Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Agatha Christie: Miss Marple. Noc W Bibliotece

Opis:

Uleczkaa38

Dziś przychodzę do was z recenzją kolejnej odsłony znakomitego cyklu wydawnictwa Egmont Polska - komiksowych adaptacji najsłynniejszych dzieł Agathy Christie! Tym razem mam przyjemność opowiedzieć o komiksowej opowieści pt. "Agatha Christie. Miss Marple. Noc w bibliotece", czyli historii opartej na jednym z najbardziej popularnych i cenionych dzieł "królowej kryminału". A oto moje wrażenia i przemyślenia związane z lekturą tego tytułu, który miałam przyjemność poznać.

 

Opowieść ta zaprasza nas swoimi stronami do pewnego starego, niezwykle bogatego i tajemniczego domu państwa Bantrych. Tam oto pewnego ranka zostają odnalezione w domowej Bibliotece zwłoki młodej kobiety, wobec czego od razu pojawiają się oskarżenia pod adresem właściciela rezydencji - pułkownika Bantry'ego. Jego żona, oburzona ów oskarżeniami, zwraca się o pomoc do swojej przyjaciółki - Jane Marple, która jest detektywem amatorem. Tym samym też obie kobiety robią wszystko, by poznać okoliczności śmierci dziewczyny i jej sprawcę, oczyszczając tym samym z podejrzeń samego pułkownika. Ślad wiedzie panie do pewnego luksusowego hotelu "Majestic"...

 

Twórcy tej komiksowej opowieści - odpowiedzialny za scenariusz Dominique Ziegler oraz autor szaty ilustracyjnej - Olivier Dauger, oferują nam za jej sprawą kolejną wspaniałą sposobność spotkania z inną, ale również efektowną, twarzą kryminalnej twórczości Agathy Christie. To z jednej strony geniusz pióra brytyjskiej pisarski, niepowtarzalny klimat tej relacji i niezwykłe emocje..., z drugiej zaś komiksowa sztuka z najwyższej półki, która niejako odsłania przed nami zupełnie inne obliczy tej słynnej powieści. I niechaj już samo to będzie zachętą i rekomendacją ku temu, by poznać ten komiks!

 

Fabularna strona niniejszej opowieści przedstawia się bardzo okazale, stawiając przed nami oto od pierwszych stron okoliczności tajemniczej zbrodni, a następnie próby ustalenia tego, co tak naprawdę się wydarzyło. Próby, podejmowane przez tytułową bohaterkę, której przyjdzie zmierzyć się nie tylko z zagadkowymi tropami i śladami, ale też i naprawdę złymi ludźmi. I wbrew pozorom nie brak tu barwnej akcji i wielkiej przygody, choć to jednak te bardziej statyczne i klimatyczne momenty, stanowią tu główne elementy scenariusza. Scenariusza, który nas intryguje, porywa i trzyma w napięciu do samego końca, który nota bene, jest naprawdę wielce spektakularny...

 

Sercem tej opowieści jest bez wątpienia jej główna bohaterka - Jane Marple. To niezwykle inteligentna, bystra, uwielbiająca wszelkie zagadki i szarady, jak i też zawsze pogodnie nastawiona do życia, starsza pani. I to właśnie już sam fakt jej wieku i nietypowych dla niego zainteresowań, czyni tę bohaterkę bardzo intrygującą. Lubimy ją, darzymy sympatią i podziwiamy za niesamowity charakter, którego mogłaby pozazdrościć jej nie jedna młoda osoba. Oczywiście, poznamy tu także wiele innych barwnych postaci, które także wnoszą wiele dobrego do całości opowieści.

 

Pięknie jawi się także obraz te dawnej Anglii, który obserwujemy tu za sprawą znakomitych ilustracji. Ilustracji, ukazujących sobą m.in. wspaniałą architekturę, modę, czy też wnętrza bogatych domów i hoteli..., ale także i samych bohaterów tego komiksu, którzy jawią się na nich niezwykle wyraziście i realistycznie. Jest to zasługą bardzo lekkiej kreski, idealnych proporcji, dużej szczegółowości oraz wspaniałych kolorów, które przybierają tu nieco stonowane, ale przy tym i klimatyczne barwy. Przyjemnie patrzy się nam na te rysunki, które to w dużej mierze "ożywiają" tę kryminalną historię, co z pewnością ucieszy zwłaszcza młodsze pokolenia czytelników.

 

Reasumując - niezależnie od tego, czy znamy oryginalne dzieło Agathy Christie, czy też nie, z pewnością warto sięgnąć po jego niniejszą, komiksową adaptację. Warto z uwagi na literacką jakość przełożenia tej kryminalnej relacji na grunt komiksu, zawartych tu emocji, znakomitych kreacji bohaterów, czy też niepowtarzalnego klimatu. Oczywiście, przede wszystkim zaś z uwagi na wspaniałe ilustracje, jakie wypełniają sobą strony tego tytułu. Dlatego też z jak największym przekonaniem polecam i zachęcam gorąco do sięgnięcia po komiks "Agatha Christie. Miss Marple. Noc w bibliotece", który to ma nam sobą do zaoferowania naprawdę wiele dobrego!

Opis Wydawcy

Wczesnym rankiem w bibliotece domu pułkownika Bantryʼego i jego żony Dorothy służba znajduje ciało młodej kobiety. Pani Bantry natychmiast dzwoni do swojej przyjaciółki Jane Marple, charakteryzującej się zdrowym rozsądkiem i zamiłowaniem do zbrodni, i prosi ją o pomoc w rozwiązaniu zagadki, która okazuje się bardziej skomplikowana niż wydawałoby się na pierwszy rzut oka.

 

Komiks na podstawie bestsellerowych powieści Agathy Christie. Scenariusz napisał szwajcarski pisarz, dramaturg i reżyser Dominique Ziegler, a rysunki wykonał Olivier Dauger, uznawany za najlepszego komiksowego rysownika lotnictwa („Ciel en ruine”).

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Agatha Christie: Miss Marple. Noc W Bibliotece

Additional Info:

 • Scenariusz: Dominique ZieglerAgatha Christie
 • Rysunek: Olivier Dauger
 • Tłumaczenie: Paweł Łapiński
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Rok Wydania Polskiego: 1/2020
 • Tytuł Oryginału: Miss Marple: Un Cadavre Dans La Bibliothèque
 • Tytuł Serii: Agatha Christie
 • Rodzaj: Komiks
 • Gatunek: Kryminał
 • Liczba Stron: 64
 • Format: 216x285 mm
 • Oprawa: Miękka
 • ISBN: 9788328198036
 • Cena Z Okładki: 34,99 zł
 • Ocena: 6/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial