Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Horyzont Zdarzeń

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Vladimir Wolff
 • Tytuł Oryginału: Horyzont Zdarzeń
 • Gatunek: Powieści i OpowiadaniaSensacja
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 528
 • Rok Wydania: 2013
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 140 x 200 mm
 • ISBN: 9788362730445
 • Wydawca: WarBook
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 4 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Horyzont Zdarzeń | Autor: Vladimir Wolff

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Vladimir Wolff jest jednym z tych pisarzy, na książki którego wyczekuję w wielkim utęsknieniem, gdyż jestem o tym święcie przekonana, że każda kolejna powieść tego autora będzie wielkim wydarzeniem. Co czyni twórczość Wolffa tak wyjątkową? Otóż niezwykła wyobraźnia pisarza, rysująca w fascynujący sposób świat w niedalekiej przyszłości, tak wiarygodnie, realistycznie i logicznie powiązany ze współczesną sytuacją geopolityczną na świecie, iż nie można wręcz oprzeć się wrażeniu, że jest to swoista "przepowiednia przyszłości", przyprawiająca o gęsią skórkę. I choć trudno jednoznacznie zakwalifikować twórczość Wolffa do jednego gatunku literackiego, gdyż po części jest to literatura wojenna, political-fiction, sensacja, a nawet science-fiction, to z całą pewnością trafia ona w gusta miłośników każdego z tychże gatunków, gdyż jest po prostu pasjonująca i wyjątkowa.

 

Od wielu lat polscy czytelnicy śledzą z zapartym tchem losy polskiego żołnierza - Andrzeja Wirskiego, którego żołnierski los jest nierozerwalnie związany z najbardziej spektakularnym, dramatycznymi i przerażającymi wydarzeniami militarno-politycznymi w świecie niedalekiej przyszłości. Wystarczy tu wspomnieć choćby znane Nam z poprzednich tomów takie wydarzenia jak inwazja wojskowa Białorusi na Polskę, wkroczenie polskich wojsk na Ukrainę, światowa wojnę wywołaną "arabską wiosną ludów" czy też rosyjskie zapędy po złoża ropy na Arktyce, doprowadzające niemalże do światowego konfliktu zbrojnego. Czas zatem poznać najnowszy tom o przygodach kpt. Wirskiego, zatytułowany "Horyzont zdarzeń".

 

Vladimir Wolff, to polski pisarz ukryty pod rosyjsko-niemieckim pseudonimem. Z wykształcenia historyk, znawca historii politycznej Rosji i Niemiec. Niezwykle popularny pisarz, mający na swoim koncie cykl political-fiction, przedstawiający nie daleki świat przyszłość, stojący na progu zagłady poprzez zagrożenie wojenne. Drugim z cyklów rozpoczętych przez pisarza, jest cykl zatytułowany "Odległe rubieże", przedstawiający alternatywną historię Polski, w której to nie dochodzi do wybuchu drugiej wojny światowej we wrześniu 1939 roku.

 

"Horyzont zdarzeń" to mroczna wizja najbliższych lat, w których to dochodzi do destabilizacji politycznej w Rosji, na wskutek terrorystycznej działalności. W wyniku owych działań, kraj będący posiadaczem największego arsenału jądrowego na świecie, pogrąża się w chaosie. Nie chcące przyglądać się temu wszystkiemu z boku, Stany Zjednoczone wraz ze swoimi sojusznikami wkraczają do akcji, w wyniku której siły koalicji stają oko w oko z wojskami Rosji i Białorusi. Trzecia wojna światowa staje się faktem.., zaś w samym centrum wydarzeń znajduje się kpt. Wojska Polskiego - Andrzej Wirski, który odegra decydującą rolę w tym mrocznym scenariuszu działań..

