonać np. kechupem czy innym produktem, z których zawartych jest chemia jest ogromnie plastyczne a co najważniejsze zrozumiałe dla młodego czytelnika. Dowie się on również jak ważna jest przyjaźń, akceptacja drugiego człowieka takim jakim jest i o jakże trudnej rzeczy jaką jest wzajemna współpraca oraz, że indywidualizm nie jest przeszkodą we wspólnym osiąganiu celu.

 

Ogromnie dużo do tekstu wnoszą ilustracje Marianny Jagody znanej między innymi z bajek Wydawnictwa Literatura. Są one niebywale barwne, jakby kolory miały za zadanie również przegonić chorobę. Świetnie łączą się z tekstem, uzupełniając go wprowadzają czytelnika w jakże realny świat Witka i jego klasy.

 

„Chorowitek" jest bardzo dobrą lekturą z tekstem idealnie trafiającym do młodego czytelnika. Zmusza do refleksji lecz także do pewnej aktywizacji. Moc pytań, które zada młody odbiorca po przeczytaniu co prawda może trwać nawet kilka dni, ale przecież o to chodzi, aby wspólnie wyjaśniać sobie rzeczy trudne również dla nas, dorosłych. Nie bójmy się przyznać do tego, że my również mamy swoje lęki, swoje obawy, też czasem czujemy niesprawiedliwość. Młody człowiek będzie miał wtedy pewność, że w tym co czuje, nie jest odosobniony i że wcale nie świadczy to o jakiejś jego inności.

 

Trzeba również pochwalić tu wydawnictwo Muza, która tworząc serię, bazowała na tekstach świetnych autorów, którzy w świeci dzieci bardzo dobrze się znajdują a ich problemy są im bliskie. Zarówno twarda oprawa i interesujące uzupełnienie graficzne powoduje, że po książeczki te sięga się jak po sprawdzoną, dobrą literaturę. Zdecydowanie polecam!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto