Miracleman

Opis:

TomG

Z opowieściami graficznymi bywa tak, że jedne potrafią rzucić czytelnika na kolana już przy pierwszym kontakcie, drugie są raczej mało intrygujące, a trzecie bywają frapującą mieszanką elementów dających czytelnikowi do myślenia. Do tej ostatniej kategorii zaliczyłbym wydany ostatnio komiks traktujący o życiu, przygodach i genezie jednego z najbardziej znaczących, ale jednocześnie mało znanych w Polsce superbohaterów Alana Moore’a, Miraclemana.

 

Ciekawostką w przypadku Miraclemana jest fakt, że Alan Moore, pomysłodawca i scenarzysta historii o tym superbohaterze, nie jest podpisany w wydaniu własnym nazwiskiem, lecz jako „Pierwotny scenarzysta”. Stało się tak z tego powodu, że w latach pięćdziesiątych XX wieku, kiedy to powstawały pierwsze, odrestaurowane obecnie, przedrukowane i skompletowane w komiksie Miracleman zeszyty, historie Alana Moore’a bardzo różniły się od innych historii obrazkowych wydawanych w tamtych czasach. Okazało się, że nie są tak bardzo naiwne i infantylne jak większość opowiadanych na łamach komiksów przygód, że mogą trafić nie tylko do młodego, ale również do starszego czytelnika.

 

Pierwsza z historii zamieszczona w albumie Miracleman doskonale obrazuje czytelnikowi, jak wielka przepaść dzieli opowieści graficzne z początku drugiej połowy ubiegłego wieku od tych, które tworzy się obecnie. Począwszy od scenariusza, poprzez używane barwy, a skończywszy na kresce i rozwiązaniach fabularnych – wszystko, absolutnie wszystko jest w nich inne. Kiedyś przyjmowało się, że komiksy są skierowane do czytelnika bardzo młodego wiekiem, dzisiaj wręcz przeciwnie: wielu dorosłych już czytelników sięga po historie graficzne, wydawane w imponujących wizualnie formach, aby te kolekcjonerskie rarytasy mogły zdobić ich prywatne biblioteki.

 

Miracleman, jakiego polski czytelnik wreszcie ma okazję poznać dzięki wydawnictwu Mucha Comics, to superbohater z krwi i kości. Pomimo kilku naiwnych rozwiązań, jest to postać legendarna, a dzięki innowacyjnemu w poprzednim wieku podejściu scenarzysty do kreowania tej postaci, otrzymujemy bohatera z wnętrzem, wątpliwościami i rozterkami podobnymi do tych, które miewa każdy z nas. Michael Moran to po prostu człowiek jakich wielu, aż do chwili, kiedy następuje przemiana w niezniszczalnego wręcz superbohatera.

 

Polski czytelnik został już przyzwyczajony do historii o Supermanie. Miracleman to na pierwszy rzut oka w zasadzie drugi Superman – różniący się w szczegółach i genezie, ale po przemianie bardzo przypominający Clarka Kenta w pelerynie. Kiedy jednak poznajemy tego bohatera bardziej, zauważamy jego oryginalność. Bardzo istotna jest także ta druga, „ludzka” strona Miraclemana – Michael Moran, czterdziestoparoletni mężczyzna, pracujący jako dziennikarz – freelancer. To właśnie losy człowieka są w tych historiach wyjątkowo intrygujące i znacznie bardziej przykuwają uwagę czytelnika niż losy potężnego superbohatera.

 

Miracleman to album zawierający w sobie archetypy superbohaterskie, pełen zaskakująco innych, niezwykle interesujących historii. Przybliżenie polskiemu czytelnikowi tych zeszytów było ze strony Mucha Comics odważnym i – jak się okazuje – właściwym krokiem. Otrzymaliśmy pełnowartościowy album, interesujący i pięknie wydany, pod względem scenariusza zaś stanowiący swoistego rodzaju osobliwość. Każdy kolekcjoner opowieści graficznych powinien bez wątpienia po Miraclemana sięgnąć, poznać tą postać i jej intrygującą genezę. Polecam, choć przyznam szczerze, że takie postaci jak Superman czy Miracleman właśnie – ze względu na swą potęgę i niemalże brak jakichkolwiek ograniczeń – nigdy nie przemawiały do mnie tak do końca. Zawsze bardziej intrygowało mnie to drugie, „zwyczajniejsze” oblicze tych niesamowicie potężnych bohaterów. W Miracleman jednak zebrane w albumie zeszyty łączą w sobie wszystko to, co jest istotne w opowieściach o przygodach tego superbohatera, a nawet więcej.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Okładka wydania:

Miracleman

Dodatkowe informacje:


Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

  • Załóż swoje konto
  • Karta Do Kultury

    Wstąp do klubu Kulturalnych. Karta otwiera drzwi do świata stworzonego przez Ciebie. Dodawaj książki, komiksy, gry, filmy do swojej przechowywalni wspomnień kulturalnych. Przy każdym darze kulturalnym znajdziesz wstążki, dzięki którym będziesz mógł dodawać je do swojej magicznej kolekcji. Daj się poznać z tej lepszej strony.