Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Kapitan Ameryka Tom 3 Śmierć Kapitana Ameryki

Opis:

Uleczkaa38

"KAPITAN AMERYKA. TOM 3. ŚMIERĆ KAPITANA AMERYKI" - ten legendarny już, wielokrotnie wznawiany i będący jedną z najważniejszych odsłon marvelowskiego universum - komiks, budził i wciąż budzi wielkie emocje czytelników na całym świecie. I słusznie, gdyż jest to w mej ocenie jedna z najlepszych, najbardziej dramatycznych i poruszających opowieści, jakie tylko powstały na tym gatunkowym polu. Dlatego też z tym większą radością powitałam najnowsze wydanie tego tytułu, które to ukazało się właśnie w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Egmont Polska!

 

Ameryka znalazła się w ogniu wojny domowej, wywołanej przez sprzeciw Steve'a Rogersa wobec próby władz względem kontroli superbohaterów. Następstwem tej decyzji stał jawny konflikt z tajnymi służbami i podzielonymi grupami super herosów. Konflikt, który pragnie wykorzystać największy wróg Kapitana Ameryki - Red Skull, pragnący raz na zawszy pozbyć się swojego oponenta. I tak też się dzieje..., a śmierć Steve'a Rogersa staje się punktem wyjścia dla całej rzeszy niezwykle dramatycznych wydarzeń, które mogą zadecydować nie tylko o dalszych losach bliskich Steve'a, ale też i mieszkańców Ameryki...

 

Ed Brubaker - scenarzysta tej opowieści, zafundował nam za jej sprawą spotkanie z niezwykle widowiskową historią spod znaku szpiegowskiego komiksu akcji. Historią o tytułowej śmierci Kapitana Ameryki, okolicznościach ją poprzedzającą, jak i wreszcie tym, co następuje po niej, a co wiąże się z wiernymi partnerami Steve'a Rogersa w walce o lepszy i sprawiedliwszy świat - m.in. z Bucky Barnes, Samem Wilsonem i Sharon Carter, na czele. To intrygująca opowieść, której siła tkwi przede wszystkim w jej emocjonalnej, poruszającej i dramatycznej, wymowie.

 

Na polu fabularnej osi wydarzeń jest ciekawie i emocjonująco do ostatniej strony, gdy oto najpierw poznajemy okoliczności niepokojów z Ameryce i położenie Kapitana Ameryki, następnie stajemy wraz z nim do konfrontacji z Red Skullem, by wreszcie stać się świadkiem jego śmierci... Na tym jednak opowieść ta się nie kończy, gdyż wówczas przychodzi czas na opłakiwanie największego superbohatera Ameryki, jak i też dokonanie ważnych wyborów przez tych, którzy mają kontynuować jego dzieło. I jest tu zarówno wiele spektakularnych scen akcji z walką w roli głównej, klimatycznych retrospekcji, jaki są też ciekawe sekwencje wywiadowczej gry, które również niosą nam wiele emocji. I co by nie powiedzieć, to bardzo udana i efektowna fabuła! Uwaga: na deser mamy tu również intrygujący album pt. "Zimowy żołnierz"!

 

Pięknie jawi się także strona ilustracyjna tego komiksu, za którą to odpowiada w tym wypadku grupa utalentowanych rysowników pod wodzą Steve'a Eptinga. Otóż oddali oni w nasze ręce niezwykle wyraziste, pociągnięte wprawną i lekką kreską, jak i też bardzo szczegółowe w swojej postaci, rysunki. Zachwycają nas one swoim klimatem, charakterem i mroczną naturą, której nie udało by się tu oddać bez tak znakomitej palety kolorów - głównie ciemnych barw, jakie to wypełniają te kadry. I efekt finalny jest naprawdę piorunujący - zwłaszcza w postaci tak znakomitego wydania tego komiksu (papier i farba), jakie to zaoferowało nam Wydawnictwo Egmont Polska.