 

Powieść Vladimir Wolffa to nieustająca akcja, zwiększająca ze strony na stronę swoje tempo. Akcja kunsztownie i misternie budowana z drobnych i wydawałoby się mało istotnych fragmentów, które po chwili przeradzają się w wydarzenia stawiające świat na progu zagłady. Czytając owa powieść nie sposób się nudzić, gdyż to co przed chwilą wydawało się Nam szokujące i zapierające dech w piersiach, wraz z kolejną stroną staje się nie istotne, gdyż to , co ukazuje się Naszym oczom i dociera do Naszej wyobraźni, po prostu powala na kolana. A wszystko to ukazane jest, w typowej dla tego pisarza, niezwykle rozbudowanej fabule. Ogromna ilość postaci, częste zmiany lokacji, wątki poboczne wiążące się nierozerwalnie z głównym tematem, wszystko to sprawi iż otrzymujemy niemalże jednoczesny obraz całego świata, zaangażowanego w globalny konflikt.

 

Ogromnym atutem każdej powieści wywodzącej się spod pióra Vladimira Wolffa, jest niezwykła znajomość tematu i szczegółowość z jaką go przedstawia. Pomijając już kwestie techniczno - wojskowe, których znajomości nie powstydziłby by się najlepszy wykładowca West Point, autor doskonale orientuje się w realiach dyplomatycznych i politycznych poszczególnych krajów. Każda decyzja podejmowana przez decydentów, czy to Stanów Zjednoczonych,. Rosji czy Polski, wydaje się być jak najbardziej logiczna, wiarygodna i wytłumaczalna. Nie ma tutaj miejsca na przypadek, przypuszczenia, zgadywanie, wszystko jest takie, jakie by być musiało, wobec tak zaistniałej sytuacji. Czasami odnoszę wręcz wrażenie, iż książki tego pisarza powinny być stawiane za wzór, wobec sytuacji kryzysowych, choć z drugiej strony może lepiej, by jednak nigdy nie było potrzeby z nich korzystania.

 

Silnym atutem powieści są doskonale zarysowane postacie. I to zarówno te główne, z Wirskim na czele, jak i te z drugiego planu. Ciekawe i godne pochwały jest to, iż Wolff nie waha się przed używaniem prawdziwych nazwisk przywódców państw. Nic bowiem nie psuje atmosfery tego typu powieści, jak całkowicie fikcyjne dane osobowe. Każdy z tych bohaterów jest w pełni wiarygodny, począwszy od prezydenta USA, a skończywszy na szeregowym żołnierzu jednej z armii biorącej udział w konflikcie. Słów kilka trzeba poświecić osobie Andrzeja Wirskiego - młody oficer Wojska Polskiego, którego kariera związana jest nierozerwalnie najbardziej dramatycznymi sytuacjami na arenie międzynarodowej. Odważny świetnie wyszkolony, w pełni oddany sprawie, inteligentny, ciężko doświadczony przez los (o czym dowiadujemy się z poprzednich tomów cyklu). To trochę taki James Bond w polski wydaniu, z karabinem i hełmem na głowie. I chyba właśnie takiego polskiego bohatera brakowało Nam w ostatnim czasie w polskiej literaturze, z którym mogli by identyfikować się młodzi, polscy czytelnicy.

 

Wreszcie wartym zauważenia jest fakt, iż w każdej z książek Wolffa, Polska odgrywa kluczowa role w dążeniu do stabilizacji na świecie. Oczywiście ktoś powie, że to naiwne i mało wiarygodne. Jednak przyznać trzeba szczerze, ze całkiem miło się czyta o tym, iż to Nasza ojczyzna jest jednym z najbardziej liczących się graczy przy międzynarodowym stoliku, na którym rozdaje się karty. Poza tym, skoro amerykańscy pisarze wciąż mogą wychwalać swój kraj jako jedyny sprawiedliwy i nieomylny, to może i warto jest, byśmy i My czasami mogli poczuć się dumni z Naszej ojczyzny, choćby na kartach literatury.

 

"Horyzont zdarzeń" z pewnością nie zawiedzie wszystkich wiernych fanów twórczości Vladimira Wolffa, jak i również pochłonie bez reszty tych, którzy przy niniejszej książce zetkną się po raz pierwszy z tym autorem. Na szczęście bowiem nie wymaga ona znajomości poprzednich części cyklu, jako że tworzy zupełnie odrębną całość. Powieść ta to wspaniała co i równie przerażająca wizja świata, z jednej strony tak wydawałoby się odległa i mało prawdopodobna, z drugiej zaś, jeśli by się nad nią głębiej zastanowić...

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial