Okładka wydania

Stracona Niewinność

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Stracona Niewinność | Autor: Susan Lewis

Wybierz opinię:

Sylwuch

Człowiek to niezwykle złożona istota, która posiada wiele twarzy, zmieniając je w zależności od narzuconych wymagań. Niełatwo uznać kogoś za definitywnie dobrą bądź złą osobę, ponieważ każdy ma lepsze i gorsze dni, a także pewne wady i zalety, którymi charakteryzuje się. Jedni ludzie starają się pokazywać jedynie z lepszej strony, czyniąc wiele dobrego nie tylko sobie, ale również innym. Natomiast niektórzy częściej postępują niezgodnie z powszechnie przyjętym etosem, uprzykrzając życie otoczeniu. Ich pobudki są bardzo różnorodne, mogą wiązać się ze zwyczajną złośliwością, chęcią zrobienia przykrości innym, a czasami wynikają z pewnych przyzwyczajeń bądź nagminnych zdarzeń, jakie miały miejsce w przeszłości. Dawne czasy i sposób, w jaki byliśmy niegdyś traktowani, znacznie wpływa na nasz charakter, sposób bycia oraz podejście do ludzi.

 

Holly Wood to urocze, niewielkie miasteczko, w którym nic się nie dzieje. Daleko mu do pewnej dzielnicy Los Angeles będącej najważniejszym ośrodkiem kinematografii, z jaką jest kojarzone. Mieszkańcy Holly Wood są świetnie zorganizowaną społecznością, chętną do pomocy wszystkim, którzy jej potrzebują. Pewnego dnia do miasteczka przybywa 39-letnia Alicia Carlyle, która dorastała w Holly Wood i została zmuszona do przyjazdu w rodzinne strony ze względu na nagłą i tragiczną śmierć swojego męża Craiga. Powrót należał do jednej z najtrudniejszych decyzji, jaką musiała podjąć. Kobieta nie cieszy się na myśl o spotkaniu Sabriny, podłej i podstępnej bratowej, która niegdyś miała romans z mężem Alicii. Sabrina jest zdolna do wszystkiego, aby zemścić się na żonie byłego kochanka, którego darzyła chorobliwym uczuciem. Sabrina doprowadziła do skłócenia Alicii z matką oraz ukochanym bratem Robertem.

 

"(...) miłość potrafi odebrać nam siłę tak samo, jak i potrafi nas wzmocnić, i kiedy boimy się stracić kogoś, trzymamy się go jeszcze bardziej kurczowo, choć prawda jest taka, że lepiej byłoby pozwolić mu odejść." *

 

Pojawiając się w miasteczku, Alicia ma nadzieję, że uda jej się naprawić relacje z bratem, który znajduje się pomiędzy młotem a kowadłem. Ponadto kobieta pragnie stworzyć godne warunki bytowe swoim dzieciom - 12-letniej Darcie oraz 17-letniemu Nathanowi, którzy tęsknią za zmarłym ojcem. Wszystko zdaje się dobrze układać, jednak dzieje się tak do czasu. Do gry wkracza Annabelle, córka Sabriny, która pragnie przypodobać się Nathanowi. Kiedy jej umizgi nie skutkują, dziewczyna postanawia oskarżyć go o poważne przestępstwo, które może zrujnować jego marzenia o karierze prawniczej.

 

"(...) bez względu na to, jak dobrze znasz drugą osobę lub jak bardzo jej ufasz, nigdy nie masz pewności tego, co ona może zrobić." **

 

"Stracona niewinność" jest obszerną powieścią, poruszającą masę wątków i traktującą o wielu problemach, z jakimi boryka się ogrom ludzi na całym świecie. W powieści pojawiają się nie tylko kłamstwa, zdrada, rodzinne konflikty trwające latami, ale także przedwczesne inicjacje seksualne czy picie alkoholu i branie narkotyków w młodym wieku. Poza tym, na uznanie zasługują złożeni bohaterowie, których nie można jednoznacznie zaliczyć do dobrych lub złych. Każdy ma wady i zalety, co sprawia, że ich problemy stają się jeszcze bliższe.

