Szczęście W Kolorze Burgunda

Autor: Karolina Kubilus

Okładka wydania

Szczęście W Kolorze Burgunda


Dodatkowe informacje

 • Autor: Karolina Kubilus
 • Tytuł Oryginału: Szczęście W Kolorze Burgunda
 • Gatunek: ObyczajowePowieści i opowiadania
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 388
 • Rok Wydania: 2014
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 130 x 200 mm
 • ISBN: 978-83-7674-362-2
 • Wydawca: Replika
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Zakrzewo
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Joasia J

Wiele w ostatnim czasie powstało na rynku wydawniczym powieści, przybliżających portrety zdradzonych kobiet, które po latach małżeńskiego letargu, żyjąc w cieniu rosnących potrzeb nieczułego męża, zostały nikczemnie porzucone. Kobiety skrzywdzone i nieszczęśliwe, ograniczone jedynie do życia pod dyktando surowego małżonka, często z tobołem zbędnych kilogramów oraz wierną przyjaciółką u boku to pewien schemat, który rządzi się w tego typu historiach. Niełatwo jest więc stworzyć opowieść, która czerpiąc z doskonale znanych, nieco oklepanych źródeł, nie będzie kolejną drętwą i przewidywalną kopią, ale zupełnie świeżym i nieszablonowym ujęciem prozaicznego z pozoru tematu.

 

"Szczęście w kolorze burgunda" to tylko iluzorycznie powieść, jakich wiele dostępnych jest na rynku, bowiem autorka, poprzez niesamowity dar tworzenia ciekawych i absorbujących uwagę wątków oraz doskonałą umiejętność kreowania niebanalnych, a przede wszystkim ludzkich postaci, stworzyła z niepozornej historyjki prawdziwie zabawną i życiową opowieść o perypetiach sympatycznej czterdziestolatki. Ale zacznijmy od początku...

 

Główną bohaterką powieści Karoliny Kubilus jest Magda - stateczna matka, głodna uwagi i romantycznych uniesień żona, w końcu specjalistka w pisaniu konkurencyjnych projektów unijnych w małej firmie. Kobieta dzieli czas między pracę, wychowywanie dwójki dzieci oraz pielęgnowanie zwiędłych kwiatów dawnego uczucia, które zrodziło się lata temu między nią a jej małżonkiem - Bogusiem. Nieustanna nieobecność męża oraz zakorzeniona przez lata w jego sercu, znieczulica na wdzięki partnerki sprawia, że w ich związku zadomawia się rutyna, a w głowie Magdy rodzą się podejrzenia, czy aby apatyczny i leniwy Boguś nie posiada czasem kochanki. W tym samym czasie kobieta otrzymuje również romantyczne wyznania, w postaci anonimowych smsów, które dla utrzymania potrzebnej równowagi, rozniecają przygaszony żar namiętności w jej monotonnym i statecznym życiu. Jak potoczą się dalsze losy zwariowanej Magdy? Czy kobieta odkryje prawdziwe źródło nieustannej nieobecności męża u jej boku?

 

"Szczęście w kolorze burgunda" to powieść będąca faktycznym, wręcz idealnym odwzorowaniem naszej rzeczywistości, skomplikowanych relacji damsko-męskich, w końcu niekłamanym portretem rodzących się w małżeństwach pomyłek, będących jedynie wynikiem przypuszczeń i nawarstwiających się niedomówień. Autorka niejednokrotnie udowadnia, jak doskonałym obserwatorem życia pozostaje, idealnie zarysowując naszą wrodzoną kobiecą umiejętność komplikowania prostych faktów, wyolbrzymiania nic nieznaczących incydentów, słowem - robienia przysłowiowych "igieł z wideł". Autorka przemyca w swojej powieści niezliczone życiowe prawdy, wplatając w swoją historię humorystyczne anegdoty czy zabawne żarty. Główna bohaterka, poprzez swój niegasnący optymizm i ogromny dystans do własnych wad i potknięć, z miejsca przypada do gustu czytelnika, zaś jej nieudane próby walki z łakomstwem sprawiają, że instynktownie utożsamiamy się z jej nieidealną postacią. W książce, oprócz wiarygodnie wykreowanej osoby Magdy, poznajemy również jej dwie wierne przyjaciółki - Majkę i Dorkę, które mimo własnego brzemienia doświadczeń, zawsze gotowe są wesprzeć Magdę pokrzepiającym słowem czy ironicznym, ale otrzeźwiającym komentarzem na sprawy doczesne.

 

Jestem zaskoczona, że z pozoru banalna historia tak prawdziwie chwyciła mnie za serce. Humor, który mnie szczerze bawił, bohaterki, których nie da się nie lubić, słowem - historia idealna na jesienną chandrę, "Szczęście w kolorze burgunda" to niezwykle ciepła i optymistyczna opowieść o przyjaźni na całe życie, o miłości, która rodzi niezliczone wątpliwości, w końcu to przekonujący portret nas samych, zakompleksionych i niepewnych siebie kobiet, które w codziennej walce z życiem, szukają oddania i szczerej akceptacji w oczach ukochanego. Polecam!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Wstąp do klubu Kulturalnych. Karta otwiera drzwi do świata stworzonego przez Ciebie. Dodawaj książki, komiksy, gry, filmy do swojej przechowywalni wspomnień kulturalnych. Przy każdym darze kulturalnym znajdziesz wstążki, dzięki którym będziesz mógł dodawać je do swojej magicznej kolekcji. Daj się poznać z tej lepszej strony.