 

W komiksowym świecie "śmierć jest śmierci nie równa" - wiemy o tym wszyscy, a zwłaszcza ci miłośnicy tego gatunku, którzy znają dalsze losy bohaterów tej serii. Niemniej nie da się zaprzeczyć, że w ujęciu "tu i teraz", niniejszy komiks wywiera na nas bardzo mocne wrażenie tą swoją relacją o śmierci jednego z najważniejszych superbohaterów w historii gatunku, która budzi w nas wielkie emocje, smutek, a być może nawet i łzy. I jest w tym jakaś niezwykła wymowa i symbolika, która w mej ocenie decyduje w głównej mierze o jakości i wielkości tego tytułu.

 

Lektura tego obszernego, gdyż liczącego blisko 270 stron - komiksu, upływa nam w bardzo szybkim tempie, z nieustającym zaintrygowaniem i ciekawością tego, jak potoczą się dalsze losy bohaterów. Wspaniałe jest to, że po śmierci tytułowego bohatera opowieść ta przybiera zupełnie inną postać, stając się de facto historią o nowych bohaterach, którzy od teraz mają odgrywać ważniejszą rolę. Dzięki temu jest intrygująco do samego końca, a naszym udziałem staje się znakomita rozrywka i świetna zabawa.

 

Reasumując - komiks pt. "Kapitan Ameryka. Tom 3. Śmierć Kapitana Ameryki", to z pewnością jak najbardziej udana, intrygująca i mająca sobą wiele do zaoferowania, odsłona tego znakomitego cyklu. Scenariusz, dramaturgia emocji i jakość szaty ilustracyjnej - wszystko to zasługuje na jak największe słowa uznania i docenienie z naszej strony. Dlatego też z jak największym przekonaniem zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł, który to z pewnością was nie rozczaruje.

Michał Lipka

ZABIĆ LEGENDĘ

 

Każdy czytelnik komiksów spod szyldu superhero wie, że śmierć superbohaterów, szczególnie w uniwersum Marvela, jest rzeczą bardzo względną. Zabijanie wiodących postaci przyciąga wprawdzie czytelników, ale nawet najwięksi fani najczęściej już przyjmują je ze wzruszeniem ramion. Wiadomo w końcu, że bohater przecież wróci. Co nie znaczy, że nadal nie można opowiadać dobrych historii o zgonach obrońców sprawiedliwości, a jedną z nich – nie tyle dobrą, co rewelacyjną – jest „Śmierć Kapitana Ameryki”, będąca zwieńczeniem pewnego etapu rewolucyjnej opowieści Eda Brubakera. Komiks częściowo znany już w Polsce dzięki tomowi Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela „Poległy syn”, stanowiącym też znakomite uzupełnienie przedstawionych tu wydarzeń.

 

Wybuchła wojna domowa między bohaterami. Ci, którzy popierają ustawę o rejestracji superbohaterów i sankcjonowania ich działań przez rząd stają po stronie Tony’ego Starka. Ci zaś, dla których takie rozwiązanie stanowi duże ryzyko odkrycia przez wrogów ich tożsamości, co stanowiłoby zagrożenie dla wszystkich bliskich im osób, wraz z Kapitanem Ameryką zostają buntownikami. Ale jak wiadomo, gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. Red Skull i jego ludzie zaczynają działać, by zabić Kapitana. Czas ucieka, sytuacja staje się coraz bardziej napięta, a zagrożenie może okazać się tym razem tragiczne w skutkach…

 

Pomysł na śmierć superbohaterów, jak większość innych pomysłów, Marvel ukradł DC. Co prawda to Marvel pierwszy porwał się na rewolucyjny krok, jakim było zabicie Gwen Stacy – nigdy wcześniej ukochana żadnego bohatera nie została uśmiercona – jednak dopiero gdy w 1993 roku DC, nie mając za bardzo pomysłu na odwleczenie w czasie momentu ślubu Supermana, postanowiło go uśmiercić, zaczęła się prawdziwa rewolucja. Po praz pierwszy w dziejach główny bohater naprawdę umarł i chociaż potem wrócił, świat komiksu nie był już taki sam. O jego zgonie rozpisywały się poważne media na całym świecie, sprzedaż komiksu poszybowała w górę, a Marvel postanowił podkraść ideę i zaczął wręcz hurtowo zabijać i ożywiać swoich bohaterów. Obecnie chyba ciężko znaleźć herosa z jego stajni, który nie umarłby co najmniej raz, ale wydawca nadal uwielbia co jakiś czas serwować nam takie historie – w Polsce niedawno mogliśmy czytać chociażby „Śmierć Wolverine’a”.

