Szczęście W Kolorze Burgunda

Autor: Karolina Kubilus

Okładka wydania

Szczęście W Kolorze Burgunda


Dodatkowe informacje

 • Autor: Karolina Kubilus
 • Tytuł Oryginału: Szczęście W Kolorze Burgunda
 • Gatunek: ObyczajowePowieści i opowiadania
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 388
 • Rok Wydania: 2014
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 130 x 200 mm
 • ISBN: 978-83-7674-362-2
 • Wydawca: Replika
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Zakrzewo
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Joasia J

Wiele w ostatnim czasie powstało na rynku wydawniczym powieści, przybliżających portrety zdradzonych kobiet, które po latach małżeńskiego letargu, żyjąc w cieniu rosnących potrzeb nieczułego męża, zostały nikczemnie porzucone. Kobiety skrzywdzone i nieszczęśliwe, ograniczone jedynie do życia pod dyktando surowego małżonka, często z tobołem zbędnych kilogramów oraz wierną przyjaciółką u boku to pewien schemat, który rządzi się w tego typu historiach. Niełatwo jest więc stworzyć opowieść, która czerpiąc z doskonale znanych, nieco oklepanych źródeł, nie będzie kolejną drętwą i przewidywalną kopią, ale zupełnie świeżym i nieszablonowym ujęciem prozaicznego z pozoru tematu.

 

"Szczęście w kolorze burgunda" to tylko iluzorycznie powieść, jakich wiele dostępnych jest na rynku, bowiem autorka, poprzez niesamowity dar tworzenia ciekawych i absorbujących uwagę wątków oraz doskonałą umiejętność kreowania niebanalnych, a przede wszystkim ludzkich postaci, stworzyła z niepozornej historyjki prawdziwie zabawną i życiową opowieść o perypetiach sympatycznej czterdziestolatki. Ale zacznijmy od początku...

 

Główną bohaterką powieści Karoliny Kubilus jest Magda - stateczna matka, głodna uwagi i romantycznych uniesień żona, w końcu specjalistka w pisaniu konkurencyjnych projektów unijnych w małej firmie. Kobieta dzieli czas między pracę, wychowywanie dwójki dzieci oraz pielęgnowanie zwiędłych kwiatów dawnego uczucia, które zrodziło się lata temu między nią a jej małżonkiem - Bogusiem. Nieustanna nieobecność męża oraz zakorzeniona przez lata w jego sercu, znieczulica na wdzięki partnerki sprawia, że w ich związku zadomawia się rutyna, a w głowie Magdy rodzą się podejrzenia, czy aby apatyczny i leniwy Boguś nie posiada czasem kochanki. W tym samym czasie kobieta otrzymuje również romantyczne wyznania, w postaci anonimowych smsów, które dla utrzymania potrzebnej równowagi, rozniecają przygaszony żar namiętności w jej monotonnym i statecznym życiu. Jak potoczą się dalsze losy zwariowanej Magdy? Czy kobieta odkryje prawdziwe źródło nieustannej nieobecności męża u jej boku?

 

"Szczęście w kolorze burgunda" to powieść będąca faktycznym, wręcz idealnym odwzorowaniem naszej rzeczywistości, skomplikowanych relacji damsko-męskich, w końcu niekłamanym portretem rodzących się w małżeństwach pomyłek, będących jedynie wynikiem przypuszczeń i nawarstwiających się niedomówień. Autorka niejednokrotnie udowadnia, jak doskonałym obserwatorem życia pozostaje, idealnie zarysowując naszą wrodzoną kobiecą umiejętność komplikowania prostych faktów, wyolbrzymiania nic nieznaczących incydentów, słowem - robienia przysłowiowych "igieł z wideł". Autorka przemyca w swojej powieści niezliczone życiowe prawdy, wplatając w swoją historię humorystyczne anegdoty czy zabawne żarty. Główna bohaterka, poprzez swój niegasnący optymizm i ogromny dystans do własnych wad i potknięć, z miejsca przypada do gustu czytelnika, zaś jej nieudane próby walki z łakomstwem sprawiają, że instynktownie utożsamiamy się z jej nieidealną postacią. W książce, oprócz wiarygodnie wykreowanej osoby Magdy, poznajemy również jej dwie wierne przyjaciółki - Majkę i Dorkę, które mimo własnego brzemienia doświadczeń, zawsze gotowe są wesprzeć Magdę pokrzepiającym słowem czy ironicznym, ale otrzeźwiającym komentarzem na sprawy doczesne.

 

Jestem zaskoczona, że z pozoru banalna historia tak prawdziwie chwyciła mnie za serce. Humor, który mnie szczerze bawił, bohaterki, których nie da się nie lubić, słowem - historia idealna na jesienną chandrę, "Szczęście w kolorze burgunda" to niezwykle ciepła i optymistyczna opowieść o przyjaźni na całe życie, o miłości, która rodzi niezliczone wątpliwości, w końcu to przekonujący portret nas samych, zakompleksionych i niepewnych siebie kobiet, które w codziennej walce z życiem, szukają oddania i szczerej akceptacji w oczach ukochanego. Polecam!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!