 

Nie mogę doszczętnie winić nawet dwóch typowo czarnych charakterów, czyli Sabriny i Annabelle. Każda z nich bardzo namieszała nie tylko w życiu Alicii, ale także innych bliskich osób, jednak na ich zachowanie wpłynęło wiele wcześniejszych wydarzeń, które sprawiły, iż obie stały się nikczemne, niehonorowe i zdolne do wszystkiego, aby osiągnąć zamierzony cel. Sabrina skrzywdziła wiele osób, będąc kobietą zapatrzoną w siebie i skupiającą się na własnych problemach oraz uczuciach. Koncentrując się jedynie na więzi z kochankiem, zupełnie zapomniała o własnym mężu, a także córce potrzebującej ciepła, wsparcia oraz miłości. W dużym stopniu na zachowanie Sabriny wpłynęło jej dzieciństwo, odciskając piętno na jej dorosłym życiu, jednak kobieta nie starała się przerwać tej złej passy, nie przenosząc jej na córkę. Zdesperowana Annabelle usilnie zabiega o względy i uwagę matki, sięgając po wszelkie dostępne środki, a kiedy jej starania nie pomagają, próbuje ukarać matkę, samodzielnie próbując poradzić sobie z dorastaniem, burzą hormonów i wszędobylskim zagubieniem. Nastolatka zaczyna wierzyć, że nie jest niczego warta i nie zasługuje na szacunek, zatem przestaje dbać o własną godność.

 

Ta zręcznie ułożona, wielowątkowa historia jest okraszona niezwykle plastycznym językiem, bogatym słownictwem, a także bajecznymi opisami. Czytając tę lekturę, miałam wrażenie, jakbym była w Holly Wood i uczestniczyła w opisywanych wydarzeniach, stojąc u boku książkowych bohaterów. Ponadto "Stracona niewinność" ma bardzo poręczny format, pomimo dużej ilości stron, jak również piękną okładkę, która przyciąga uwagę. Ja zupełnie nie żałuję czasu, jaki poświęciłam na tę lekturę, a nawet uważam, że był tego wart.

 

* cytat ze str. 111
** cytat ze str. 480

 

Natalia

Alicia Carlyle po nagłej śmierci męża, wraca do miasteczka swego dzieciństwa. Zamieszkuje w domu swoich rodziców. Robi to głównie z myślą o uporaniu się z traumatycznymi wydarzeniami z przeszłości. Przenosząc się doskonale zdaje sobie sprawę, że będzie musiała stawić czoło swojemu największemu wrogowi, którym okazuje się jej bratowa Sabrine. Kobieta miała romans z mężem wdowy i wprowadziła zamęt w uporządkowane życie szczęśliwej rodziny. Nawet po zerwaniu, zdesperowana kochanka nie zrezygnowała z mężczyzny, choć ten zdecydował się zostać z najbliższymi. Potrafiła wydzwaniać i szantażować go. Obie kobiety ze zrozumiałych powodów stoją po przeciwnych stronach barykady i nie zamierzają wywiesić białej flagi. Konflikt pogłębia się z chwilą, kiedy syn Alicii – Nathan – zostaje oskarżony przez córkę jej rywalki, Annabelle o gwałt. Chłopak twierdzi, że nie tknął dziewczyny, ona z kolei obstaje przy swoim twierdząc, że została zgwałcona. Sytuacja wydaje się patowa. Całą sprawę może wyjaśnić wnikliwe śledztwo albo prawda wyjawiona przez młodych ludzi. A do tego długa droga i wszystko może się wydarzyć.

 

Muszę przyznać, że pierwszy raz spotkałam się z twórczością Susan Lewis. Podobno jest autorką szanowaną o dosyć bogatym dorobku. Jeśli wszystkie jej książki są napisane w tak ciekawy sposób to należą się jej ogromne brawa. I na pewno sięgnę po kolejne pozycje autorki i przekonam się o tym. W tej powieści poruszyła niezwykle bolesne tematy, aczkolwiek niezwykle prawdziwie.

 

Choć sprawa zdrady małżeńskiej, żałoby i gwałtu jest ciężka, jednak styl pisarki odznacza się niezwykłą lekkością. Czytelnik momentami może przewidywać, jak potoczą się losy bohaterów, jednak cały czas zastanawia się nad rozwiązaniem problemu. Pojawiają się wątki zaskakujące, które budzą dreszczyk niepokoju co dodaje waloru pozycji. Mamy możliwość poznania zarówno Alicii, jak i Sabine. Literatka wskazuje czym kierują się obie kobiety, jakie są ich prawdziwe intencje.

 

„Stracona niewinność" nie należy do łatwych powieści, bo historia jest życiowa. Pokazuje jak szybko można ocenić innego człowieka i przykleić mu „łatkę", z którą będzie musiał żyć. I tylko na jej podstawie otoczenie będzie formułowało ocenę tej osoby. Autorka wyciąga na wierzch wszystkie negatywne ludzkie cechy, które w najohydniejszy sposób niszczą innym życie. Ukazuje również to do czego zdolny jest człowiek, który chroni swoich najbliższych. A bazując na opowieści muszę przyznać, że gotów jest poświęcić wszystko. Polecam wszystkim, którzy lubią czuć dreszczyk emocji czytając książki.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial