Okładka wydania

Wokół Kena Robinsona

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Andrzej Murzyn
 • Tytuł Oryginału: Wokół Kena Robinsona. Kreatywnego Myślenia O Edukacji
 • Gatunek: Psychologia
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 118
 • Rok Wydania: 2013
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 160 x 235 mm
 • ISBN: 9788378504900
 • Wydawca: Impuls
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  -


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wokół Kena Robinsona | Autor: Andrzej Murzyn

Wybierz opinię:

Jezyna22

Andrzej Murzyn – dr. hab. prof. UŚ jest kierownikiem Zakładu Historii i Teorii Wychowania Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Jest współwłaścicielem i współredaktorem międzynarodowej serii naukowej „Dialog bez granic", a także założycielem i redaktorem serii „Filozofia i Pedagogika".

 

„Wokół Kena Robinsona" to próba ukazania najważniejszych składników koncepcji edukacji Kena Robinsona, ( lider działań na rzecz rozwijania twórczości, innowacji i zasobów ludzkich) które świadczą o tym, że można je określić jako kreatywne podejście do edukacji. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim jego prace związane z wykorzystaniem teatru w nauczaniu. Pisząc o kreatywności, Ken Robinson ma na myśli postawę osoby wobec samego siebie i kultury. Uważa, że to, że każda szkoła jest inna to bardzo dobrze, ponieważ tylko różnorodność może sprawić czy uda nam się wyjść poza industrialne modele standaryzacji i konformizmu na wszystkich płaszczyznach naszego życia. Postawa kreatywna jest wpisana w życie każdego człowieka i jest podstawowym warunkiem osobowego funkcjonowania w domu, instytucjach edukacyjnych czy biznesie. Jak pisze Ken Robinson chodzi o to aby przez kreatywne bycie i współbycie z innymi, każdy człowiek czuł wartość swojego istnienia i wnosił coś własnego do świata i tym samym tworzył taką rzeczywistość w której warto żyć. Uważa on również, że ilościowe podejście do kwestii inteligencji przez wiele osób, jest przyjmowane jako coś oczywistego i nie podlegającego dyskusji. Okazuje się, że większa ilość ludzi jest przekonana o tym, że każdy się rodzi z jakimś wyraźnie określonym ilorazem inteligencji, że można ją zmierzyć za pomocą testów oraz wyrazić za pomocą cyfry. Zmiany zachodzące we współczesnym świecie są ogromnie gwałtowne a ich natura złożona co powoduje, że myślenie o edukacji wymaga również radykalnej zmiany. Postrzeganie życia ludzkiego jedynie w kategoriach linearności, które dominuje w kulturze i edukacji jest sprzeczne z potrzebami współczesnego człowieka. Istotne jest również jak myślą dzieci i jakich narzędzi używają w procesie nadawania sensu własnym doświadczeniom. Większość nauczycieli jest przekonana o tym, że powinna zaczynać od bezpośredniego doświadczenia dziecka, aby je prowadzić od tego co znane w kierunku do tego co nieznane. Ken Robinson zwraca uwagę, że w tym momencie większość osób zdecydowanie nie radzi sobie z uczuciami, dlatego trudno mówić o zdrowej komunikacji. Aby ona zaistniała ważna jest wiara w samego siebie. Problem ten stał się przedmiotem badań psychologii pozytywnej. Zwraca on również uwagę na bardzo ważną kwestię, że emocje są intensywnymi stanami uczucia i wiążą się z silnymi reakcjami fizjologicznymi. Dwie osoby, które wpadły do kanału mogą doświadczyć różnych emocji. Dobry pływak może czuć złość lub czuć się sfrustrowany. To tylko wybrane przykłady, które według Robinsona świadczą o złożoności ludzkiej percepcji rzeczywistości.

 

Trudno się nie zgodzić z wynikami obserwacji i prac Kena Robinsona. Są one jak najbardziej aktualne i wzorując się na nich na pewno można skorzystać czy rozwijając swoją kreatywność czy stawiając na pewną współpracę jednostek kultury. Andrzej Murzyn dokonał ogromu pracy analizując i przedstawiając jego pewne założenia. Zrobił to w ogromnie przejrzysty sposób, dzięki czemu można z treści bez problemu skorzystać. Może ona być ważna pomocą dla nauczycieli czy opiekunów jak i też rodziców.

 

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial