Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Kod Oracle

Galeria:

Opis:

Uleczkaa38

  Nakładem Wydawnictwa Egmont Polska ukazała się właśnie kolejna odsłona interesującej serii "DC. Powieść graficzna 13+", przedstawiającej ważne problemy nastolatków na podstawie fabularnych, młodzieńczych losów bohaterów znanego z tego Uniwersum. Najnowsza część nosi tytuł "Kod Oracle" i skupia się na historii Barbary Gordon - córki komisarza Jamesa Gordona. Zapraszam do poznania recenzji pozycji, którą miałam przyjemność otrzymać od portalu Sztukater.pl

 

 Barbara, w wyniku dramatycznego postrzału, została sparaliżowana od pasa w dół. Kilka tygodniu po wypadku trafia ona pod dach prestiżowego ośrodka "Centrum Rehabilitacji Arkham", w którym ma dochodzić do pełni sił. Jednakże okaże się to o tyle trudniejsze, że nocami rozlegają się tu po korytarzach dziwne i niepokojące dźwięki, a wraz z upływem kolejnych dni zaczynają przepadać bez śladu młodzi pacjenci ośrodka. Barbara - nie będąc pewna tego, czy popada w szaleństwo, czy też jest świadkiem mrocznych wydarzeń, postanawia przeprowadzić własne śledztwo. Jego rezultaty okaże się więcej, aniżeli zaskakujące...

 

 Marieke Nijkamp i Manuel Preitano - twórcy tej opowieści, zaoferowali na jej stronach interesujące połączenie historii spod znaku mrocznej akcji i fantastyki z poruszającą relacją o niepełnosprawności. Z jednej strony jest to fascynująca opowieść o tajemniczych wydarzeniach w CRA, z drugiej zaś poruszająca historia młodej dziewczyny, która musi zmagać się ze swoją życiową traumą. I oba te wątki wydaje się być tu równie interesujące, dopracowane w każdym detalu i ważne dla tej ciekawej relacji, która każe nam spojrzeć zupełnie innym okiem na postać przyszłej Oracle... 

 

 Opowieść ta łączy sobą kilka literackich nurtów w jedną, spójną i efektowną całość. Otóż mamy tu komiksową fantastykę, choć wbrew pozorom jest jej tu niewiele. Mamy także klimatyczną historię kryminalną o odkrywaniu sekretów CRA przez osobę głównej bohaterki. Wreszcie jest także młodzieżowa opowieść o pokonywaniu swoich demonów, traum i ograniczeń, która z pewnością wzruszy i poruszy niejednego czytelnika. I w tym względzie można powiedzieć, że jest to pozycja wielowymiarowa, nieprzewidywalna i dopracowana w każdym względzie.

 

 Ciekawie przedstawia się osoba głównej bohaterki i miejsca akcji tego komiksu - Centrum Rehabilitacji Arkham. Barbara to odważna, dzielna, niezwykle inteligentna i przenikliwa nastolatka, która nie pozostawia niczego własnemu biegowi zdarzeń, chcąc zawsze mieć kontrolę nad tym, co dzieje się dookoła niej. Oczywiście, jak każda nastolatkę, cechuje ją swoista naiwność i zmienność charakteru, przez co wydaje się jeszcze bardziej realistyczną postacią. To także fascynujący portret narodzin Oracle. Co zaś do tej komiksowej rzeczywistości, to tworzy ją mroczny obraz CRA - miejsca niezwykle tajemniczego, smutnego, znaczonego bólem pacjentów oraz tym, co czai się w jego ciemnych, nocnych, głębokich czeluściach. 

 

 Dobre słowo należy poświęcić także ilustracjom tego komiksu, które stworzył tu Manuel Preitano. Są to dość klasyczne w klimacie Uniwersum DC, pociągnięte wprawną i surową kreską oraz świetnie skadrowane, rysunki. Cechuje je duża klimatyczność, dbałość o szczegóły na pierwszym i drugim planie, jak i też dobrze dobrana kolorystyka, która w przypadku scen rozgrywających się w gmachu CRA przybiera bardziej ciemne i przełamywane jaskrawym fioletem, barwy. Do tego warto wspomnieć o efektownym, całościowym wydaniu komiksu.

 

 Lektura tej pozycji przypadnie z pewnością do gustów nastoletnich miłośników Uniwersum DC, którym zresztą jest ona dedykowana. Odnajdą oni w niej intrygująca fabułę, spotkają barwnych bohaterów i uświadczą wielkich emocji - od tych ekscytujących począwszy, a skończywszy na tych najbardziej poruszających. Najważniejszym wydaje się jednak to, że można tu poznać kolejną z bohaterek tego świata z zupełnie innej strony, co ma naturalnie swoje przełożenie na to, jak będziemy już ją od tej pory zawsze odbierać.

 

 "Kod Oracle" to komiksowa opowieść, którą z pewnością warto poznać. Warto z uwagi na jakość komiksowego warsztatu i fabularną wymowę, która gwarantuje sobą świetną zabawę i udaną rozrywkę. Dlatego też ze swej strony gorąco zachęcam i polecam wam sięgnięcie po ten tytuł, jak i też po pozostałe odsłony serii "DC. Powieść graficzna 13+"!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Kod Oracle

Dodatkowe informacje:


Podziel się!


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial