Bilet Na Arkę

Autor: Stanisław Karolewski

Okładka wydania

Bilet Na Arkę


Dodatkowe informacje

 • Autor: Stanisław Karolewski
 • Tytuł Oryginału: Bilet Na Arkę
 • Gatunek: Eseje
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 218
 • Rok Wydania: 2012
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 125 x 195 mm
 • ISBN: 978-83-929352-8-5
 • Wydawca: Szarlatan
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Wrocław
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Ola

Stanisław Karolewski to historyk sztuki, fotograf, bibliofil, antykwariusz i pisarz wrocławski, który swoim debiutem udowodnił, że potrafi czerpać pełnymi garściami z dorobku literackiego, a jednocześnie stworzyć książkę niezwykle osobistą. Każdym kolejnym utworem przekonuje czytelnika, że posiada nieskrępowaną wyobraźnię i potrafi zaskoczyć tematyką. W książce "Bilet na Arkę" sięgnął po jeden z najstarszych motywów biblijnych i na jego podstawie stworzył przewrotny i pełen ironii obraz kondycji współczesnego człowieka.

 

Czy koniec świata jest blisko? Wszelkie znaki na ziemi i niebie o tym świadczą, a najwcześniej zwraca na to uwagę Fryderyk Paukszke. Kim jest bohater? To postać nietuzinkowa. Outsider, mizantrop, wyznawca spiskowej teorii świata, szalony naukowiec i domorosły filozof. Mieszka zwyczajnie – w bloku, ale na tym zwyczajność się kończy. Przekonuje się o tym każdy, kto próbuje go odwiedzić i przejść przez skomplikowany system zabezpieczeń. Jego mieszkanie to twierdza, wokół piętrzą się zapasy, a z garażu system tuneli prowadzi na wypadek wojny do strategicznych miejsc. Fryderyk Paukszke monitoruje miasto. Czuwa i wsłuchuje się w jego rytm, podgląda życie mieszkańców i nieufnie przygląda się politykom. Dlatego bardzo szybko wyczuwa zagrożenie. Postanawia wcielić się w rolę Noego i w podobny sposób uratować ludzkość. Postanawia zbudować schron w górach i Arkę, a w realizacji planów pomaga mu syn, któremu (uwierzcie) zapewnił niestandardowe dzieciństwo.

 

Fryderyk Paukszke zakupił działkę w Czeskich Sudetach. Sprytnie wybrał miejsce. Znalazł się poza jurysdykcją władz polskich, a gdy wokół projektu zrobiło się głośno, Czesi byli zadowoleni ze wzmożonego ruchu turystycznego. Sprytem także i niebywałą przedsiębiorczością wykazał się w poszukiwaniu źródeł finansowania swojego projektu. Najpierw wykorzystał wiarę w siłę modlitwy. Kupując jego usługę, można było otrzymać modlitwę w intencji niepowodzenia nieprzyjaciela albo mszę w intencji utraty pracy przez rywala. Można było nawet wymodlić, by pies sąsiada przestał szczekać... Fryderyk Paukszke przyjmował wszelkie zlecenia. Któż mógłby się oprzeć?

 

Czytelnik śledzi postępy w realizacji przedsięwzięcia, a jednocześnie odnajduje coraz więcej nawiązań do historii biblijnych. W pobliżu Arki pojawiają się zwierzęta, mają miejsce cuda, można się natknąć na Zuzannę w kąpieli...

 

„Bilet na Arkę" w surrealistyczny sposób przedstawia współczesną rzeczywistość, jest satyrą na Kościół i politykę. W powieści autor stworzył plejadę wyrazistych postaci, a gdy pojawia się tajemniczy Jelinek – czytelnik pojmuje, że autor specjalnie umieścił akcję w Czechach, gdyż typowy czeski humor i ironia idealnie wpisują się w klimat opowiadanej historii. Polecam.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!