 

Jak widzicie, tego typu historie to nic innego, jak odcinanie kuponików. Bo jak eventy, tak i one sprzedają się znakomicie. Jednak czasem nawet wśród nich zdarzają się perełki, a „Śmierć Kapitana Ameryki” to bezwzględnie jedna z nich. Fabuła to świetny thriller sensacyjny. Brudny, mocny, pełen akcji, ale akcji przyziemnej, dojrzalszy przy tym, niż większość podobnych opowieści. Dobre tempo, zwroty akcji i znakomite dialogi w połączeniu z rzadko spotykaną w superhero zwyczajnością zmieniają ten album w rewelacyjny komiks, który czyta się z zapartym tchem.

 

Komiks doskonale przy tym zilustrowany, mroczny i realistyczny. Świetna, dopracowana kreska, znakomity kolor, do tego rewelacyjne wydanie… Wszystko to składa się na album, który koniecznie powinniście poznać. Tak samo zresztą, jak i pozostałe tomy serii. Album zarówno dla fanów postaci, jak i tych, którzy za harcerzyowatym Kapitanem Ameryką nie przepadają. Run Brubakera do dziś pozostaje jednym z najlepszych, jeśli nie najlepszym runem w dziejach tej serii i zarówno tomy takie, jak „Zimowy żołnierz” czy właśnie „Śmierć Kapitana Ameryki” tylko potwierdzają klasę tak opowieści, jak i autora.

Opis Wydawcy

Steve Rogers ostro sprzeciwił się próbom kontroli superbohaterów przez amerykański rząd. Teraz przewodzi buntownikom w wojnie domowej, w której pogrążyły się tajne służby i skłócone grupy herosów. Nie wie, że jego odwieczny wróg Red Skull postanowił wykorzystać ten konflikt, by pozbyć się przeciwnika raz na zawsze. Kapitanowi grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Jeśli zginie, Ameryka straci swojego największego bohatera, a Bucky Barnes, Sam Wilson, Sharon Carter i inni jego przyjaciele będą musieli poszukać nowej, własnej drogi…

 

Oto trzeci tom mrocznego thrillera szpiegowskiego ze scenariuszem Eda Brubakera – laureata Nagrody Eisnera i twórcy serii „Daredevil: Nieustraszony!”, „Gotham Central” czy „Nieśmiertelny Iron Fist”. Autorami rysunków są: Steve Epting („Avengers”, „Velvet”), Stefano Gaudiano („Gotham Central”, „Żywe trupy”), Mike Perkins („Avengers”) i Lee Weeks („Batman”, „Daredevil”).

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Kapitan Ameryka Tom 3 Śmierć Kapitana Ameryki

Additional Info:

 • Scenariusz: Ed Brubaker
 • Rysunek: Steve EptingStefano GaudianoMike PerkinsLee Weeks
 • Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Rok Wydania Polskiego: 6/2020
 • Rok Wydania Oryginału: 2007
 • Tytuł Oryginału: Captain America: The Death of Captain America
 • Tytuł Serii: Kapitan Ameryka
 • Wydawca Oryginalny: Marvel Comics
 • Rodzaj: Komiks
 • Gatunek: Fantastyka, Superbohaterowie
 • Liczba Stron: 268
 • Format: 170x260 mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788328196735
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 89,99 zł
 • Papier: Kredowy
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 6/6 // 4.5/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 2 votes
Scenariusz: 100% - 2 votes
Liternictwo: 100% - 2 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial